אתר in-italy
Iמ Italy website - אתר איטליה

אינאיטלי - פורטל המידע וההמלצות למזמינים חופשה טיול באיטליה.

סרדיניה Sardinia

האי סרדיניה שוכן בים הטיראני, קרוב לחופי טוניסיה באפריקה, כ-11 קילומטרים דרומית לאי קורסיקה אשר בריבונות צרפת. אמנם סרדיניה שייכת לאיטליה אך נהנית מאוטונומיה ייחודית.
בעבר סבלו תושבי המקום בשל היותם מרוחקים מהיבשת, הטכנולוגיה והקידמה הגיעו לאי באיחור, כמו גם השינוי במעמדם של החקלאים ועובדי הכפיים, גם הפיתוח המואץ של צפון איטליה, לא הגיע לסרדיניה באותו ווליום, אך אלה גם הדברים שמייחדים את האי ומושכים אליו תיירים. האותנטיות, הפשטות והשמירה על מסורות העבר.
סרדיניה פופולארית כיעד תיירות קיץ. באי ניתן למצוא מגוון גדול ורחב של אפשרויות נופש, מהפשוט ביותר ועד רזורטים או וילות פאר. יעד לאוהבי הטבע, האותנטיות, הפשטות והאוכל האיטלקי המשובח. פרט לחופים יפים, שרותי תיירות מפותחים וחיי לילה תוססים מציע האי גם הרים גבוהים, נחלים, מפלים ונהרות, טבע פראי, כפרים לא נגועים בציביליזציה, מבנים עתיקים משלל תקופות והשפעות ארכיטקטוניות, ספורט ימי, יין מקומי משובח, מטבח ייחודי וחופשה לכל כיס.
לא כל האי סרדיניה רומנטי וציורי, קיימים גם איזורי תעשיה נרחבים, שכונות אפרוריות, סלאמס וגרפיטי, אך אלה זניחים לעומת פניני הנוף הטבעי והאנושי שהאי מציע. כעשרה מיליוני תיירים בשנה לא טועים.     .

דרכי הגעה ותחבורה בסרדיניה

דרכי ההגעה
בעונת הקיץ יוצאות טיסות ישירות מישראל לסרדיניה. הטיסות הישירות הן טיסות צ'רטר והן נוחתות בנמל Olbia Tempio, איזור הנופש והחופים של סרדיניה.
במסגרת טיסה סדירה צריך קונקשן ברומא, טיסות מרומא בדרך כלל נוחתות בנמל התעופה הראשי של סרדיניה, בעיר Cagliari, בירתה האי.
להזמנת טיסה לסרדיניה עברו לעמוד הזמנת טיסה

גם הפלגות מגיעות אל סיציליה. אל נמלה הראשי Olibia מגיעות הפלגות מ-Civitavecchia, נמל ימי שנמצא כשעה ורבע צפונית לרומא. מדובר בהפלגה לא קצרה, כ-8 שעות, ולא זולה, החל מ-75 יורו לכוון לאדם.
בין קורסיקה, מנמל Bonifacio בדרום האי, יוצאות הפלגות אל נמל Santa Teresa Gallura שבצפון סרדיניה. אלה הפלגות קצרות של כ-50 דקות, הן נושאות רכבים, והעלות היא כ-25 יורו לאדם לכוון. מעניין למי שמעוניין לשלב טיול בין שני איים אלה. הפלגות אלה יוצאות מדי יום ובתדירות גבוהה יחסית.

מתי להגיע לסרדיניה
לאוהבי הטבע, מומלץ להגיע באביב כשהפריחה בעיצומה והטבע מתעורר ובשיאו. ביולי ובאוגוסט המחירים עולים אך זו העונה הפעילה ביותר על האי, תיירות חופים סביב האי בחופים הנפלאים שלו, בעונה זאת גם סביר למצוא טיסה ישירה מישראל. בסתיו מורגשת הרגיעה והעייפות מהעונה הבוערת של הקיץ, עת תושבי האי לוקחים צעד אחורה למנוחה, הרוחות מתחזקות, יש יותר ימי גשם ותנועת התיירים הופכת דלילה, אבל האי יפה באופן יוצא דופן ואוהבי הטבע וצבעי השלכת, אנו ממליצים לכם בחום, טיסה לרומא וממנה לקאליארי, כדי להינות מהאי באוף סיזן ובצבעיו המרהיבים של החום, הכתום, הצהוב והאדום, בהחלט שווה. בחורף רבים משירותי התיירות אינם עובדים, האי נכנס לשנת חורף מבחינה תיירותית, אך פעיל בקרב תושביו. נהוג לחלק את עונת התיירות לשלוש תקופות המכונות low - mid - high  תקופת ה-low היא מתחילת נובמבר ועד תחילת אפריל, תקופת ה-mid מאפריל ועד תחילת יוני ומתחילת ספטמבר עד תחילת נובמבר ותקופת ה-high  היא מאמצע יוני ועד תחילת ספטמבר. 

