אתר העיר אתונה
Iמ Italy website - אתר איטליה

סרדיניה sardinia

הזמינו חופשה באי המרהיב סרדיניה של איטליה עצמאית באינטרנט!

טיסה לסרדיניה :
לחצו כאן
 ראו גם את עמוד טיסה לאיטליה לברור טיסות סדירות עם קונקשן לסרדיניה.
מלון בסרדיניה : לחצו כאן
השכרת רכב בסרדיניה : לחצו כאן
ראו מלונות קרובים לנמל התעופה הצפוני ב [ olbia tempio ]  פורטו קברו | באג'ה סרדיניה | אולביה
ראו גם את המלון היוקרתי ביותר באיטליה המצוי בסרדינה : קאלה די וולפה


מפת האי סרדיניה, הטיסות מישראל נוחתות ב olbia tempio איזור הנופש והחופים של סרדיניה, במסגרת טיסה סדירה דרך רומא, בדרך כלל נוחתים בנמל התעופה הראשי של סרדיניה, ליד העיר cagliari, בירתה של סרדיניה.

האי סרדיניה נמצא דרומית לחלק היבשתי של איטליה קרוב יותר לחופי טוניסיה שבאפריקה מלחופיה של אירופה. סמוך לסרדיניה כ- 11 קילומטרים מצפון לה שוכן האי קורסיקה. סרדיניה נתונה לשליטה איטלקית אך נהנית מאוטונומיה ייחודית. בעבר סבלו תושבי המקום בשל היותם מרוחקים מהיבשת, הטכנולוגיה והקידמה הגיעו לאי באיחור, כמו גם השינוי במעמדם של החקלאים ועובדי הכפיים, גם הפיתוח המואץ של צפון איטליה, לא הגיע באותה העוצמה לסרדיניה. אך אלה גם הדברים שמייחדים את האי ומושכים אליו תיירים. האותנטיות, הפשטות והשמירה על מסורות העבר. תושבי האי ידועים כמאריכי חיים, סרדיניה נמצאת במקום השני בעולם במספר האנשים (היחסי) שעברו את גיל מאה, אחרי האי אוקינווה שביפן. סרדיניה ידועה כבר במשך כמה עשרות שנים כיעד תיירות קייץ לוהט. באי כמה אתרי נופש מפוארים, מרינות ווילות המושכים את הסליבריטאים של אירופה בכלל, אלה של איטליה בפרט ועוד מיליונרים ומיליארדרים רבים מרחבי העולם. פרט לחופים יפים ונוחים, שרותי תיירות מפותחים וחיי לילה סוערים מציע האי גם הרים גבוהים, נחלים, מפלים ונהרות, טבע פראי, כפרים לא נגועים, מיבנים עתיקים ממגוון תקופות והשפעות ארכיטקטוניות שונות, ספורט ימי, יין משובח, מטבח ייחודי וחופשה לכל כיס מיאכטות מפוארות ווילות פאר מבודדות עד לקמפינגים על החוף וטיולים ברגל. לא כל סרדיניה אקזוטית, רומנטית וציורית, קיימים גם איזורי תעשיה נרחבים, שכונות אפרוריות, סלאמס וגרפיטי, אך אלה זניחים לעומת פניני הנוף הטבעי והאנושי שהאי מציע. כעשרה מיליוני תיירים בשנה, כוכבי כדורגל, כוכבי קולנוע, וסלבריטאים רבים כנראה אינם טועים. עוד משנות החמישים היה האי יעד לתיירות הקייץ המאסיבית של תושבי צפון אירופה ומספר הכניסות מאז רק הולך וגדל.     

