אתר in-italy
Iמ Italy website - אתר איטליה

אינאיטלי - פורטל המידע וההמלצות למזמינים חופשה טיול באיטליה.

סן מרינו | San Marino

סן מרינו היא רפובליקה עצמאית, ובשמה המלא: הרפובליקה המרוממת של סן מרינו Serenissima Repubblica di San Maino, היא אחת המדינות הקטנות בעולם עם שטח של 61 קמ"ר, השלישית הקטנה באירופה, אחרי הותיקן ומונקו. סן מרינו דוכנת בתחומה של איטליה, בצפון, מובלעת במחוז אמיליה-רומאנה. מדינת סן מרינו גובלת מצפון, ממערב וממזרח כאמור במחוז אמיליה רומאנה, ומדרום במחוז מארקה. שוכנת על מורדותיו המזרחיים של רכס האפניניים. אוכלוסיית סן מרינו מונה כ-35 אלף תושבים. היא הרפובליקה העתיקה בעולם ונוסדה בשנת 301 על ידי מרינוס הקדוש. היא מתגאה גם בתואר נוסף, החוקה העתיקה בעולם שתקפה עד היום, נכתבה בשנת 1600. יחד עם היותה מדינה עצמאית לחלוטין היא נסמכת על איטליה שמקיפה אותה מכל צדדיה. על אף גודלה היא שומרת על יחסים דיפלומטיים עם יותר מ-100 מדינות ומחזיקה קונסוליה במדינות רבות ובתחומה שגרירויות של 5 מדינות, אחרות מיוצגות באמצעות השגרירות האיטלקית ברומא. גיבורה הלאומי של איטליה ומוביל המהפיכה, גריבלדי, מצא מקלט בסן מרינו והסתתר מדורשי נפשו, וכהוקרת תודה, גריבלדי איפשר לסן מרינו לשמור על ריבונות עצמאי בעת איחוד איטליה. סן מרינו אינה חברה באיחוד האירופי אך בעלת מעמד מיוחד והמטבע במדינה הוא יורו, כאשר היא רשאית להנפיק יורו בעיצוב ייחודי לה. השפה השולטת היא איטלקית וכן ניב נוסף של איטלקית הקרוי אמיליאנו-רומאניולו. סן מרינו נחלקת ל-9 נפות הקרויות פה קסטלי והן: סן מרינו במרכז - אקוואביבה Acquaviva בצפון מערב - בורגו מג'ורה Borgo Maggiore במרכז, מזרחית וצפונית לסן מרינו והיא הקסטלי הגדולה מכולן - קייסאנובה Chiesanouva בדרום מערב - דומיניאנו Domagnano צפונית מזרחית לסן מרינו - פאטאנו Faetano במזרח - מונטג'רדינו Montegiardino בדרום מזרח - פיורנטינו Fiorentino בדרום - סראוואלה Seravalle בצפון. בירת המדינה היא העיר בעלת השם הזהה, סן מרינו, גודלה מסתכם באורך של 1700 מטר וברוחב של 400 מטר והיא בנויה על מורדות הר טיטאנו והנקודה הגבוהה בעיר היא בגובה 750 מטר מעל פני הים. עיקר פרנסתה של מדינת סן מרינו מתבססת על תיירות, על מחצבים ועל חקלאות. על אף שהמדינה שוחרת שלום ונקיה מסכסוכים, הקרב האחרון שידע המקום התקיים במאה ה-15, עדיין יש לסן מרינו גם צבא, קטן כמובן.


San Marino city view. Fortress on the rock. San Marino landmark. Italy.

איך להגיע?
שדות התעופה הקרובים אליהם יש טיסות מהארץ הן פירנצה ובולוניה. בכל אופן, סן מרינו היא אתר בדרך במסגרת טיול בצפון איטליה ולרוב לא יעד בפני עצמו.
למטיילים ברכבות, התחנה הקרובה ביותר נמצאת בעיר החוף רימיני Rimini שבמחוז אמיליה רומאנה, המרוחקת רק 20 קילומטר מהעיר ומרכז סן מרינו, כך שתוכלו לקחת רכבת אל רימיני וממנה לקחת את אוטובוס מספר 72 הנוסע אל סן מרינו. זאת במידה והיעד שלכם הוא רק ביקור בעיר הבירה, אחרת, מוטב לשכור רכב.
אין צורך לעבור ביקורת דרכונים בהגיעכם לסן מרינו.

.

היעדים והאטרקציות של סן מרינו
האטרקציה המרכזית של רפובליקת סן מרינו היא העיר סן מרינו השוכנת על ההר ומשקיפה אל העמק. הערים האחרות ברפובליקה אינן מתויירות, כוללות אוניברסיטה, שדה תעופה קטן, שווקים וכד'.