תחבורה בסרדיניה
מערכת הכבישים באי מפותחת מאד למרות שאין כבישים מהירים כמו אלה שבאיטליה עצמה. לעיתים דרכים צרות המתפתלות בהרים יכולות להיות מסוכנות והמהירות המותרת בהם נמוכה וחשוב להקפיד על כך.
באי סרדיניה פועלת חברת אוטובוסים ציבורית. לחלק מן המקומות היותר מבודדים האוטובוסים מגיעים לעיתים פעם ביום אך אינם מגיעים לכל מקום, לטיול עצמאי באי רצוי לשכור רכב.
מערכת מסילות הרכבת של סרדיניה פותחה על ידי מהנדס אנגלי –lord Benjamin Piercy במאה ה-19. מערכת הרכבות מקשרות בין רוב חלקי האי. קיימות שתי מערכות של רכבות: אחת מקומית ואחת איטלקית הפועלת בשיטת רכבת-מעבורת-רכבת ומקשרת ערים איטלקיות לסרדיניה.
הרכבות האיטלקיות מהירות וחדשניות יותר. קיימות גם רכבות פנים בערים הגדולות. תיירים רבים לוקחים את ה"טרנינו ורדה" - בפירוש מילולי הרכבת הקטנה הירוקה, זוהי רכבת בעלת מראה עתיק.
פועלים באי ארבעה קוים המיועדים לתיירים. הרכבת עוברת במקומות יפיפיים בהרים ובמחוזות נידחים שלא נגועים במסחור ופיתוח. מסלולה הארוך ביותר אורך כחמש שעות בהם היא עוברת מהלך של 159 קילומטרים.
יאכטות, לאלה שיכולים להרשות לעצמם, ניתנות להשכרה על בסיס יומי עם או בלי סקיפר.


.

סרדיניה - סקירה גיאוגרפית קצרה

סרדיניה היא האי השני בגודלו בים התיכון אחרי סיציליה ולפני קפריסין. בצפון ובצמוד לסרדיניה נמצאת קורסיקה האי הצרפתי, בצפון מערב נמצאת צרפת, במערב ספרד והאיים הבלאריים (מיורקה, איביזה), בדרום נמצאים חופי אלג'יריה וטוניס ובמזרח נמצאת איטליה כ-250 קילומטרים מחופיה. נופיה של סרדיניה כוללים גבעות, עמקים והרים, אך עיקר התיירות מתרכזת בעיקר באזורי החוף. אורכו הכולל של קו החוף באי הוא 1849 קילומטרים. הפיסגה הגבוהה ביותר באי היא "פונטה למרמורה" Punta La Marmora המתנשאת לגובה של 1834 מטרים ושוכנת במרכז האי. בסרדיניה זורמים גם מספר נהרות, הגדול מבניהם הוא ה"טירסו" Tirso, אורכו כ-151 קילומטרים ומקורותיו וליבו במרכז האי באגם טירסו, אגם טבעי. באי גם מספר לגונות ובריכות טבעיות של מים מלוחים לאורך החופים. מזג האויר הוא ים תיכוני עם כ-300 ימי שמש בשנה. החורף הקצר גשום ובפסגות יורדים שלגים. רוחות ה"מיסטרל" באות לפרקים מכיוון צפון מערב, רוחות אלו יכולות להוות מטרד לרובצי החופים, אך מצד שני הופכות את האי לגן עדן לגולשי רוח ושייטי מפרשיות, וגם מקלות על חום הקיץ הכבד.  


Cala Domestica 

.