porto cevro - המלצה בסרדיניה
פורטו קברו שבצפון האי סרדיניה הוא אחד מיעדי הנופש היוקרתיים ביותר באירופה, לא רק שהמלונות שלו ברמה גבוהה מאד ומספקים חוויה תירותית, אלה גם שווי הקרקע בפורטו קברו מהגבוהות ביותר באירופה, בנוסף נמצאים בפורטו קברו 3 מ 10 המלונות היוקרתיים ביותר בעולם, בהחלט מכוונים גבוה מאד בפורטו קברו, סליבריטאים רבים המגיעים לנופש בסרדיניה לחופשה לרוב בוחרים ביעד זה עבור חופשתכם, מאגן היאכטות של העיירה מארח יאכטות בשווי כולל של מאות מיליוני יורו. אתם תוכלו להגיע לפורטו קברו יחסית בקלות, טיסה לסרדיניה עם נחיתה באוליביה, השכרת רכב ותוך פחות מ 30 דקות תגיעו לכאן, יש מגוון גדול של מלונות בוטיק מעולים שאינם בהכרח דורשים לפותח תוכנית חסכון, כמה מהחופים סביב פורטו קברו הם מטובים ביותר באי סרדיניה, ראו מלונות בפורטו קברו

baja sardinia - המלצה בסרדיניה
במרחק לא גדול מפורטו קברו גם באיה סרדיניה הוא אחד מאיזורי הנופש והטיולים המומלצים ביותר באי סרדיניה, מפרצוני מי טורקיז מרהיבים, מסלולי רכיבה על אופניים ותצורות סלע מיוחדות שנוצרו במיקום זה בצפון האי סרדיניה הופכים אותו ליעד מיוחד ומרהיב לחופשה או טיול בסרדיניה וגם קל יחסית להגעה ברכב שכור או מונית מנמל התעופה של אולביה, בנוסף חובבי צלילה צריכים לדעת שמדובר באחד האיזורים המרהיבים לצלילה בעולם, מגוון החי והצומח וכן תצורות הסלעים התת מימיים עוצרת נשימה, בעיירות שמסביב ניתן להשכיר ציוד צלילה וגם לקחת קורסים למתחילים.


הגיאוגרפיה של סרדיניה 

סרדיניה היא האי השני בגודלו בים התיכון אחרי סיציליה ולפני קפריסין. בצפון ובצמוד לסרדיניה נמצאת קורסיקה, בצפון-מערב צרפת. בצפון ובמזרח – איטליה כ 250 קילומטרים מחופיה. בדרום טוניס ואלג'יריה. במערב האיים הבלריים : מיורקה, איביזה וחופה המזרחי של ספרד. נופה של סרדיניה הוא ברובו: גבעות עמקים והרים, אך התיירות מתרכזת בעיקר באזורי החוף. אורכו הכולל של קו החוף באי הוא 1849 קילומטרים. הפיסגה הגבוהה ביותר באי היא "פונטה למרמורה" המתנשאת לגובה של 1834 מטרים. בסרדיניה מספר נהרות, הגדול מבניהם הוא ה"טירסו"  אורכו כ- 151 קילומטרים. באי גם אגם טבעי אחד ומספר לגונות ובריכות טבעיות של מים מלוחים לאורך החופים. מזג האויר הוא ים תיכוני עם 300 ימי שמש בשנה. החורף גשום ובפסגות יורדים שלגים. רוחות ה"מיסטרל" באות לפרקים מכיוון צפון מערב, רוחות אלו יכולות להוות מטרד אך מצד שני הופכות את האי לגן עדן לגולשי רוח ושייטי מפרשיות.  


