אתר העיר אתונה
Iמ Italy website - אתר איטליה

Emilia Romagna אמיליה רומאנה
אמיליה רומאנה הוא מחוז בצפון איטליה המורכב משני מחוזות היסטוריים: אמיליה ורומאנה. הוא אחד המחוזות העשירים והמפותחים באיטליה ובאירופה בכלל אבל יותר מהכל הוא גן עדן לחובבי אוכל ורכבים. פני המחוז מלאים בחוות, שדות וכרמים וחובבי האוכל יגלו כי אמיליה רומאנה הוא מולדת הפרושוטו ונקניק המורטדלה וכי ממחוז זה יצאו גם הלזניה, הטורטליני, גבינת הפרמזן שכולנו אוהבים לפזר מעל הפסטה והחומץ הבלסמי. המחוז קיבל את הכינוי עמק הרכבים בזכות העובדה שמיוצרים בו חלק מהרכבים היוקרתיים ביותר בעולם: פרארי, למבורגיני ומזראטי וגם את אופנועי דוקאטי המפורסמים. אוהבי המוזיקה הקלאסית והאופרה ישמחו לגלות כי אמיליה רומאנה הוא מחוז הולדתו של אחד מהמלחינים וכותבי האופרה הידועים והחשובים בהיסטוריה של המוזיקה- ג'יוזפה ורדי.
בירת המחוז היא בולוניה הידועה במגדליה הנטויים וכביתה של האוניברסיטה הראשונה בעולם. ערים מרכזיות נוספות באמיליה רומאנה הן: פארמה-שבה מיוצרת גבינת הפרמזן, מודנה-היצרנית הבלעדית של החומץ הבלסמי ובה נמצא גם מוזיאון אנזו פרארי ואולם התצוגה של מזראטי.

דרכי הגעה לאמיליה רומאנה, שימו לב כי בכל דרכי ההגעה המצוינות למטה מגיעים לבולוניה ובכולן יש נקודות תשלום. הגעה מרומא - עלו על E35/A1 מ-Via Salaria והמשיכו ל-Tangenziale Nord bologna, צאו ביציאה לכיוון Bologna/Casalecchio, סעו ל- SP568 Via Persicetana. הגעה מפירנצה - קחו את ss67, Borgo Ognissanti ל- SGS Firenze-Pisa-Livorno, המשיכו ב-E35/A1 ל- Tangenziale Nord bologna, צאו ביציאה לכיוון Bologna/Casalecchio, סעו ל- SP568/Via Persicetana. הגעה מונציה - עלו על A57 מ- Via Della Liberta, קחו את A13 ל- Tangenziale Nord bologna, צאו ביציאה Bologna Arcoveggio מ- A13, סעו ל- SP568/Via Persicetana. הגעה ממילאנו - עלו על A1 מ- Corso Di Porta Romana, המשיכו ל-SP568/Via Persicetana, צאו ביציאה Bologna Borgo מ-E45/A14 וסעו אל SP568/Via Persicetana.