סרדיניה - היסטוריה על קצה המזלג

באי סרדיניה נתגלו עדויות להתיישבות בני אדם מהתקופה הנאוליתית כ-6000 שנים לפני הספירה. אחד מהמראות היחודיים לסרדיניה הם מיבני ה"נוראגה" Nuarghe - מבנים עגולים, מעין מגדלים בצורת חרוט שנבנו מאבני בזלת ללא חומר מחבר ביניהם, כלומר מה שמחזיק אותם כמבנה הוא כובד משקל האבנים, מקורם בתקופת הברונזה, והמיקום שלהם תמיד אסטרטגי, סביבם התרכזו ישובים. הסברה היא שהם שימשו כמבצרים או כמגדלי שמירה שהגנו בפני פולשים מאיימים. באי סרדיניה מצויים למעלה מ-7000  מבנים כאלה. לעיתים כיחידים ולעיתים כחלק ממכלול של מבנים. באי נתגלו חפצי קרמיקה קדומים אשר מקורם בישובי הים האיגאי ומעידים על קשרי המסחר שהיו לסרדיניה בעת העתיקה עם איים מרוחקים. בסביבות 1000 לפני הספירה החלו ביקורים תכופים יותר של הפיניקים, יורדי ים כנענים שהגיעו מצור ומצידון. סרדיניה הייתה תחנה בדרכם לאירופה ולאפריקה. הם הקימו מושבות באי וניהלו עסקי מסחר. בשנת 509 לפני הספירה תקפו תושבי המקום את הפיניקים בערי החוף ואלה קראו לפיניקים מקרטגו שבאפריקה לעזרה. התיישבות מקרטגו פרחה עד שבשנת 238 לפני הספירה כבשו הרומאים את סרדיניה והפכו אותה לפרובינציה רומאית. השלטון הרומאי נמשך 694 שנים והטביע את חותמו בשפה ובתרבות האזור. תמיד הייתה התנגדות לרומאים, שלא חסכו אכזריותם מתושבי המקום, כיסי ההתנגדות היו בעיקר בישובי ההרים המרוחקים. בתקופה זו התבססה קליארי כעיר הבירה, תושביה הוכרו כאזרחים רומיים. לאחר נפילת האימפריה הרומית סבלו תושבי האי מכיבושים רבים נוספים: ונדלים, רומאים שוב, ביזנטים, סרצנים, מורים, ברברים, פלישות ופשיטות אלה גרמו לתושבים רבים לעזוב את ערי החוף וגם להקים כוחות צבאיים ואזרחיים להגנה מפני הכוחות הזרים. האי חולק לארבע איזורים בהם שלטו מלכים, היה פרלמנט וחוקים המסדירים את ענייני המסחר והגבולות. הממלכה של "ארבוראה" החזיקה מעמד 520 שנים והייתה האחרונה ליפול. היא מזוהה עם מאבקם של הסרדינאים לעצמאות. בתקופת ממלכת ארבוראה נוסח ה"כרטא דה לוגו": מסמך חוקתי חשוב ומתקדם ביותר יחסית לזמן בו נכתב. בו בין היתר מנוסחת זכותן של נשים לקניין ולביטול נישואין. עוד שלטונות משמעותיים שהתחלפו בחלקים שונים של האי היו אלה של רפובליקת פיזה ורפובליקת גנואה, אראגון וסיציליה. ב-1479 הפכה סרידיניה ספרדית כתוצאה מנישואי פרדיננד השני מאראגון ואיזבל מקסטיליה. השלטון הספרדי נמשך כ- 400 שנים והשפעותיו ניכרות עד היום במסורות שונות, בלבוש, בשפה ובמנהגים. לאחר עוד כמה כיבושים וחילופי שילטון נוספים, התאחדה סרדיניה עם ממלכת איטליה המאוחדת שאך הוקמה תחת הנהגתו של ויטוריו אמנואלה השני. למעט בזמן מלחמות העולם מהם סבלה סרדיניה, החלה, מאז האיחוד וההגדרה העצמית של שלהי המאה ה-19, מגמה של פיתוח וקידום האי, ב-1948 קיבלה את מעמדה המיוחד כמחוז איטלקי אוטנומי. בשנות החמישים החלה נהירה של תיירים לסרדיניה, ובנוסף התפתחה תיירות האליטות, שהיוו מקור חשוב לפיתוח האי. הרגשות הלאומיים של תושבי המקום לא שכחו ועדיין קיימות קבוצות המבקשות להיפרד מאיטליה ולזכות בעצמאות מלאה. 

.

השכרת רכב בסרדיניה

כמובן שהדרך הכי נוחה והכי ממצה על מנת לטייל באי, להגיע לפינות החמד ואף להתרחק מאיזורים הומי תיירים היא עם רכב שכור. הדרך המושלמת לגלות את האי, לקפוץ בין האתרים הארכאולוגיים הרבים, להגיע לכפרים המבודדים ולחופים הפחות מתוירים. ניתן גם להגיע מאיטליה עם רכב באמצעות המעבורת ואף לשלב טיול שכולל את האי קורסיקה שנמצא רק חמישיים דקות הפלגה לסרדיניה. הסתמכות על תחבורה ציבורית על מנת לטייל באמת באי היא מסורבלת ומוגבלת.
להזמנת רכב בסרדיניה או באיטליה עברו להזמנה באתר בטוח ובהזמנה פשוטה באישור מיידי: השכרת רכב.