View of Cala Domestica beach, Sardinia

היסטוריה 

באי סרדיניה נתגלו עדויות להתיישבות בני אדם מהתקופה הנאוליתית כ- 6000 שנים לפני הספירה. אחד מהמראות היחודיים לסרדיניה הם מיבני ה"נוראגה"  - מבנים עגולים מאבני ענק שנבנו בתקופת הברונזה, סביבם התרכזו ישובים. הסברה היא שהם שימשו כמבצרים או כמגדלי שמירה שהגנו בפני הפלישות הרבות . באי מצויים כ- 7000  מבנים כאלה. לעיתים כיחידים ולעיתים כחלק ממכלול של מבנים. באי נתגלו חפצי קרמיקה קדומים אשר מקורם בישובי הים האיגאי ומעידים על קשרי המסחר שהיו לסרדיניה בעת העתיקה עם איים מרוחקים. בסביבות 1000 לפני הספירה החלו ביקורים תכופים יותר של הפיניקים, יורדי ים כנענים שהגיעו מצור ומצידון. סרדיניה הייתה תחנה בדרכם לאירופה ולאפריקה. הם הקימו מושבות באי וניהלו עסקי מסחר. בשנת 509 לפני הספירה תקפו תושבי המקום את הפיניקים בערי החוף ואלה קראו לפיניקים מקרטגו שבאפריקה לעזרה. התיישבות מקרטגו פרחה עד שבשנת 238 לפני הספירה כבשו הרומאים את סרדיניה והפכו אותה לפרובינציה רומאית. השלטון הרומאי נמשך 694 שנים והטביע את חותמו בשפה ובתרבות האזור. תמיד הייתה התנגדות לרומאים, שלא חסכו אכזריותם מתושבי המקום, כיסי ההתנגדות היו בעיקר בישובי ההרים המרוחקים. בתקופה זו התבססה קליארי כעיר הבירה, תושביה הוכרו כאזרחים רומיים. לאחר נפילת האימפריה הרומית סבלו תושבי האי מכיבושים רבים נוספים: ונדלים, רומאים שוב, ביזנטים, סרצנים, מורים, ברברים, פלישות ופשיטות אלה גרמו לתושבים רבים לעזוב את ערי החוף וגם להקים כוחות צבאיים ואזרחיים להגנה מפני הכוחות הזרים. האי חולק לארבע איזורים בהם שלטו מלכים, היה פרלמנט וחוקים המסדירים את ענייני המסחר והגבולות. הממלכה של "ארבוראה" החזיקה מעמד 520 שנים והייתה האחרונה ליפול. היא מזוהה עם מאבקם של הסרדינאים לעצמאות. בתקופת ממלכת ארבוראה נוסח ה"כרטא דה לוגו": מסמך חוקתי חשוב ומתקדם ביותר יחסית לזמן בו נכתב. בו בין היתר מנוסחת זכותן של נשים לקניין ולביטול נישואין. עוד שלטונות משמעותיים שהתחלפו בחלקים שונים של האי היו אלה של רפובליקת פיזה ורפובליקת גנואה, אראגון וסיציליה. ב-1479 הפכה סרידיניה ספרדית כתוצאה מנישואי פרדיננד השני מאראגון ואיזבל מקסטיליה. השלטון הספרדי נמשך כ- 400 שנים והשפעותיו ניכרות עד היום במסורות שונות, בלבוש, בשפה ובמנהגים. לאחר עוד כמה כיבושים וחילופי שילטון נוספים, התאחדה סרדיניה עם ממלכת איטליה המאוחדת שאך הוקמה תחת הנהגתו של ויטוריו אמנואלה השני. למעט בזמן מלחמות העולם מהם סבלה סרדיניה, החלה, מאז האיחוד וההגדרה העצמית של שלהי המאה ה-19, מגמה של פיתוח וקידום האי, ב-1948 קיבלה את מעמדה המיוחד כמחוז איטלקי אוטנומי. בשנות החמישים החלה נהירה של תיירים לסרדיניה, ובנוסף התפתחה תיירות האליטות, שהיוו מקור חשוב לפיתוח האי. הרגשות הלאומיים של תושבי המקום לא שכחו ועדיין קיימות קבוצות המבקשות להיפרד מאיטליה ולזכות בעצמאות מלאה. 

מתי להגיע 

מומלץ להגיע באביב כשהפריחה בעיצומה והטבע מתעורר. ביולי ובאוגוסט המחירים עולים אך זו העונה הפעילה ביותר על האי, בסתיו מורגשת עייפות מהעונה הבוערת, רוחות מתחזקות, גשמים מתרבים ותנועת התיירים הופכת דלילה, אבל האי אז יפה באופן יוצא דופף ואוהבי הטבע, אנו ממליצים לכם בחום, טיסה לרומא ועוד אחת לקאליארי, בהחלט שווה, בחורף רבים משירותי התיור אינם עובדים. נהוג לחלק את עונת התיירות לשלוש תקופות המכונות low mid high  תקופת ה-low מאמצע אפריל לאמצע יוני ומאמצע ספטמבר עד לאמצע נובמבר, תקופת ה-mid – מאמצע יוני עד תחילת יולי ומסוף אוגוסט עד אמצע ספטמבר. ותקופת ה- high   יולי ואוגוסט. בכל תקופה עולים או יורדים המחירים בהתאם. באתרי הקמפינג מחירי העונה הבוערת כפולים ממחירי עונת ה-low ומחירי ה-mid הם איפה שהוא בניהם. 
 