ערים מרכזיות באמיליה רומאנה

בולוניה Bologna

בירת המחוז, שוכנת בין נהר הפו לנהר סאבנה והיא העיר השביעית בגודלה באיטליה.ידועה בכינויה "בולוניה השמנה" ונחשבת למרכז קולינארי מהידועים בעולם.
בבולוניה ממוקמת גם האוניברסיטה העתיקה ביותר בעולם המערבי ולמעשה הראשונה בעולם. מבני האוניברסיטה פזורים ברחבי העיר אך מרכז האוניברסיטה ממוקם ברובע סאן ויטאלה, סמוך לגטו היהודי. יש בה 23 פקולטות כשהפקולטה לרפואה נחשבת לראשונה בעולם בתחומה. חברים בה גם מספר מרצים יהודים ובין בוגריה של האוניברסיטה ניתן למצוא גם זוכה פרס נובל. אחד האתרים המרשימים שהוא בגדר חובת ביקור בבולוניה הוא ארקיג'נאזיו- התיאטרון האנטומי ההיסטורי של הפקולטה לרפואה.
את הגטו היהודי [Ghetto Ebraico] תמצאו סמוך לאזור האוניברסיטאי, מאופיין ברחובות צרים דמויי מבוך. הגטו היהודי הוקם במהלך המאה ה-16 וברחוב ולדוניקה תמצאו את המוזיאון היהודי [Museo Ebraico] של העיר שנוסד ב-1999. בבולוניה יש גם בית כנסת פעיל המשמש את חברי הקהילה היהודית בעיר והוא ממוקם ליד פיאצה מלפיגי.
אם כבר הגעתם לבולוניה ישנם מספר אתרים נוספים המחייבים ביקור: Le Due Torri המגדלים הנטויים מימי הביניים המהווים את סמלה של העיר. אחד מהם בגובה של כ-100 מטר והשני כ-50 מטר. במגדל הראשון תוכלו לטפס לאורך כמעט 500 מדרגות כדי להגיע לתצפית על העיר. פיאצה מג'ורה -בה ממוקם בניין העיריה המרשים Palazzo Comunale עם מגדל שעון מחודד בחלקו השמאלי. פיאצה נפטון או כמו שהמקומיים קוראים לה: פיאצה נטונו,על שם המזרקה היפה הממוקמת בה עם פסלו של נפטון מהמאה ה-16, 2 כיכרות אלה משולבות יחד ומהוות את לב העיר. הדואומו-ויה אינדיפנדנצה ומנזר סאן לוקה הממוקם בגבעה בצידה הדרום מערבי של בולוניה וצופה על העיר. קתדרלת סאן פטרוניוס San Petronio בפיאצה מאג'ורה-קתדרלה גותית מרשימה וקרוב אליה נמצא המוזאון לארכיאולוגיה הממוקם במבנה עתיק ומכיל מוצגים מתקופות שונות. באתו אזור נמצאת גם הספריה של בולוניה והיא הספריה הגדולה ביותר באיטליה. מול הקתדרלה תוכלו לראות את ארמונו של המלך אנזו שהכניסה אליו היא מפיאצה נפטון ויש בו חצר יוצאת דופן. אחד מהאתרים הידועים של העיר היא תחנת הרכבת של בולוניה הנחשבת לעמוסה ביותר באיטליה וב-1980 בוצעה בה מתקפת טרור רצחנית. בבולוניה קיימים מספר מוזאונים חשובים ומכיוון שכך הם מציעים רכישת כרטיס המאפשר כניסה אל כל המוזאונים העירוניים במשך יום שלם במחיר של 6 יורו.


פארמה Parma

ממוקמת בין בולוניה למילאנו, עיר קטנה יחסית אך מוכרת בעולם כמרכז מוזיקלי וקולינארי. הנוף המאפיין את סביבתה של פארמה הוא גבעות מכוסות גפנים וטירות מבוצרות. אחד היתרונות למטיילים בעיר הוא העובדה שמרבית האתרים בה נמצאים במרחק דקות זה מזה. תרומתה המכובדת של פארמה לעולם הקולינאריה היא גבינת הפרמזן אך היא נחשבת גם למרכז מוזיקלי ידוע בזכות אחד מילידי המקום-ארתורו טוסקניני-מגדולי המנצחים במאה ה-20 וגם בזכות ג'יוזפה ורדי-אחד מגדולי כותבי האופרות והמלחינים -אשר היה חי בעיר במאה ה-19 והמלחין ניקולו פגאניני אשר קבור בעיר. גאווה לא פחות קטנה יש לתושבי העיר גם מקבוצת הכדורגל שלהם Parma A.C, קבוצת כדורגל מהליגה הראשונה באיטליה, בעיר ניתן למצוא גם את איצטדיון אניו טרדיני, האיצטדיון הביתי של הקבוצה.
אתרים לביקור בפארמה: בקרו בשוק העירוני הנמצא ב-Piazza Ghiaia וב-Piazza Del Duomo שם נמצא אחד האתרים החשובים בעיר-הקתדרלה של פארמה-קתדרלה רומנסקית עתיקה מהמאה ה-11 המעוטרת ביצירותיו של אחד מגדולי אומני הרנסאנס-קורג'ו. אם ברצונכם לבקר בטירה/מצודה ולא להתרחק יותר מדי מהעיר בקרו במצודת פלינו הסמוכה לעיר, היא נבנתה ב- 1440 ובביקור בה תוכלו להתרשם מהכלא ומחדרי העינויים. אופציה נוספת היא טירת טורקיארה מהמאה ה-15, הנוף בה מרהיב והאטרקציה המרכזית בה היא חדר הזהב המכוסה בציורים ושטיחי קיר העוסקים באהבה ובחיפוש אחריה. בטירה יש גם מוזיאון המוקדש לרנאטה טבאלדי, זמרת אופרה שהיתה מוכרת והתגלתה ע"י טוסקניני אשר כינה אותה "קול מלאך". בעיר ניתן לבקר גם בתאטרון רג'יו מהמאה ה-19 המשמש כאחד מבתי האופרה הנודעים ביותר באיטליה. ביקור חובה נוסף בעיר הוא ב-Palazzo Della Pilotta ארמון פילוטה אשר נבנה במאות ה-16 וה-17. הארמון נפגע במהלך מלחמת העולם השניה אך עדיין מאוד מרשים. בארמון ניתן למצוא גם את ספריית פאלאטינה מהמאה ה-18 ובה כ-1600 כתבי יד עבריים עתיקים. הספריה ממוקמת באותו מבנה יחד עם תיאטרון פארנזה מהמאה ה-16, המוזאון הלאומי לארכיאולוגיה והגלריה הלאומית שבה יש ציורים של דה-וינצ'י, אל גרקו ועוד.