.

לטייל בסרדיניה - מוקדי עניין ואטרקציות

מלבד יעד נופש של בטן גב על החול החם בשלל החופים הנפלאים באי, ובילוי לילי במסעדות ובבארים וגם במסיבות, סרדיניה היא גם יעד לאוהבי הייקינג, וגם למטיילים מחוץ לעונת הקיץ. דרך נפלאה לחוות את ייחודו של האי היא בהליכה במסלוליו הרבים והיפיפיים. בסרדיניה קיימים שלל מסלולים מסומנים.

אזורי התיירות הם רק חלק קטן מהאי שחלק גדול ממנו אינו מאוכלס. בעבר, במאות הקודמות, הייתה נחשבת סרדיניה, עקב בידודה הפיזי, למקום בו הזמן עמד מלכת ושהחיים על האי התנהלו כבימי הביניים. הסופר הבריטי ד.ה לורנס ביקר באי בשנת 1921 והתפעל מאד גם ממראות הטבע וגם מאורח החיים של תושבי המקום. הוא כתב ספר מסע הנקרא "Sea and Sardinia", הספר לא תורגם לעברית, ובו הוא מתאר באריכות על החיים באי בשפתו הציורית האופינת לו. הוא מתאר את נפלאות הטבע. וכך הוא כותב על סרדיניה: "היא שוכנת מחוץ למעגל הסיביליזציה". מאז עברה סרדיניה שינויים רבים אך עדין שומרת על אותנטיות, על מסורות העבר, על המינהגים ועל אורח החיים בו הגלובליזיציה עוד לא ממש נגעה.

וכך תוכלו לגמוע קילומטרים של מסלולים בטבע פראי וים תיכוני, ועל הדרך גם לפגוש מקומיים בכפרים הנידחים של האי ובאמת לחוות ולהבין על מה הוא מדבר.ספורט בסרדיניה
ענפי ספורט הים מפותחים מאד בסרדיניה, ובאי נערכות תחרויות בין לאומית של שייט ושל גלישת רוח וגלים.
בחלק מן החופים ניתן להשכיר ציוד גלישת גלים, גלישת רוח, אופנועי ים וכו'. בחלקם קיימים גם מועדוני צלילה ובתי ספר לצלילה ולגלישת רוח.
ניתן להשכיר סירות לשייט עצמאי וגם יאכטות במידה ואתם עם רישיון סקיפר ואפשר גם יאכטה עם סקיפר על בסיס יומי, אם אין ביניכם סקיפרים. וכן קיאקים לשייט עצמאי או לספארי קיאקים.
באי גם מסלולי רכיבת שטח לאופניים וניתן לשכור אותם על האי. וכמובן גם אופנועים, ואפילו סגווי.
כאמור לתושבי האי נסיון של עשרות שנים באירוח תיירים והם חושבים על הכל, כל אטרקציה אפשרית. מה לא לפספס בסרדיניה?
האי כאמור, הוא עצום וניתן לטייל בו גם שבועות, לטייל במסלוליו, להשתזף על חופיו, לבקר באתריו ההסטוריים, במצודותיו ולטייל בכפריו ובעריו, בסמטאות הציוריות ועוד ועוד, הרי האי הוא עולם ומלואו. ריכזנו פה כמה מן היעדים האטרקטיביים באי שכדאי לבקר בהם בעת חופשתכם בסרדיניה:

Cala Gonone
עיירה הנמצאת באמצע חוף המזרחי של האי סרדיניה. עיירה תוססת, עם חופים לבנים מדהימים לצד צוקים לבנים פראיים בהם מנהרות ונקיקים, מפרצונים,  מי טורקיז משגע צלולים ונעימים. 
Cala Gonone היא עיירה אולטמטיבית לחובבי ספורט בכלל וספורט ימי, אם זה טרקים או צלילה, קייט סרפינג, או קייאקים, מצנחי רחיפה וכד'. בנוסף אחת מהאטרקציות בעיירה היא האקווריום הענק והמצפה התת ימי. 
בעיירה יש מסעדות מצויינות, נופים, ים, ספורט, כל מה שעיירת נופש צריכה להיות. להזמנת מלון בעיירה  
לחצו כאן.