תחבורה 

באי פועלים שלושה שדות תעופה. טיסות יוצאות ובאות מערים גדולות באיטליה וכמו כן מספרד, אנגליה, גרמניה וסקנדינביה. טיסות פנים מתקיימות רק בין קליארי ואולביה. קוי מעבורות מקשרים את האי עם ערי נמל באיטליה ובסיציליה, טולון ומרסי בצרפת, אז'קסיו שבקורסיקה וברצלונה שבספרד. מערכת הכבישים באי מפותחת מאד למרות שאין כבישים מהירים כמו אלה שבאיטליה עצמה. לעיתים דרכים צרות המתפתלות בהרים יכולות להיות מסוכנות והמהירות המותרת בהם נמוכה ביותר. באי סרדיניה פועלת חברת אוטובוסים ציבורית. אוטובוסים מגיעים לעיתים פעם ביום למקומות המבודדים ולעיתים אף אינם מגיעים בכלל. מערכת מסילות הרכבת באי פותחה על ידי מהנדס אנגלי –lord Benjamin piercy   במאה ה-19 מסילות מקשרות את רוב חלקי האי. קיימות שתי מערכות של רכבות : אחת מקומית ואחת איטלקית הפועלת בשיטת רכבת-מעבורת-רכבת ומקשרת ערים איטלקיות לסרדיניה. ניתן לטוס לאיטליה ומשם להגיע לסרדיניה בכרטיס אחד.  הרכבות האיטלקיות מהירות וחדשניות יותר. קיימות גם רכבות פנים בערים הגדולות. תיירים רבים לוקחים את ה"טרנינו ורדה" - בפירוש מילולי "רכבת קטנה ירוקה" זוהי רכבת בעלת מראה עתיק. פועלים באי ארבעה קוים המיועדים לתיירים. הרכבת עוברת במקומות יפיפיים בהרים ובמחוזות נידחים שלא נגועים במסחור ובעודף פיתוח. מסלולה הארוך ביותר אורך כחמש שעות בהם היא עוברת מהלך של 159 קילומטרים.

בתי מלון בסרדיניה [המלצות]

 

השכרת רכב [מומלץ ]

יכולה להיות פתרון מושלם לאלה שרוצים לגלות את האי, לקפוץ בין האתרים הארכאולוגיים הרבים, להגיע לכפרים המבודדים ולחופים הפחות מתוירים. ניתן גם להגיע מאיטליה עם מכונית בעזרת מעבורת. יאכטות, לאלה שיכולים להרשות לעצמם, ניתנות להשכרה על בסיס יומי עם או בלי סקיפר, בנושא השכרת רכב בסרדיניה ראו קישור לחברה מומלצת בראש או בבסיס עמוד זה, פשוט לחצו על הקישור רשמו sardinia ובצעו הזמנה עצמאית ופשוטה. 
 

דברים לעשות , טיולים  

חוץ מסטלבט על החול ביום ופאבים ומסיבות בלילה, יש עוד כמה דברים לעשות בסרדיניה. טיולים רגליים, זוהי דרך נפלאה לחוות את הייחוד של האי, קיימים מסלולים מסומנים אך ניתן גם לקחת מפה ולזרום. אזורי התיירות הם רק חלק קטן מהאי שרוב רובו אינו מאוכלס. בעבר, במאות הקודמות, הייתה נחשבת סרדיניה, עקב בידודה הפיזי, אך הארויינטציה הארופאית שלה, למקום בו הזמן כאילו עמד ובו התנהלו החיים כבימי הביניים. הסופר הבריטי ד.ה לורנס 1985-1930) ביקר באי ב 1921 והתפעל מאד גם ממראות הטבע וגם מאורח החיים של תושבי המקום.


trasparenze a villasimius, , Sardinia

הוא כתב ספר מסע הנקרא "sea and Sardinia"   (הספר לא תורגם לעברית) שם הוא כותב באריכות על החיים באי ובשפה ציורית האופינת לו מתאר את נפלאות הטבע. וכך הוא כותב על סרדיניה : "היא שוכנת מחוץ למעגל הסיביליזציה". מאז עברה סרדיניה שינויים רבים אך עדין שומרת על אותנטיות, על מסורות העבר, על המינהגים ועל אורח החיים בו הגלובליזיציה עוד לא ממש נגעה.

