אתר in-italy
Iמ Italy website - אתר איטליה

אינאיטלי - פורטל המידע וההמלצות למזמינים חופשה טיול באיטליה.

האיים של איטליה

איטליה סובבת ים מדרום, ממזרח וממערב, הים האדריאטי מצפון מזרח, הים היוני מדרום והים הטיראני ממערב, לכן טבעי שאיים רבים לה. אמנם לא רבים כמו יוון השכנה, אך גם לא מעטים. 2 איים גדולים ומפורסמים שהם בבחינת אוטונומיה הן האיים סיציליה וסרדיניה, אך מלבדם יש עשרות איים קטנים וחלקם מיושבים. רבים מן האיים הם תוצאה של פעילות וולקנית ועל חלקם אף הרי געש פעילים, דוגמאת האיים האיאוליים הצפוניים לסיציליה, הידועים בפעילות הגעשית. לחופי איטליה מספר ארכיפלגים שהמפורסם בהם הוא לגונת ונציה והמוני האיים השוכנים בה כולל ונציה הידועה. כמו יוון, כך גם איטליה, היא יעד נחשק בקרב בעלי יאכטות אירופאים אשר חופשת הקיץ שלהם היא על היאכטה שלהם או יאכטה שכורה ושייט בין האיים, המרינות והחופים  של איטליה.  יש משהו במושג אי שמושך רבים מאיתנו, סוג של חלום מולד בד.נ.א האנושי שמושך אותנו לאיים, אולי זאת תחושת החופש שמספקים המרחבים של הים הפתוח, או ההגעה אל היבשה הבטוחה הנצפית ממרחק. אולי העובדה שאנו סובבים ים מכל הכוונים יש בו מתחושת החופש. לא יודעים מה זה, אך רוב האיים, וגם באיטליה, יש בהן מן המשהו המיוחד שמושך אותנו להגיע, לבקר ולחוות.

סקירה קצרה של חלק מאיי איטליה

סרדיניה Sardinia


הוא האי השני בגודלו השייך לאיטליה, שוכן בים הטיראני דרומית לאי הצרפתי קורסיקה.
סרדיניה אמנם שייכת לאיטליה אך היא בעלת מעמד אוטונומי מיוחד, בשל האופי המיוחד התרבותי והלשוני. השפה המדוברת באי, מלבד איטלקית היא סרדית, ובצפון האי דוברים קורסיקאית, שהוא ניב איטלקי המדובר בקורסיקה השכנה מצפון (לצד הצרפתית). בעונה תמצאו טיסות ישירות מהארץ אל סרדיניה, אך בהיעדר טיסה ישירה הדרך הנוחה להגיע היא באמצעות טיסת המשך מרומא.
שטחו של האי 23,820 קמ"ר, אוכלוסיית האי מונה כמיליון וחצי תושבים. רוב שיטחו של האי הוא הררי. עיקר פרנסת האי היא בייצור יין ובתיירות. להזמנת מלון בסרדיניה לחצו כאן.
צפונית לסרדיניה שוכנים עוד כמה איים קטנים וביניהם האי La Maddallena, הגדול והמיושב בארכיפלג שלחופיו הצפוניים של סרדיניה, האי Caprera הידוע בחופי טורקיז ומעגן אהוב על בעלי יאכטות, ואיים אף קטנים יותר ושאינם מיושבים. מידע בהרחבה על סרדיניה בעמוד סרדיניה.

איי לה מדלנה La Maddalena


איי לה מדלנה הוא ארכיפלג של איים קטנים, מרביתם אינם מיושבים, השייך לססארי, המחוז האוטונומי של האי סרדיניה. קבוצת האיים שוכנת לחופיה הצפוניים של סרדיניה. בשל מגוון החי והצומח באיי לה מדלנה הוכרז הארכיפלג כפארק לאומי בשנת 1996.
האי הגדול בקבוצת האיים הוא גם היחיד המיושב לאורך השנה ושמו כשם הארכיפלג: האי לה מדלנה.
על חלק מן האיים, כמו גם על האי לה מדלנה פועלים בסיסים צבאיים של צבא ארצות הברית וכן של צבא איטליה.
האי השני בגודלו בקבוצת איים זאת הוא האי Caprera, עליו נמצא ביתו וקיברו של הגיבור הלאומי של איטליה, גנרל ומנהיג, ג'וזפה גריבאלדי, המשמש נקודת ציון ועליה לרגל על ידי תיירים בעיקר מאיטליה, על האי גם כמה בתי קפה וחופים, אליהם ואל האי לה מדלנה ניתן להגיע בשייט יומי מאורגן היוצא מן העיירה Palau בצפון סרדיניה, 20 דקות של שייט בלבד מפרידים בין פלאו לאיים.