מודנה Modena

עיר מרכזית בדרומו של נהר הפו, גובלת בנהרות Panaro ו- Secchia, סמל לנהרות האלה תוכלו למצוא במרכז העיר בצורת מזרקה יפה Fontana Dei Due Fiumi. נחשבת למרכז תרבות, קיימים בה אתרים שהוגדרו ע"י אונסק"ו כאתרי מורשת עולמית. חשיבותה כעיר תרבות היא גם בגלל ילידי המקום-לוצ'יאנו פאבארוטי [אחד מ"שלושת הטנורים] שהתגורר שם עד יום מותו וגם קבור בקתדרלת מודנה ואנזו פרארי, מייסד קבוצות מרוצי ה"גרנד פרי" ויצרן מכוניות פרארי, האיש מאחורי השם הוא בהחלט גאוות תושבי המקום ולא רק פרארי מייצרים שם אלא עוד רכבי יוקרה שעליהם תוכלו לקרוא בהמשך תחת הכותרת "עמק הרכבים". גם למודנה הייתה תרומה קולינארית קטנה אך חשובה- החומץ הבלסמי, פעם היה מוצר מלאכת יד ורק האיטלקים העשירים רכשו אותו, למזלנו היום המוצר זמין לכולם.
אתרים לביקור במודנה: חוץ ממוזיאוני הרכב שריכזנו עבורכם בהמשך ישנם עוד אתרים שכדאי לבקר בהם בעיר - אוניברסיטת מודנה מהמאה ה-12. הקתדרלה של מודנה- כנסיה רומנסקית מסוף המאה ה-11 מכוסה בשיש לבן עם פסלים מעניינים. הקתדרלה מוגדרת ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית ופתוחה לביקור כל יום מ-6:30-12:30 ומ-15:30-19:00 ותוכלו לשכור בה גם מדריך קולי בשפות שונות.
ספריית אסטנסה Biblioteca Estense בה תוכלו למצוא כרכים היסטוריים רבים וכ-3000 כתבי יד מקוריים, פתוחה למבקרים בימי שני עד חמישי מ-07:00-20:30 ובימי שישי ושבת  8:30 -13:30. ארמון הדוכס Palazzo Ducale מבנה גדול ומרשים מתחילת המאה ה-17 שמאכלס בתוכו את האקדמיה הצבאית שבה אנשי הקצונה האיטלקית עברו חלק מהכשרתם. ניתן לבקר במקום רק בתיאום מראש, עלות סיור מודרך במקום היא 7 יורו למבוגר, 5 יורו לילדים בגילאים 6-12 וחינם לילדים מתחת לגיל 6. Piazza Grande- הכיכר היא מרכז העיר והוגדרה ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית ותוכלו למצוא בה לא רק את הקתדרלה של מודנה אלא גם את Ghirlandina Tower שגם הוא אתר מורשת עולמית ואת Palazzo Comunale שכיום משמש כבנין העיריה במודנה.