Cala Gonone
עיירה הנמצאת באמצע חוף המזרחי של האי סרדיניה. עיירה תוססת, עם חופים לבנים מדהימים לצד צוקים לבנים פראיים בהם מנהרות חיתיות, מפרצונים,  מי ים שקופים בצבע טורקיז משגע. Cala Gonone היא עיירה אולטמטיבית לחובבי ספורט בכלל וספורט ימי, אם זה טרקים או צלילה, קייט סרפינג, או קייאקים, מצנחי רחיפה ועוד. בנוסך אחת מהאטרקציות היא אקווריום ענק. בעיירה יש אוכל משגע, נופים, ים, ספורט, כל מה עיירת אי צקיכה ליהיות. להזמנת מלון
לחצו כאן.

Carlofortte קארלופורטה
עיירה דרום מערבית באי סרדיניה הידוע כנשלט כמעט ע"י כל שליט אפשרי המשך 3000 שנים, העיירה  Carlofortte נוסדה ב 1738 ע"י דייגים מליגורי [ פרבר של גנואה ], העיירה הייתה מטרה לפלישת פיראטים. העיירה קיבלה תואר פאודלי מקארלו עמנואל ה III מלך פיימונטה סרדיניה, כאות תודה קראו לעיירה על שמו ובנו פסל לכבודו אשר עדיין נמצא הטיילת של העיירה. כפר דייגים במקור עם צוקים מרהיבים מעל הים. כייום העיירה תיירותית, ישנם בתי ספר לגלישת רוח, מפעל טונה והרבה ארכיטקטורה מעניינת לחקור. ניתן להגיע לאי ע"י מעבורות מאיטליה או מסיציליה ובטיסות פנימיות מקליראי ואוליביה, ובינלאומיות מספרד, אנגליה, גרמניה. להזמנה
לחצו כאן.

ספורט 

ענפי ספורט הים מפותחים מאד בסרדיניה, ובאי נערכות תחרויות בין לאומית. ניתן להשכיר ציוד גלישת גלים, גלישת רוח, אופנועי ים וכו'. קיימים בתי ספר לצלילה ולגלישת רוח  . ניתן להשכיר סירות בגדלים שונים, אופניים, אופנועים, ואפילו סגווי, כאמור לתושבי האי נסיון של עשרות שנים באירוח תיירים והם חושבים על הכל, כל אטרקציה אפשרית. Sardinia, Italy: Pittulongu beach, near Olbia

טיפ :  החופים המרהיבים, המים הרדודים והעדר רוחות חזקות מאפשרות להשכיר קאנו או קיאק כמעט בכל חוף באי סרדיניה ולצאת לשיוט מקסים לנקיקים בסלע וצמוד לחופים המקסימים של האי, באיזור של אוליביה קיימים מספר חופים בהם ניתן להשכיר קיאק ולצאת אל הים, לא נדרש ידע או רשיון מיוחד אך דורש תרגול של מספר דקות, מלבד קיאק יש פעילויות ספורט מים נוספים בסרדיניה, כל אחד יימצא את מה שמתאים לו.

אופנים 

דרך מצויינת לראות את האי, אקולוגית ובריאה. ניתן לשכור אופניים במקומות רבים. יש מסלולים קשים בהרים. מומלץ להיזהר מנהגים שיכורים בשעות הלילה באזורים ההומים. קיימים הרבה מסלולים בטבע, בין שדות וחורשות, בשבילים בהם אין רכבים, זוהי דרך טובה להגיע לכפרים ולגלות את סרדיניה האותנטית.  

כסף 

מתחילת המילניום המטבע הוא יורו. ניתן למצוא בסרדיניה את כל קשת המחירים, המוצרים והשירותים מאלה של חוג הסילון והאלפיון העליון עד לאלה של סטודנטים עניים בחופשת הקייץ. 