סיציליה


הוא האי הדרומי והגדול ביותר של איטליה וגם האי הגדול ביותר בים התיכון, מתפרס על פני 26 אלף קמ"ר ובעל אוכלוסייה של מעל 5 מיליון תושבים. אגב, אינו האי הדרומי ביותר בריבונות איטלקית, דרומית לו שוכנים איי פלאג'יה.
האי סיציליה שוכן מול חופי מחוז קלאבריה Calavria בדרום המגף האיטלקי. סיציליה הוא מחוז אוטונומי של איטליה והגדול ביותר ממחוזות איטליה.
בעונת הקיץ יוצאות מישראל טיסות ישירות לסיציליה ונוחתות בעיר הגדולה פלרמו Palermo, בהיעדר טיסות ישירות ניתן לקחת טיסת פנים מרומא. להזמנת טיסה לחצו כאן.
מלבד פלרמו, יעדים מוכרים בסרדיניה הן הערים קטאניה, סירקוזה, מסינה ועוד.
כמו בכל איטליה גם בסיציליה שפע של היסטוריה ואתרים הסטוריים, זאת לצד חופים וערי חוף המושכות אליהן המוני תיירים מדי שנה. סיצילה חוגגת גם את הקולינאריה האיטלקית במיטב, היא עממית, היא אמיתית והיא נהדרת.
על סיצילה בהרחבה עברו לעמוד סיציליה באתר.

האיים האיאוליים Aeolian Islands


קבוצת איים השוכנת בים הטיראני צפונית לאי סיציליה. מדובר באיים געשיים וביניהם האי ליפארי Lipari הגדול בקבוצת האיים ולכן יש המכנים את קבוצת האיים הזאת, האיים הליפאריים.
השם איאולי מקורו ביוונית ומשמעותו רוח, או ליתר דיוק אל הרוחות על פי המיתולוגיה. איים אלה הם יעד תיירותי מבוקש בימי הקיץ, עת איטלקים ואירופאים רבים זורמים אליהם לבילוי חופשת של ים וחופים.
תנועת מעבורות ורחפות מסיציליה אך גם מן היבשת מקשרת אל האיים מדי יום (בקיץ. מחוץ לעונה בתדירות נמוכה יותר). בהרחבה על האיים האיאולים בעמוד זה

האי ליפארי Lipari


הוא הגדול והמרכזי בין האיים האיאוליים. עיירת הנמל הנושאת את שם האי: ליפארי, היא מרכז האי ובה מרוכזים מרבית המלונות, ובה תמצאו את כל השירותים לחופשה מהנה: בתי קפה, מסעדות, סופרמרקט ועוד. על העיירה חולש מבצר עתיק. האי ירוק ויפה וסובב חופים נהדרים. על האי, כמו אצל שכניו האיים, יש הר געש, אך זה נחשב לרדום יחסית להרים הגעשיים שעל האיים הבסובבים. היעד מתאים בהחלט לחופשת בטן גב של מספר ימים. בהרחבה על האי ליפארי בעמוד זה

האי וולקאנו Volcano


בין האיים האיאוליים הידועים, גם עליו הר געש פעיל אך יחסית מנומנם. ההר פולט עשן דליל באופן תדיר. באי וולקנו תמצאו הרבה מעיינות גופרתיים וניתן להריח את נוכחותם בעת ביקור באי. מלבד תיירות המעיינות, תמצאו באי כמה חופים נהדרים, אי מסקרן ומיוחד ובהחלט מצדיק ביקור של לילה או שניים. בהרחבה על האי המיוחד וולקאנו בעמוד זה.