Carlofortte קארלופורטה
עיירה בדרום מערב סרדיניה. העיירה Carlofortte נוסדה ב-1738 ע"י דייגים מליגורי (פרבר של גנואה), העיירה הייתה יעד לפלישת פיראטים לאורך ההסטוריה. העיירה קיבלה תואר פאודלי מקארלו עמנואל ה-III מלך פיימונטה סרדיניה, וכאות תודה קראו לעיירה על שמו ובנו פסל לכבודו אשר עדיין נמצא בטיילת של העיירה. במקור העיירה היתה כפר דייגים  עם צוקים מרהיבים מעל הים. כייום העיירה תיירותית ובה כל התשתיות המשרתות עיירת תיירות, ובכלל זה גם בתי ספר לגלישת רוח. בעיירה הרבה ארכיטקטורה מעניינת המספקת שיטוט מסקרן בין סמטאותיה. להזמנת מלון בעיירה לחצו כאן.

Porto Cevro 
פורטו קברו שבצפון האי סרדיניה הוא אחד מיעדי הנופש היוקרתיים ביותר באירופה, לא רק שהמלונות שלו ברמה גבוהה מאד ומספקים חוויה מפנקת, אלה גם שווי הקרקע בפורטו קברו מהגבוהות ביותר באירופה. בנוסף נמצאים בפורטו קברו 3 מ-10 המלונות היוקרתיים ביותר בעולם, בהחלט מכוונים גבוה מאד בפורטו קברו. סליבריטאים רבים ובעלי הון המגיעים לנופש בסרדיניה לחופשה לרוב בוחרים ביעד זה עבור חופשתם. מעגן היאכטות של העיירה מארח יאכטות בשווי כולל של מאות מיליוני יורו. בעיירה יש מגוון גדול של מלונות בוטיק מעולים שאינם בהכרח דורשים לפותח תוכנית חסכון, כמה מהחופים סביב פורטו קברו הם מטובים ביותר באי סרדיניה. ראו מלונות בפורטו קברו

Baja Sardinia
במרחק לא גדול מפורטו קברו נמצאת העיירה באיה סרדיניה וגם היא אחת מאיזורי הנופש והטיולים המומלצים ביותר באי סרדיניה. מפרצוני מי טורקיז מרהיבים, מסלולי רכיבה על אופניים ותצורות סלע מיוחדות שנוצרו במיקום זה בצפון האי סרדיניה הופכים אותו ליעד מיוחד ומרהיב לחופשה או טיול בסרדיניה וגם קל יחסית להגעה ברכב שכור או מונית מנמל התעופה של אולביה. בנוסף חובבי צלילה צריכים לדעת שמדובר באחד האיזורים המרהיבים לצלילה בעולם, מגוון החי והצומח וכן תצורות הסלעים התת מימיים עוצרת נשימה. בעיירות שמסביב ניתן להשכיר ציוד צלילה וגם לקחת קורסים למתחילים או מתקדמים.

San Teodoro
עיירת הנופש סאן תיאודורו בצפון מזרח סרדיניה, כ-30 קילומטר דרומית ל-Olbia, בעבר כפר דייגים צנוע וכיום יעד נופש מבוקש מאד בסרדיניה. חופיו ארוכים, חוליים, מימיו צלולים כל כך וחלקם רדודים ולכן מתאימים מאד גם למשפחות עם ילדים קטנים. החוף הפופולארי ביותר בעיירה הוא חוף La Cinta הנמתח על פני קילומטרים ספורים, חולו בהיר ומימיו צלולים, מצידו האחד אגם גדול, פשוט יפיפה. תמצאו פה את כל הספורט הימי הפופולארי וכן מלונות בשפע. בקרבת העיירה יש שדה תעופה קטן המשמש את בעלי המטוסים הפרטיים הנוחתים לחופשה בעיירה או באלה הסמוכות.