שפה 

השפה האיטלקית מדוברת באי כמו גם השפה הסרדית. מקורה של השפה הסרדית בלאטינית אך היא אינה ניב של איטלקית אלא עומדת בפני עצמה. היא הושפעה מקטלינית (שפה ספרדית) ומשפות קדומות של ילידי האי. יש עוד מספר ניבים באזורים שונים של סרדיניה. השפה הקורסיקאית מדוברת גם היא בצפון האי. עם אנגלית ניתן להסתדר מצוין באזורים המתויירים, איטלקית היא יתרון גדול. באזורים המבודדים לא תמיד מדברים אנגלית, שלטי דרך ותפריטים עשויים להיות כתובים בשפה המקומית בלבד.  

יין 

יין היה מוכר לתושבי סרדיניה עוד בימי קדם. באי נמצאו שברי כדים וכלי יין שמקורם מתקופת יוון המיקינית מן המאה ה14 לפני הספירה. קיימות כמה השערות לגבי מקורות היין בסרדיניה. יש האומרים שהיו אלה הפיניקים שהביאו את הגפנים אל האי, אחרים סבורים שאלה הגיעו מיוון או מצפון אפריקה. ויש האומרים שהמקור הוא מסופוטמיה. בתקופה הרומאית של האי ניטעו כרמים ותעשיית היין פרחה, פסלים של בקחוס-דיוניסוס שנתגלו במרכז קליארי מעידים על חשיבותו של פולחן אל היין בתקופה זו. במאה התשע עשרה הוקם בקליארי עיר הבירה "בית הספר המלכותי למדעי היין" מאז חל קידום רב בענף היין באי. כיום סרדיניה אינה מייצרת כמויות גדולות של יין אך המגוון רחב ואזורי הגידול רבים. כמה מהיינות איכותיים ביותר ולעיתים זוכים בפרסים בתחרויות בינלאומיות. תיוגם של יינות לפי השיטה האיטלקית אף הוא מביא להכרתם. עדיין שמם של היינות המקומיים אינו מטיל אימה על יצרני היינות האיטלקיים. אולי משום מיקומה הדרומי יותר על הקו האורך, תהפוכות השלטון הרבות שעברה והכרמים שניזוקו, אולי גם ריחוקה מהיבשת הוא שתרם לפער, יינותיה של סרדיניה אינם מגיעים לרמתם של אלה מאיטליה ספרד גרמניה וצרפת אך מציגים טעמים משולבים מגוונים ומפתיעים.  בין היינות ניתן למנות את ה-קנונאו והקריגנאנו האדומים, סמידאנו ונורגוס הלבנים וה"vini noveli היינות החדשים שמותססים במיכלים אטומים ולא באויר הפתוח כפי שנהוג, אותם ניתן להשיג בתחילת נובמבר. יש הטוענים שהיין האדום שבסרדיניה הוא הסוד לאריכות הימים של תושבי האי. 


colonna pevero hotel sardinia click here

סרדיניה ואריכות חיים 

החוקר והכתב של נשיונאל גיאוגרפיק דן באוטנר ניסה להבין את פשר אריכות חייהם של תושבי סרדיניה.  "התזונה מהווה גורם חשוב לאריכות חייהם של הסרדינאים", הוא טוען, קיים באזור יין כהה המכונה vino nero   יין שחור, שהוא עשיר וכבד, שילובו עם האוכל הים-תיכוני עוזר במניעת חימצון ובנקיון העורקים. באוטנר ממליץ על אגוזים, ירקות ופירות ומציע להמעיט באכילת בשר. עדיף לאכול בשר אחת לשבוע מאשר כמה פעמים ביום. למרבה ההפתעה, למרות שסרדיניה ידועה במאכלי הים שלה, באוטנר אינו שם דגש מיוחד על אכילת דגים. "תפריטיהם של מאריכי החיים" הוא אומר "אינו מכיל הרבה דגים" הוא ממליץ על מקור חלבון אחר : גבינה מיוחדת שהסרדינאים אוכלים, הוא קרויה pecorini sardo (פקורינו סרדו) היא עשויה מחלב כבשים האוכלות עשב ועשירה באומגה 3. בסרדיניה קיימת עוד גבינה בה למעשה שורצים זחלים חיים, היא מכילה חיידקים שעוזרים למערכת העיכול. עוד השערות לגבי הסיבות לבריאותם יוצאת הדופן של תושבי סרדיניה הן : גנים שתושבי האי נושאים עמם, עבודה קשה לכל אורך החיים, כניסתם המאוחרת של התעשיה והפיתוח המואץ, שמירה על ערכי המשפחה, רעב שפקד את האי במאה ה17 בו מתו כשליש מתושבי האי. קיימות השערות רבות לסיבת הדבר העובדה היא שבסרדיניה מגיעים יותר אנשים לגילאי תשעים ומאה.  