האי סטרומבולי Stromboli


ככל הנראה האי המפורסם ביותר בקבוצת איים זאת, וזה על שום הר הגעש הפעיל אשר עליו. בכל הפלגה בין האיים האיאוליים תוכלו לצפות בסטומבולי, ההר המזדקר מתוך הים ופולט עשן. תמיד ענן ניצב בראשו ומשווה לו מראה דרמטי. על אף היותו אי געשי פעיל, עדיין זורמים אליו תיירים. באי מספר קטן של מלונות והוא מאד כפרי ושקט. קורה אחת לכמה שנים שמגיעות מעבורות לפינוי מיידי של התיירים והתושבים עקב צפי להתפרצות ההר, אך יחד עם זאת, אינו נחשב למסוכן וכאמור, איטלקים מגיעים לנפוש על האי. בהרחבה על האי סטרומבולי בעמוד זה

האי סלינה Salina


הוא אחד המעניינים בין האיים האיאוליים. על האי שני הרי געש פעילים שבעבר נחשבו להרים הפעילים בעולם, אך מזה 200 שנה הם רדומים (אין הבטחה שלא יתעוררו). אל האי מגיעים תיירים איטלקים בעיקר שנהנים מהשקט ומהחופים הצלולים עם החוף השחור.
האי פנראה Panare
אל האי הקטן מגיעות יש עשרות הפלגות מדי יום בעונה, הן מן האיים השכנים והן מן היבשת. גם הוא אי וולקני, ובעונה מתמלא בתיירים ובאיטלקים המחזיקים בית קיץ על האי. חופיו נפלאים.
בהרחבה על האי סלינה בעמוד זה

איי פלאג'יה Isole Pelagie


הם הנקודה הדרומית ביותר של איטליה ושוכנים דרומית לסיציליה ואף משתייכים לנפת אגריג'נטו אשר לסיציליה. בקבוצת האיים הללו נמצאים האיים למפדוסה Lampedusa ולינוסה Linosa, האיים הקטנטנים הללו שוכנים בין מלטה ממזרח לחופי תוניסיה ממערב. בשל קרבתם לחופי אפריקה הם מהווים מוקד הגירה בלתי חוקית מאפריקה לאירופה ולכן נתונים במצב של מתיחות פוליטית.
איים אלה הוכרזו כשמורת טבע בשל בתי הגידול של צב הים החום אשר בסכנת הכחדה. 

ונציה Venice


אל לנו לשכוח שונציה היא למעשה אי, ואף קובץ של 118 איים קטנים המופרדים זה מזה ברשת של תעלות ומחוברות ביניהן ביותר מ-400 גשרים. ונציה שוכנת בלגונת ונציה אשר לים האדריאטי בצפון מזרח איטליה, ברובע ונטו Veneto
ונציה מחוברת אל היבשה בכביש ואין צורך בהפלגה על מנת להגיע אליה, אולי לכן אנו שוכחים שהיא למעשה אי. ונציה היא אחד היעדים המתויירים באירופה ומדי שנה זורמים אליה מליוני תיירים כאשר שיא התיירות בונציה קורה במהלך קרנבל המסיכות המתרחש מדי שנה במהלך השבועיים הראשונים של חודש פברואר, אז ובכלל בכל ביקור המתוכנן בונציה דאגו להזמין לינה מספיק זמן מראש. להזמנת לינה בונציה לחצו כאן. למידע בהרחבה על ונציה עברו לעמוד ונציה

Sant'Erasmo


הוא אי קטן ולא מוכר שכן לונציה הכה מוכרת, בלגונת ונציה שבחבל ונטו. ברובו אי חקלאי אך סביבו כמה חופים נחמדים ואם חשקה נפשכם להישאר ללילה, תוכלו למצוא גם כמה מקומות לינה בודדים במה שקרוי אגרו-טוריסמו - תיירות חקלאית, כלומר לינה בחוות. ניתן להפליג אליו מונציה הסמוכה.