רימיני Rimini

נוסדה במאה ה- 3 לפנה"ס וממוקמת סמוך לים האדריאטי. עיר אומנות עם שרידים ואתרים רומיים וגם מתקופת הרנסאנס אך ידועה גם כבירת חיי הלילה של איטליה וכאחד מאתרי הנופש הידועים ביותר באירופה הודות ל-15 ק"מ אורך של חופים המלאים באלפי מלונות, ברים, מסעדות ומועדונים. עיר הולדתו של פדריקו פליני, במאי הסרטים הנודע אשר זכה ב- 5 אוסקרים ושדה התעופה המקומי קרוי על שמו. בעונת הקיץ מטיילים בעיר אלפי תיירים מרחבי העולם והתנועה מאוד עמוסה לכן לא מומלץ לנוע שם עם רכב. ישנם קווים רבים של אוטובוסים לחופים ואוטובוסים המקשרים בין מרכז הבילויים לחופים, חלקם עובדים גם בשעות הלילה. הדרך הכי מומלצת לנוע ברימיני היא באופניים, חלק מהמלונות מציעים לאורחים אופניים לסייר בעיר.
אתרים מרכזיים בעיר: Tempio Malatestiano - קתדרלה מהמאה ה-13, במקור גותית אך שונתה בהמשך לסגנון רנסאנס על ידי סיגיסמונדו פנדלפו מלאטסטיה עבור אשתו השלישית האהובה איזוטה והייתה אמורה לשמש כמזוליאום עבור שניהם אך הבנייה מעולם לא הסתיימה. הקשת של אוגוסטוס- נבנתה בשנת 27 לפנה"ס בגובה של כ- 10 מטרים, בימי הביניים הוסיפו חומה מעל הקשת. גשר טיבריוס - בנייתו התחילה תחת שלטונו של הקיסר אוגוסטוס בשנת 14 לספירה והסתיימה תחת שלטונו של טיבריוס [ומכאן השם] בשנת 21 לספירה. הגשר מורכב מ-5 קשתות הבנויות על עמודים מאסיביים. Castle Sismondo הטירה נבנתה במאה ה-15 לפני הספירה ובנייתה נמשכה קרוב ל-15 שנה, שימשה בעברה גם ככלא וכיום נותר ממנה רק הגרעין המרכזי.
Piazza Tre Martiri כיכר מרכזית לזכר 3 אזרחים שנתלו ע"י הנאצים לפני עזיבתם את העיר. רימיני היתה זירת קרבות במהלך מלחמת העולם השניה אך גם מעוז פרטיזנים חזק ועל כך זכתה במדליית זהב על אומץ לב אזרחי.
במרכז העיר נמצאים שרידים של תיאטרון גאלי Teatro Galli שהוקדש למלך עמנואל השני ולאחריו למוזיקאי אמינוטרה גאלי, התיאטרון הופצץ במלחמת העולם השניה.