איי לה מדלנה La Maddalena
איי לה מדלנה הוא ארכיפלג של איים קטנים, מרביתם אינם מיושבים, השייך לססארי, המחוז האוטונומי של האי סרדיניה. קבוצת האיים שוכנת לחופיה הצפוניים של סרדיניה. בשל מגוון החי והצומח באיי לה מדלנה הוכרז הארכיפלג כפארק לאומי בשנת 1996.
האי הגדול בקבוצת האיים הוא גם היחיד המיושב לאורך השנה ושמו כשם הארכיפלג: האי לה מדלנה.
על חלק מן האיים, כמו גם על האי לה מדלנה פועלים בסיסים צבאיים של צבא ארצות הברית וכן של צבא איטליה.
האי השני בגודלו בקבוצת איים זאת הוא האי Caprera, עליו נמצא ביתו וקיברו של הגיבור הלאומי של איטליה, גנרל ומנהיג, ג'וזפה גריבאלדי, המשמש נקודת ציון ועליה לרגל על ידי תיירים בעיקר מאיטליה, על האי גם כמה בתי קפה וחופים, אליהם ואל האי לה מדלנה ניתן להגיע בשייט יומי מאורגן היוצא מן העיירה Palau בצפון סרדיניה, 20 דקות של שייט בלבד מפרידים בין פלאו לאיים.

San Giovanni di Sinis
הוא לשון יבשה, מעין חצי אי במרכז לכוון דרום-מערב סרדיניה. האיזור הוא מעיין לגונה ענקית, שמורת טבע מדהימה של מיני זנים של עופות כמו פלמינגו וקורמורנים וחי ימי, ביצות וחופים חוליים, ארוכים ונפלאים.
לצד עוצמות הטבע של האיזור יש תשתית תיירותית נוחה. הלגונה ממוקמת מרחק נסיעה קצר כעשרים דקות) מהעיר אוריסטאנו Oristano.

קאליארי Cagliari העיר הגדולה של סרדיניה
בדרום האי סרדיניה שוכנת בירת האי והעיר הגדולה ביותר על האי, העיר קאליארי. היא אחת הערים המרתקות והמיוחדות באיטליה, קאליארי משתרעת שבע גבעות ומצפון לה הרים, היא יושבת על מספר מפרצוני ים מקסימים והגדול שבהם הוא הנמל המרכזי של האי. ביקור בעיר קאליארי במסגרת טיול לסרדיניה הוא כמעט בגדר חובה, לא רק בשל יופיה וייחודה של העיר, אלא גם בגלל האוכל, כאן האוכל של סרדיניה במיטבו. בנוסף ההיסטוריה של איטליה קשורה קשר הדוק עם העיר קאליארי, ובעיר העתיקה תטיילו בין עשרות מבנים הסטוריים חשובים ומרתקים. שימו לב שבדרך כלל הטיסות מישראל לסרדיניה נחתות בשני נמלי התעופה הצפוניים של האי, באולביה ובאלגרו, כך שתזדקקו לנסיעה של כשעתיים דרומה על מנת לבקר בעיר קאליארי. לעתים רחוקות מתפרסמות גם טיסות ישירות לקאליארי.
בפאתי העיר פועל פארק ייחודי של בריכות מלח, לעיר חופים נפלאים, רובע הסטורי, מוזיאונים, אתרי ארכיאולוגיה, שווקים אותנטיים וטיילת נהדרת. בהחלט כדאי להקדיש לפחות יום אחד לביקור בעיר. למידע בהרחבה עברו לעמוד העיר קליארי.

דרומית לעיר נמצאים הכפרים והחופים נורה ופולה Pula & Nora הסמוכות זאת לזאת. אלה שני כפרי נופש נפלאים בימות הקיץ עם חופים נהדרים וגם אמפיתיאטרון עתיק השוכן על לשון יבשה בתוך הים. שווה ביקור אם אתם בדרום.

איזור הנופש המוצהר והגדול ביותר בסרדיניה מצוי באמצע הדרך בין קאליארי לבין צפון מזרח האי, במרכז-מזרח סרדיניה זה ניתן למצוא את החופים המעולים של קאלה גובוריצה, קאלה מריולו, קאלה סיזינה, קאלה לונה, קאלה פואילי, וקאלה גונונה. 

Alghero אלגרו 
הוא מקום קסום ואיטלקי עם ניחוח קטלאני המציע נופש איכותי. אלגרו ממוקמת בצפון מערב סרדיניה וניתן לחוש בה בבירור את ההשפעות הקטאלניות, באדריכלות המקומית וכן במאכלים. לאלגרו יש לעיתים טיסות ישירות מהארץ בעונה. העיירה מציעה את כל שירותי התיירות ואטרקציות החוף הרגילות ובנוסף אטרקציה מומלצת היא שייט היוצא מאלגרו אל המערה Grotto di Nettuno אחת המערות המרשימות של סרדיניה, הביקור במערה בינות הנטיפים באמצעות סירה.