מוראנו Murano


עדיין בלגונת ונציה, השכן הקרוב, הפופולארי פחות אך עדיין מוכר ופופולארי, שוכן רק 2 ק"מ צפונית לונציה, וגם הוא כמו שכנתו הוא מקבץ של איים וביניהם רשת תעלות. 
בשנת 1291, מחשש לשריפות בעיר ונציה, הועתקו כל מפעלי הזכוכית אל האי מוראנו, ובאי התפתחה תעשיית זכוכית ענפה היא היתה למרכז הזכוכית של אירופה. עד היום, עיקר פרנסת האי היא זכוכית, אך כיום מגיעים אליו גם תיירים ליום סיור מונציה או אף ליותר מזה, אפשר למצוא על האי כמה מקומות לינה מאד נחמדים. על האי תמצאו בזיליקה מרשימה ומבנים עתיקים, אך עיקר האטרקציה בעת ביקור במוראנו הם בתי המלאכה של נפחי הזכוכית, בין חנויות הזכוכית תוכלו להינות מסיור מודרך של אופן ניפוח הזכוכית. ממרינת פארו Faro על האי תוכלו להמשיך בהפלגה קצרה את האי בוראנו Burano.

בוראנו Burano


כאמור, אי נוסף בלגונת ונציה, מרבית התיירים יגיעו אליו ביום שייט היוצא מונציה אל שני האיים הללו - בוראנו ומוראנו. אם מוראנו הוא אי הזכוכית, בוראנו הוא אי התחרה, על האי פועל מוזיאון תחרה מפורסם ומרשים שכדאי לבקר בו. זהו אי ססגוני, הטיול לאורך התעלות ולצד בתים צבעוניים הוא מקסים. אינו מתוייר כונציה אך מספיק מתוייר ומקסים ליום טיול אחד.

קפרי Capri


האי קפרי Capri, הוא בין האיים המפורסמים באיטליה ובפרט בקרב סלבריטי, למעשה הוא גם מכונה אי הסלבריטאים. האי שוכן במפרץ נאפולי, כשעתיים הפלגה מהנמל של נאפולי, או כחצי שעה הפלגה מסורנטו Sorento. מדובר ביעד נופש יוקרתי של עשירי איטליה. כמעט כל מי שיבקר בנאפולי יקדיש יום לשייט אל האי היפה לסיור קצר בין עתיקותיו ונופיו היפים. על האי תמצאו גם כמה מלונות יוקרתיים ומפנקים במידה ואתם מגיעים הנה ליותר מסיור יומי. הוא קטן של 10 קמ"ר בלבד, ושימו לב שלא ניתן לשכור רכב על האי כיוון שרק תושבי האי רשאים לנהוג בו, לכן הטיול שם יהיה רגלי ובעמצעות אוטובוס אי או מוניות. מידע בהרחבה על האי קפרי בעמוד זה

איסקיה Ischia


האי איסקיה שוכן במפרץ נאפולי, כ-30 ק"מ מערבית לעיר נאפולי. הוא מתפרס על פני כ-46 ק"מ וכמעט משולש בגודלו משכנו הפופולארי קאפרי השוכן מדרום גם כן במפרץ נאפולי. על אף שתיירים איטלקיים נפשו באי מאז ומתמיד, הוא זכה לתהילה בקרב תיירים ממדינות אחרות בזכות סדרת הספרים שהתפרסמה לאחרונה של הסופרת אלנה פרנטה: "החברה הגאונה שלי". האי הוא געשי ואדמתו בזלת, חלק מחופיו בעלי חול שחור אך לא כולם. תמצאו פה רזורטים לנופש מפנק וכן בתי הארחה יותר משפחתיים. מלבד החופים הנהדרים, אחת האטרקציות על האי היא הטירה Aragonase Castle מן המאה החמישית, והגישה אליה כיום היא במעלית מיוחדת ורשת מנהרות, בראשה תצפית יפה על הים והאי. אטרקציה נוספת הם הגנים הבוטאניים, שניים כאלה יש על האי, האחת בצפון מערב, גני Mortella שהוא גן מטופח ויפיפה הסובב וילה, עם שבילים, פסלים, צמחי מים וזנים נוספים ואף מפל מלאכותי. והשני, דרומית לו הוא גני Rovino, יפיפה גם כן עם כמה זנים של קקטוסים וצמחים נופים, מאד מרשים. האי איסקיה בהחלט יעד מוצדק לחופשה של כמה ימים. בהרחבה על האי איסקיה בעמוד זה. מלון על האי תוכלו להזמין בעמוד זה.