קולינאריה באמיליה רומאנה

פרושוטו
הוא שוק וירך חזיר מומלחות ומיובשות. מוגש בדרך כלל כמנת אנטיפסטי פרוס לפרוסות דקיקות. העיר פארמה נחשבת למולדת הפרושוטו.
נקניק מורטדלה הוא נקניק מבושל ולאחר מכן מעושן, לפעמים מבושל תוך כדי עישון. ניתן לאכול אותו חם או קר. בעל אחוז גבוה של שומן ומתובל היטב. נקניק זה הוא גאוות תושבי בולוניה וכדי להיות ראוי לשמו הוא חייב לעמוד בסטנדרטים גבוהים כמו שמפניה.
חומץ בלסמי הוא סוג של חומץ מיושן שמיוצר מתירוש של ענבים לבנים. מודנה היא יצרנית בלעדית של חומץ בלסמי איכותי.
פרמזן או כמו שהאיטלקים קוראים לה: פרמיג'אנו היא גבינה קשה מחלב פרה מבושלת. מקורה של גבינת הפרמזן הוא מהעיר פארמה והיא קיבלה מעמד גיאוגרפי מוגן לפי חוק של האיחוד האירופאי, לכן רק גבינות שמיוצרות באזור זה יכולות להקרא גבינות פרמזן.
לזניה מנה מבית היוצר של בולוניה. דפי פסטה המכילים גבינה ורוטב יחד עם תוספות שונות. מנה שהיא ארוחה שלמה.
טורטליני כיסוני פסטה קטנים, ממולאים ומקופלים בצורת טבעת.עוד מנה מנצחת מבולוניה, שם הם אהובים במיוחד כשהם ממולאים בבשר ומוגשים במרק צח.
למברוסקו הוא זן ענבים המשמש לייצור יין אדום וגם שמו של יין מבעבע איטלקי המיוצר מאותו זן ענבים. המקור שלו הוא מאזורים שונים במחוז אמיליה רומאנה, בעיקר במודנה ופארמה. ה"שמפניה" של האיטלקים שהפכה להיות חביבה על קהל הבליינים הישראלים בשנים האחרונות. שווה לבקר באחד היקבים המייצרים את הלמברוסקו.
פיאדינה Piadina/Pida/Pieda לא משנה באיזה מהשמות תבחרו תקבלו את אותו הדבר-לחם שהוא מעין פיתה שטוחה וקראנצ'ית העשויה מקמח,מים ומלח שניתן למלא אותה בכל מה שתבחרו. מקור המילה הוא מהמילים pie/pies שבדיאלקט המקומי הכוונה היא "להקשות" בהתייחסות לדרך העשייה של הפיאדינה כמובן. מכינים אותה על מחבת שטוחה ותושבי רימיני מתגאים כי אצלם תקבלו את הפיאדינה הכי שטוחה בכל המחוז. ניתן למצוא אותה גם במסעדות וגם כמעט בכל "קיוסק".
מאכל נוסף שיש רק באמיליה רומאנה ולא ידוע מחוץ לאיטליה הוא קרשנטינה אה טיג'לה [Cresentine e Tigelle]- מאכל זה הוא הגרסה המקומית של "לפתוח שולחן". הטיג'לה הם מעין פיתות קטנות ובשרניות, הקרשנטינה הם כיסוני בצק מטוגנים ולצידם מגישים מבחר של גבינות רכות, נקניקים וירקות מוחמצים.

מסעדות מומלצות באמיליה רומאנה

Tattoria La Buca ממוקמת בפארמה, מסעדה המציעה תפריט אוכל איטלקי כפרי.
Pappagallo בבולוניה, מגישים מגוון טורטליני ופסטות והרבה סלבריטאים איטלקים מגיעים אליה. 
Casa Godot אם אתם מחפשים אווירה פאנקית וצעירה זה המקום עבורכם. בר יין המציע מטבח קל ובריא, מנות ממרכיבים טריים. ממוקם בבולוניה וסגור בימי ראשון.
Torre De Galluzz מסעדה עם אווירה אחרת, ממוקמת במגדל מימי הביניים בבולוניה ומציעה תפריט אוכל איזורי עדין.
La Sorbetteria Castiglione לאוהבי המתוקים. מגוון ממתקים מיוחדים, גלידות, שוקולדים ומזכרות משוקולד בבולוניה.
Agriturismo. Case Mori ממוקמת בגבעות רימיני ובעלת גישה גם לבעלי מוגבלויות. יש בה גן ומשחקיה לילדים. מציעה פסטה ביתית, פיאדינה, בשרים צלויים ועוד.
Baldo Vino בר יין ברימיני עם אווירה מקומית נעימה המציע תפריט קל של גבינות, נקניקים, פיאדינה ועוגות יחד עם יינות מצוינים. המקום סגור בימי ראשון.


עמק הרכבים

אי אפשר להגיע לאמיליה רומאנה ולא לבקר לפחות באחד המפעלים/מוזיאונים של רכבי היוקרה שרובנו רק חולמים עליהם. אם אתם אוהדים שרופים הפכו את זה לסיור מלא ובקרו בכל האתרים. לנוחיותכם ריכזנו מספר מוזיאונים בתחום.
במודנה תוכלו למצוא את אולם התצוגה של מזראטי וגם את מוזיאון למבורגיני שפתוח מימי שני ועד שישי, עלות הכניסה אליו היא 10 יורו, ילדים עד גיל 10 נכנסים חינם. המוזיאון עצמו לא גדול במיוחד אבל ניתן למצוא בו דגמים מתקופות שונות, דגמים שלא הגיעו לייצור וגם דגמים של מכוניות מירוץ שהחברה ייצרה. ניתן לשלב בתוספת תשלום גם ביקור במפעל, מומלץ מאוד אך קחו בחשבון שלא ניתן לצלם שם את הרכבים.