Villasimius וילאסימיוס
עייר ההנמצאת בדרום מערב האי סרדיניה. עיירה מאוד אטרקטיבית עקב החופים החוליים הארוכים, הצוקים המשווים להם דרמה, המפרצים והנחלים החבויים. העיירה מפורסמת ומוערכת כאתר תיירותי עקב מיקומה והטבע הפראי שלה. על החופים ישנם עדיין מגדלים אשר נבנו לשם הגנה. חופים מדהימים עם מפרצונים וסלעים בתוך המים. בחודשי הקייץ ישנם כ-60,000 תיירים מדי חודש הפוקדים את העיירה. מלבד חופים מדהימים יש כמובן מסעדות מעולות, בארים ומועדונים. להזמנה מלון ב-Villasimius, לחצו כאן


Colonna Pevero hotel sardinia click here

.

סרדיניה מידע כללי

המטבע בסרדיניה
מתחילת המילניום המטבע בסרדיניה, כמו בכל איטליה הוא היורו.

שפה 
באי שגורים כמה לשונות וכמובן עם הקשר גיאוגרפי. השפה האיטלקית מדוברת במרבית חלקי האי, כמו גם השפה הסרדית שהיא ניב ייחודי לסרדיניה, מקורה של השפה הסרדית בלאטינית אך היא אינה ניב של איטלקית אלא עומדת בפני עצמה. היא הושפעה מקטאלינית (מן הספרדית) ומשפות קדומות של ילידי האי. יש עוד מספר ניבים באזורים שונים של סרדיניה. השפה הקורסיקאית מדוברת גם היא בצפון האי, בשל השפעות מהאי השכן קורסיקה. 
עם אנגלית ניתן להסתדר מצוין באזורים המתויירים, איטלקית היא יתרון גדול. באזורים המבודדים לא תמיד מדברים אנגלית, שלטי דרך ותפריטים עשויים להיות כתובים בשפה המקומית בלבד.  

חשמל
חשמל סרדיניה ואיטליה בכלל זהה למתח בארץ - הוא 220 ואט. אך השקעים בסרדיניה הם בעלי שני חורים. אם ברשותכם מכשיר עם שלושה פינים, הצטיידו במתאם.

שעון
שעון סרדיניה ואיטליה בכלל, הוא עם הפרש של שעה משעון ישראל. כשהשעה באיטליה היא 12:00 בארץ השעה 13:00.

.

אריכות ימים בסרדיניה, אוכל ויין

סרדיניה ואריכות חיים 
תושבי האי סרדיניה ידועים כמאריכי חיים, סרדיניה נמצאת במקום השני בעולם באוכלוסיה שעברה את גיל מאה, (במקום הראשון האי אוקינווה שביפן). 
החוקר והכתב של הנשיונאל גיאוגרפיק, דן באוטנר, ניסה להתחקות אחר פשר אריכות חייהם של תושבי סרדיניה. "התזונה מהווה גורם חשוב לאריכות חייהם של הסרדינאים", הוא טוען. קיים באזור יין אדום כהה המכונה Vino Nero כלומר יין שחור, שהוא עשיר וכבד, שילובו עם האוכל הים-תיכוני עוזר במניעת חימצון ובנקיון העורקים. בעקבות מחקרו, באוטנר ממליץ על אכילה מרובה של אגוזים, ירקות ופירות ומציע להמעיט באכילת בשר. עדיף לאכול בשר אחת לשבוע מאשר כמה פעמים ביום. למרבה ההפתעה, למרות שסרדיניה ידועה במאכלי הים שלה, באוטנר אינו שם דגש מיוחד על אכילת דגים. "תפריטיהם של מאריכי החיים" הוא אומר "אינו מכיל הרבה דגים" הוא ממליץ על מקור חלבון אחר, הגבינה המיוחדת שהסרדינאים אוכלים, הקרויה פקורינו סרדו Pecorini Sardo אשר עשויה מחלב כבשים האוכלות עשב במרעה ועשירה באומגה 3. בסרדיניה קיימת עוד גבינה בה למעשה שורצים זחלים חיים, היא מכילה חיידקים שעוזרים למערכת העיכול. על אף שחלק גדול מתזונת האי מבוססת גם על פחמימות, מחקרו של באוטנר מוצא שאופן הטיפול וההכנה שלהן בסרדיניה הוא כזה שהערך התזונתי שלהם אחר ותורם גם הוא למאזן התזונתי שהוא מרכיב חשוב באריכות הימים.
עוד השערות לגבי הסיבות לבריאותם יוצאת הדופן של תושבי סרדיניה הן הגנים שתושבי האי נושאים, ההתמדה בעבודת הידיים הקשה לכל אורך חייהם, הכושר גופני שנעשה בכורח המציאות: כפרים תלולים, עבודת אדמה (ולא חדר כושר), וכן כניסתם המאוחרת של התעשיה והפיתוח המואץ, שמירה על ערכי המשפחה. קיימות השערות נוספות ואכן זאת היא עובדה בפועל שבסרדיניה מגיעים יותר אנשים לגילאי תשעים ומאה.