פרוצ'ידה Procida


הוא הכבשה השחורה והפחות פופולארית של איי מפרץ נאפולי, שכניו איסקיה וקפרי מוכרים וידועים ומושכים המוני תיירים מדי עונה, בעוד פרוצ'ידה, השוכן מזרחית לאיסקיה, בצפון מפרץ נאפולי, הוא אי קטן ומקומי ולא מנקר עיניים. יש שיעדיפו זאת, אלה המחפשים את היעדים הלא מתויירים, אלה שכף רגלו של הישראלי טרם פקדה. האי נהנה גם הוא מסמטאות ציוריות וחופים נפלאים ויכול להיות אופציה לטיול יום מנאפולי.

אורטיג'יה Ortigia


אי קטן ולמעשה חלק נפרד אך בלתי נפרד מסיציליה ושייך לעיר הסיציליאנית וירקוזה ומתחבר אליה באמצעות שני גשרים מעל התעלה הימית שביניהם. על האי יש מבנים היסטוריים וביניהם ארמונות מלוכה, דואמו, כלומר הבזיליקה של האי, שרידי מבצר, כיכר יפה עם מזרקה מרשימה, טיילת ומרינה, ובין האתרים המעניינים מוזיאון לאונרדו דה וינצ'י הכולל שחזור של כמה משרטוטיו. לצד הטייל יש גם מעיין מפורסם מעיין Aretusa. על האי תמצאו כמה מסעדות ממש מצויינות, קשה ליפול פה על אוכל לא מוצלח. תהנו! 

איסולה מג'יורה Isola Maggiore


ייחודו של האי איסולה מג'יורה הוא שהוא שוכן בלב אגם. אגם Trasimeno שבמרכז איטליה, במחוז אומבריה. הוא הגדול בין האיים שבאגם והיחיד ביניהם שמיושב, אמנם מיושב בדלילות אך מיושב. נמנה על קבוצת איים קטנה בעולם ששוכנים בתוך אגם וגם מיושבים, אחד מוכר יותר נמצא בתוך אגם Pavotida שבעיר יואנינה בצפון יוון.
ניתן להפליג אל האי מהנמל הסמוך ביבשת, צפונית לאי Campo del Sole, וכן מ-Passignano sul Trasimeno שיט קצר כאשר מנגד על האי מנוסס מבצר Guglielmi אשר סיפורו קשור גם לסיפור הצלה נועז של יהודי אומבריה בעת מלמת העולם השניה. על סיפור ההצלה ועוד קראו בעמוד אגם טראסימנו שבאתר.

אלבה Elba


האי אלבה שוכן בסמוך לחופי טוסקנה והוא האי השלישי בגודלו באיטליה לאחר סיציליה וסרדיניה. מנמל פיומבינו Piombino אשר ביבשת ומרוחק רק כעשרים קילומטר מהאי אלבה, יוצאים מדי יום כמה כלי שייט אל האי ומגיעים אל Portoferraio הוא הנמל המרכזי של האי, אך גם אל ריו מרינה, נמל בצידו המזרחי וגם אל Cavo שהוא הנמל הצפוני והקרוב ביותר אל פיומבינו.
האי אלבה היה מקום גלותו של נפוליאון בשנת 1814 אשר נשלח אל האי בעקבות אמנת פונטבלו ונשאר עליו בקירוב 10 חודשים עד אשר נמלט ממנו בפברואר 1815 ושב אל צרפת.
האי כיום הוא יעד תיירותי והוא מפורסם בעיקר בשל ייצור היין המקומי בקרב חובבי יין, וגם יעד אהוב על רוכבי אפניים אשר מגיעים אל האי לטיולי רכיבת שטח. באי כמה חופים נפלאים, רחבים בעלי חול לבן ומי טורקיז.

.

זקוקים להמלצה על מלון באחד האיים או בכל יעד באיטליה?

פרטו היכן, התאריכים המדוייקים, הרכב החדרים והדגשים שלכם ונשמח לשלוח המלצות להזמנה קלה ובטוחה
השירות ללא תשלום


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il