אוכל 

ההיסטוריה של האי מלמדת על אופיו של המטבח הסרדיני : השפעות איטלקיות, ספרדיות, צפון אפריקאיות, אפילו צרפתיות. מאכלי ים נפוצים מאד וסרדיניה אף מייצאת דגים למדינות אירופה. סיורי יין וגורמה מתקיימים באי. ניתן לנסוע למקומות שונים בהם מוגשות מנות ייחודיות ויינות מקומיים. רוב המסעדות מוגדרות – איטלקי, ים תיכוני, מאכלי ים או שילובים שונים של השלושה. לשומרי הכשרות תהיה בעיה בסרדיניה, מנות רבות מתבססות על חזיר. ומאכלי חלב ובשר לעיתים מתערבבים. במספר מלונות באי קיימת מודעות לכשרות, כמו גם בספינות קרוז ובטיולים מאורגנים של חברות מסוימות בארץ ובחו"ל. 
 

סיכום  

כיום לא תמיד מתקיימות טיסות ישירות מישראל לסרדיניה, אבל השנה 2013 יש כזו לחצו כאן להזמנה משום מה לא היה זה אף פעם יעד פופלרי לנופשים הישראליים כאיי יוון, או טורקיה לדוגמא. אולי משום שהיא רחוקה קצת יותר. אולי מפני שלא זכתה לשיווק הנכון. החופים בסרדיניה הם מהיפים שבחופי הים התיכון זהו אי בעל אופי מיוחד, במיקום מיוחד בין היבשות אירופה ואפריקה. לעיתים בשל בידודו זכה האי לשם של מקום בו הזמן כאילו עמד ותושביו כאילו חיו מחוץ למעגל הסיביליזציה. אריכות החיים של תושבי האי היא חידה. גם ה"נוראגה" מבני הענק העתיקים אפופי מיסתורין. האי מושך אליו את עשירי וידועני אירופה כמו גם מליונרים ומיליארדרים מרחבי העולם. אך לא חייבים להיות מיליונרים כדי לבקר שם, ניתן גם להקים אוהל באחד מאתרי הקמפינג הסמוכים לים ולהינות מהחופים המופלאים גם בשמונה אירו ליום. 
 
 
©צ'רלי

מידע נוסף סרדיניה

האי סרדניה הוא אי מרתק שמתחרה היטב בחופים טרופיים ידועים בעולם, מי טורקיז וחופים חוליים וארוכים הם נפוצים מאד בסרדיניה, בנוסף בסרדינה מעל 7000 "נוראגי" שהם בתי אבן דמוי חרוטים שנבנו בידי שבט קדום שחי על האי, חלק מבתים אלה בנויים בתוך מערות ענקיות ומרהיבות, סרדינה הוא גם אי לחובבי הקולינאריה האיטלקית ובעיקר זו המבוססת על דגים ופירות ים, הים הסובב את סרדינה נחשב לפורה ביותר באיטליה ובים התיכון בכלל, בירת סרדיניה היא העיר קאליארי, קאליארי על אף כמות התיירות הפוקדת אותה בעונת התיירות עדיין מצליחה לשמור על יחודיותה ואינה מצליחה להתמסחר, העיר בנוייה סביב מרכז עיר עתיק מימי הביניים, ונמאות בה פיאצות רבות, כיכרו ומסעדות המשקיפות על גולפו די קאליארי [ מפרץ קאליארי ] .

ניתן להגיע לסרדיניה בטיסה מכל נמלי התעופה המרכזיים של איטליה, או בהפלגה מנמל נאפולי או גנובה שבצפון איטליה, בנוסף ניתן להגיע לסרדיניה מהעיירה טארפני במערב האי סיציליה ומהיער טוניס שבטוניסיה, קיים גם קו מעבורות שאינו רב שנתי המחבר בין העיר ליבורנו בחוף המערבי של איטליה לקאליארי שבסרדיניה.