במוזיאון פרארי שבמאראנלו [Maranello] תוכלו להתרשם ממגוון הדגמים של פרארי משנים שונות וממגוון מכוניות מירוץ כולל פורמולה 1. ישנה אופציה להתנסות בחוויית נהיגה בפרארי, בתשלום כמובן ועם מדריך הנוסע איתכם. המוזיאון פתוח כל יום ועלות הכניסה היא 12 יורו למבוגר ו-8 יורו לילד. רק אל תתבלבלו בין מוזיאון פרארי למוזיאון אנזו פרארי שבמודנה שם המוזיאון מוקדש לאיש שמאחורי המותג ופחות לרכבים.
+ ראו את אתר המוזיאון : http://museomaranello.ferrari.com

Carpi - Juventus

מוזיאון דל'אוטו Museo Dell'Auto ממוקם לא רחוק לא רחוק ממוזיאון פרארי, נפתח לביקורים רק בימי שישי בכל סוף שבוע ראשון בתחילת החודש לכן מומלץ לתאם ביקור מראש והכניסה אליו היא חינם. לא מדובר על רכבי יוקרה אלא רכבי אספנות הנמצאים בבעלות אספנים שונים המאכסנים את רכביהם יחד תחת קורת גג אחת.

מוזיאון סטנגוליני Museo Stanguellini ממוקם במודנה, בחלק האחורי של סוכנות פיאט. סטנגוליני הוקמה ב- 1900 ונחשבת ליצרנית הרכב הראשונה במודנה. המוזיאון מכיל כ- 30 רכבים. החל ממכוניות מירוץ של החברה ורכבי אספנות של יצרנים שונים כמו לנצ'יה, אלפא רומאו, מרצדס, פיאט, יגואר ועוד. את הביקור חייבים לתאם מראש במייל והכניסה אליו היא חינם.
+ לתאום ביקור Email: info@stanguellini.itמוזיאון דוקאטי - ממוקם בבולוניה ומשתרע על שטח של 850 מטר רבוע. בתצוגת המוזיאון ניתן לראות יותר מ-40 אופנועים המייצגים את מורשת דוקאטי מאז הקמת החברה. האופנועים מוצגים על מעין מסלול מירוצים שבנוסף לו יש עוד 7 חדרים הקשורים להיסטוריה של דוקאטי בהם תוכלו לצפות גם בסרטוני וידאו המציגים למעשה את ההיסטוריה של דוקאטי יחד עם אירועים מיוחדים ומרגשים הקשורים לחברה.
+  לתאום ביקור לחצו כאן

אטרקציות נוספות במחוז

פארק מורבילנדיה
[ליד רוונה] - פארק שעשועים הכולל בתוכו גם את "עולם המים". אחת האטרקציות המוכרות ביותר בפארק היא רכבת ההרים קאטון [Katun] והיא רכבת ההרים המתהפכת הארוכה ביותר באירופה. מתקן ידוע נוסף בפארק הוא הגלגל הענק, השני בגובהו באירופה. הפארק ממוקם ב- Strada Statale 16 Adriatica km, 162 48125 Savio ועלות הכניסה היא 34 יורו למבוגר, ילדים מתחת לגיל 10 משלמים 28 יורו. רצוי לבדוק את שעות הפתיחה לפני ההגעה כי הן משתנות לפעמים.
פארק איטליה אין מיניאטורה ממוקם ב- Via Popilia 239, Viserba di Rimini. מציג מעל 200 מבנים ארכיטקטוניים איטלקים כולל מיני ונציה. בפארק ניתן למצוא גם אוהל פיזיקה עם מתקנים שהילדים נהנים לשחק בהם, פינוקיו ודינוזאורים ואפילו פארק מים קטן המאפשר שיט בקאנו ומגלשות מים. בפארק יש תמיד מופע מרכזי המשתנה כל הזמן. שעות הפתיחה הן שונות וגם העלויות משתנות חודשים מסוימים לכן לבדוק לפני הגעה, יש גם הנחות שונות למשפחות וילדים.

זקוקים להמלצה על מלונות במחוז אמילירה רומאנה השאירו לנו פנייס ונשמח לעזור - השרות ללא תשלום

עמוד זה בחסות : בולטהאופ האקדניה לבישול

 

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il