העיר סן מרינו San Marino
בירת רפובליקת סן מרינו נקראת גם היא סן מרינו והיא שוכנת על מורדותיו המזרחיים של הר טיטאנו Titano הוא ההר הגבוה ברפובליקה ושייך לרכס האפניניים ולו שלוש פסגות.
כפי שרק הגיוני, במדינה שסך שטחה הוא 61 קמ"ר, בירתה נפרסת על פני 1700 מטר בלבד באורך ו-400 מטר ברוחב, כך שהדרך לסייר בעיר היא רגלית ולחנות את הרכב בחניון בכניסה לעיר. העיר בנויה סמטאות תלולות המגיעות עד גובה 750 מטר, וגבולה הנמוך של העיר הוא בגובה 550 מטר. על העיר סן מרינו חולשים שלושה מבצרים, הם גם סימלה של הרפובליקה ומופיעים על דיגלה. מצודה אחת על כל פסגה של הטיטאנו: מצודת גואיטה Guaita היא הגדולה והעתיקה מבין המצודות, מצודת צ'סטה Cesta הגבוהה ביותר ובה גם מוזיאון כלי נשק, ומצודת מונטאלה Montaela. משלושתן נשקף נוף מרהיב של העיר והעמק ובאופק ניתן לראות את הים האדריאטי.
במרכז העיר נמצאת כיכר החירות Piazza della Liberta המשמשת כמרכז השלטוני והאדמיניסטרטיבי של הרפובליקה, בה נמצאים 2 מבנים חשובים, הפלאצו פובליקו Palazzo Publico הוא מרכז השלטון ובו הרשות המחוקקת והרשות המבצעת של הרפובליקה, והמבנה השני הוא ה-פארווה דומוס Parva Domus המשמש כמשרד הפנים של הרפובליקה, כמו כן גם כמה חנויות ובתי קפה. האטרקציה המרכזית בכיכר הוא טקס חילופי המשמרות של חיילי המשמר המתרחש אחת לשעה עגולה, אך זה מתרחש אך ורק בעונת האביב-קיץ בין החודשים מאי לספטמבר. ב-3 לספטמבר הוא יום חג ברפובליקה, זהו תאריך היווסדה בשנת 301, אז הכיכר ססגונית וחגיגית מתמיד ותהלוכת חג מעטרת את העיר.
העיר סן מרינו היא עיר תיירותית וסמטאות האבן שלה מלאות בתי קפה וחנויות מזכרות. עוד בעיר סן מרינו, גם מגוון גדול של מוזיאונים וביניהם מוזיאון השעווה, מוזיאון הארכיאולוגיה, מוזיאון לאומנות מודרנית, מוזיאון בולים, מוזיאון ערפדים, מוזיאון רכבים והמוזר מכולם הוא מוזיאון המוזרויות Museo Curiosita המציג ממצאים מסקרנים ומוזרים כמו אופניים משונים, תסרוקות מוגזמות, ציפורניים מסתלסלות, גופים מקועקעים, מלכודות עכברים, גריל המופעל על ידי כלבים ועוד כהנה וכהנה מוצגים מוזרים אך מעניינים.
בין הכנסיות, הקתדרלה, בתי הקפה, החנויות והכיכרות, יש מוניומט נוסף והוא מטווח הקשתים, מטווח עתיק השוכן בסמוך לכיכר הרפובליקה ושימש לאימון ותחרויות כיוון שעל פי חוק שפורסם במאה ה-14, כל אזרחי הרפובליקה היו מחוייבים להיות מצויידים בחץ וקשת והשתמש בה. כיום המקום משמש בעת טקסים וחגים לאומיים.
רכבל מחבר בין הבירה סן מרינו לעיר בורגו מג'ורה Borgo Maggiore כשלושה קילומטר בקו אווירי ונסיעה ברכבל מלווה בנופים נפלאים של העמק ואורכת כמה דקות.לסיכום, העיר סן מרינו היא מקום מאד מתוייר, לטוב ולרע, בקיץ זה נעשה מאד צפוף כאשר המוני נופשים מערי החוף האדריאטי מגיעים הנה ליום טיול, חנויות התיירים קצת צ'יזיות, אבל העיר אכן יפיפיה ולכן גם מושכת אליה את כל התיירים הללו, היתרון הוא שמרבית התיירים מגיעים ליום טיול כך שמי שנשאר ללון בסן מרינו יוכל להנות מערב שקט יחסית ונעים. דבר נוסף שחשוב לזכור כאשר מגיעים לטייל בעיר סן מרינו הוא שהיא בנויה על ההר, החניונים נמצאים בתחתית העיר כך שכל הטיול הרגלי בעיר כרוך בטיפוס בסמטאות תלולות, מצריך כושר בסיסי ומאד קשה לאנשים מבוגרים.

המלצות לינה סן מרינו:

Titano Suites מלון מומלץ ממוקם בלב העיר, במבנה הסטורי מן המאה ה-19, סמוך לכיכר הרפובליקה. החדרים גדולים, מרווחים ואסתטיים, יש טרסה רחבה המשקיפה אל הנוף הנפלא ואל העמק. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Hotel La Grotta שוכן מטרים ספורים מכיכר הליברטה המרכזית של העיר, עם חדרים מאד נוחים, נקיים ומרווחים, שירות חם וצוות ששמח לעזור. בחירה נוחה בסן מרינו. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

B&B Balsimelli 12 בית הארחה במרכז ההסטורי של סן מרינו, במבנה אבן עתיק, אירוח ביתי ומשפחתי, חדרים נעימים ונקיים, ארוחת בוקר ביתית והכנסת אורחים מחממת. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il