בצפון האי סרדיניה שוכן האי קורסיקה, זה כבר שייך לצרפת, באיזור המייצר בין האיים ניתן לראות נופים מדהימים וזרמי מים שיוצרים תצורות יוצאות דופן ומערבולות וכן שחפים וציפונים נדירות במיוחד השוכנות באיזור זה, מעבורות המפליגות מאיטליה לספרד [ברצלונה] עוברות בתוך מייצר ים זה, יש קו הפלגה המעביר תיירים ומקומיים מסרדינה לקורסיקה הקו יוצא מעיירת החוץ קאפו טסטה, לעיירת החוף הצרפתית בוניפאצ'ו.

איזור הנופש המוצהר והגדול ביותר בסרדיניה מצוי באמצע הדרך בין קאליארי לבין ארצאקנה שבצפון האי, וליתר דיוק צפונית לעיירה באוני, באיזור זה ניתן למצוא את החופים המעולים של : קאלה גובוריצה, קאלה מריולו, קאלה סיזינה, קאלה לונה, קאלה פואילי, וקאלה גונונה. סרדיניה חוף קאלה לונה/

Alghero אלגרו : הוא מקום קסום ואיטלקי אמיתי המציע חווית חושים איכותית בסיציליה שבאיטליה, בשנה שחלפה הוצעה טיסת צ'ארטר חד פעמית מתל אביב לאלגרו שפתחה סקרנות רבה בקרב ישראלים הרוצים לחוות חוויות ומקומות חדשים באיטליה, העיירה אלגרו Alghero היא יעד כזה, ראו אפשרות להזמנת מלון ב Alghero בראש עמוד סיצילה זה.

Villasimius וילאסימיוס
עייר ההנמצאת בדרום מערב האי סרדיניה. עיירה מאוד אטרקטיבית עקב החופי חול ארוכים, צוקים, מפרצים ונחלים חבויים. העיירה מפורסמת ומוערכת כאתר תיירותי עקב מיקומה והטבע הפיראי שלה. על החופים ישנם עדיין מגדלים אשר נבנו לשם הגנה. חופים מדהימים עם מפרצונים וסלעים בתוך המים. בחודשי הקייץ ישנם כ 60,000 תיירים מדי חודש. מלבד חופים מדהימים יש כמובן מסעדות לרוב, בארים ומועדונים. להזמנה מלון ב Villasimius, לחצו כאן.

קאליארי Cagliari העיר הגדולה של סרדיניה.
בדרום האי סרדיניה מצוייה בירתו והעיר הגדולה ביותר על האי, העיר קאליארי היא אחת הערים המרתקות והמיוחדות באיטליה, קאליארי משתרעת כל שבע גבעות ומצפונה מצויים הרים, היא יושבת על מספר מפרצוני ים מקסימים וביקור בעיר קאליארי במסגרת טיול לסרדיניה הוא כמעט בגדר חובה, לא רק בלל יופיה ומיוחדותה של העיר, אלה גם בגלל האוכל, כאן האוכל של סרדיניה במיטבו, בנוסף ההיסטוריה של איטליה קשורה קשר הדוק עם העיר קאליארי, שימו לב שבדרך כלל הטיסות מישראל לסרדיניה נחתות בשני נמלי התעופה הצפוניים של האי, באולביה ובאלגרו, כך שתזדקקו לנסיעה של כ שעתיים לעיר קאליארי, לעתים מתפרסמות גם טיסות ישירות לקאליארי, או שתוכלו לקחת טיסה מתל אביב עם קונקשן ברומא.


Cagliari, scorcio del quartiere storico

ראו גם מפה גדולה ומפורטת יותר של סרדניה :


sardinia full map

זקוקים לעזרה בנושא חופשה או טיול בסרדיניה, יש לכם הערות לעורך האתר, זקוקים להמלצה על מלון או עזרה בדרכי הגעה לסרדיניה, צרו קשר עם שרות הלקוחות של אתר איטליה הישראלי, נשמח לעמוד לרשותכם.


  יעדים נוספים באיטליה:   קאפרי    פוזיטאנו    ברנדיזי    רודוס


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il