אתר העיר אתונה
Iמ Italy website - אתר איטליה

אלבה elba

יש שיאמרו כי הוא  נראה מרחוק כמו דג, או אולי ספינת צפלין? האי אלבה, שלישי בגודלו אחרי סיציליה וסרדיניה מאיי איטליה, הוא אי מקסים ומרתק לביקור, וכן, אם נפוליאון יכול אז גם אתם יכולים J אפשרויות ההגעה  אל האי הינם- הפלגה של כשעה במעבורת  מחופי העיירה ביומבינו הנמצאת בחבל טוסקנה, וממוקמת כמרחק של כעשרים קילומטרים בלבד, מחיר העברת רכב הוא סביב ה-75 יורו. בנוסף קיים בו גם שדה תעופה עם טיסות צ'ארטר ממגוון אתרים ברחבי אירופה.  משום מה נפל האי  ממסלול התיירות הטוסקני הפופולרי של הישראלים, וזאת ללא כל הצדקה. האי נהנה מאקלים סוב-טרופי (מלבד ההר הגבוה שנוטה לקפוא בחורף) משלווה ונינוחות אין סופיים, מיין משגע, מים צלולים ותכלכלים, נוף פסטורלי מעובה יערות וירוק, ואורח חיים איטי ופשוט.


נחצה בין הים הטירני בדרום לים הליגוארי בצפון, משתרע לו על כ- 224 קילומטרים מרובעים ומשתייך לארכיפלג האיים הטוסקניים (ארכיפלג זה קבוצת איים, אל תפתחו את המילון!) מתגוררים בו כיום כשלושים אלף תושבים לערך. נחלק לשמונה מחוזות שונים, שהמרכזי שבהם המכהן כ"בירת" האי, נקרא פורטופראיו. האי ניכן בגיאוגרפיה מרתקת, בחלקו המערבי תימצא קרקע הררית יותר ומסולעת, במרכז האי ניצב לו ההר הדרמטי קאפאנה הנישא לגובה של כ-1018 מטרים והוא נקרא גם ה"גג" של האיים הטוסקניים. בסביבת ההר אם תהיו ברי מזל תפגשו במופלונים- סוג של כבש פרא יפיפה ואופייני לאיזור. מיני חיות נוספות מתגוררות באיזור אך הנפוץ בהם הוא חזירי בר (ואז תהיו פחות ברי מזל כשתפגשו בהם:) על פיסגת ההר ממוקם לו רכבל נחמד ומשונה שעלול להזכיר כלוב צהבהב, שמומלץ להגיע בעזרתו לנקודת תצפית עוצרת נשימה על האופק הפנורמי המופלא, המקיף כמעט את כל האי. מצד אחד איי קורסיקה ומצד שני החוף הטוסקני. הצמחייה באי תזכיר את הבית, והיא כוללת בעיקר איקליפטוסים, ברושים, ארזים ועצי מגנוליה.


המרכז בו ממוקמות  העיירות הגדולות, שטוח ומאפשר התיישבות נוחה יותר. צידו המערבי של האי נשלט על ידי מונטה קאלאמיטה Monte Calamita , והוא נחשב לחלק העתיק ביותר, נוצר לפני יותר מכ-400 מיליון שנה! ובו נמצאים רוב מחצבי הברזל, בחלק זה נמצאת גם העירה מרציאנה, בה תוכלו לפסוע אל הכנסייה מדונה דל מונטה, באיזור הכנסייה נמצאת מזרקה קסומה, אשר מסופר כי נפוליאון אהב להשתובב שם עם אהובתו המזרח אירופאית, מריה אלבסקה. צידו המזרחי של האי  מומלץ גם כן לביקור, שכן שוכנת  בו מצודה נפלאה המשקיפה אל המפרץ  כולו. המצודה שנבנתה בשנת 1563 על ידי מלך ספרד- פיליפ השני, משמשת היום כבית כלא.

מלבד מחצבי הברזל  העשירים שלו, התפרסם האי בזכות הגלייתו של נפוליאון אליו (כן, זה הנמוך עם הכובע והסוס). במאי, שנת 1814 "נחתו" נפוליאון וכ-600 מחייליו במרכז האי, באיזור פורטופראיו. כיום נמצאת בה וילת דאי מוליני, בה התגורר נפוליאון, בוילה ימצאו רשומים, רהיטים, תמונות וספרים שגרר עימו לגלות. הגלות ארכה כ300 ימים, בתקופת הגלייתו כיהן נפוליאון כקיסר האי, אולם כוחות בריטיים המשיכו לתצפת ולעקוב אחרי ההתרחשות באי. במשך 300 הימים בהם "בילה" באי, ערך נפוליאון מספר רפורמות כלכליות וחברתיות, שתרמו רבות לתושבי הקבע ועזרו לשגשוג ופריחה, אולם בפברואר אותה שנה, מיהר לחזור לו אל צרפת האהובה, ולהמשיך במסעות הכיבוש הרודניים שלו.  במפרצים מרהיבים  הפזורים לכל אורך קו החוף, ניתן לערוך  צלילות ושנורקלינג לעולם תת ימי, עשיר ומרגש, בעל שוניות נדירות וצבעים זוהרים.

הזמינו הכל עצמאית באינטרנט, חיסכו זמן וכסף ועמלות הזמנה :
מלון באיטליה > השכרת רכב > הזמנת טיסה > הזמנת אטרקציות > הזמנת וילה בטוסקנה

תגיות: אלבה, מלון באלבה, אטרקציות באלבה, elba
איים מומלצים נוספים :
פארוס  נאקסוס


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il