אוכל 
ההיסטוריה של האי מלמדת על אופיו של המטבח הסרדיני הנהנה מהשפעות איטלקיות, ספרדיות, צפון אפריקאיות, אפילו צרפתיות. מאכלי ים נפוצים מאד וסרדיניה אף מייצאת דגים למדינות אירופה. סיורי יין וגורמה מתקיימים באי. ניתן לנסוע למקומות שונים בהם מוגשות מנות ייחודיות ויינות מקומיים. רוב המסעדות מוגדרות – איטלקי, ים תיכוני, מאכלי ים או שילובים שונים של השלושה. לשומרי הכשרות תהיה בעיה בסרדיניה, מנות רבות מתבססות על חזיר. ומאכלי חלב ובשר לעיתים רבות מתערבבים. במספר מלונות באי קיימת מודעות לכשרות, כמו גם בספינות קרוז ובטיולים מאורגנים של חברות מסוימות בארץ ובחו"ל. 

יין בסרדיניה
יין היה מוכר לתושבי סרדיניה עוד בימי קדם. באי נמצאו שברי כדים וכלי יין שמקורם מתקופת יוון המיקינית מן המאה ה-14 לפני הספירה. קיימות כמה השערות לגבי מקורות היין בסרדיניה, יש האומרים שהיו אלה הפיניקים שהביאו את הגפנים אל האי, אחרים סבורים שאלה הגיעו מיוון או מצפון אפריקה. ויש האומרים שהמקור הוא מסופוטמיה. בתקופה הרומאית של האי ניטעו כרמים ותעשיית היין פרחה, פסלים של בקחוס-דיוניסוס שנתגלו במרכז קליארי מעידים על חשיבותו של פולחן אל היין בתקופה זו. במאה התשע עשרה הוקם בקליארי עיר הבירה "בית הספר המלכותי למדעי היין" מאז חל קידום רב בענף היין באי. כיום סרדיניה אינה מייצרת כמויות גדולות של יין אלא יינות בוטיק במגוון רחב ואזורי הגידול רבים. כמה מהיינות איכותיים ביותר ולעיתים זוכים בפרסים בתחרויות בינלאומיות. תיוגם של יינות לפי השיטה האיטלקית אף הוא מביא להכרתם. עדיין שמם של היינות המקומיים אינו מטיל אימה על יצרני היינות האיטלקיים. אולי משום מיקומה הדרומי יותר על הקו האורך. תהפוכות השלטון הרבות שעברה והכרמים שניזוקו, אולי גם ריחוקה מהיבשת הוא שתרם לפער. יינותיה של סרדיניה אינם מגיעים לרמתם של אלה מאיטליה ספרד גרמניה וצרפת אך מציגים טעמים משולבים מגוונים ומפתיעים. בין היינות ניתן למנות את ה-קנונאו והקריגנאנו האדומים, סמידאנו ונורגוס הלבנים וה"vini noveli היינות החדשים שמותססים במיכלים אטומים ולא באויר הפתוח כפי שנהוג, אותם ניתן להשיג בתחילת נובמבר. יש הטוענים שהיין האדום שבסרדיניה הוא הסוד לאריכות הימים של תושבי האי. 

.

מלונות מומלצים ועוד המלצות לינה בסרדיניה

בסרדיניה תמצאו אפשרויות לינה הכל מהכל, מאתרי קמפינג ועד רזורטים יוקרתיים במיוחד. בחרנו את מקומות הלינה הנבחרים לדעתנו בסרדיניה, הנה המומלצים:

Corte Bianca - רזורט וספא למבוגרים בלבד
במזרח סרדיניה, כשעה וחצי נסיעה מקליארי הבירה. מרשת מלונות Bovis, מלון חוף מפנק עם ספא, מוקף טבע וגנים, בריכה וירידה אל חוף הים, חדרים יפים ומעוצבים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

La Ville del Re - רזורט חוף למבוגרים
כשעה נסיעה מזרחית לקליארי, מלון חוף למבוגרים בלבד, ירידה לחוף פרטי. במלון מסעדת שף ועם "דרס קוד" אז אל תשכחו חליפה. חדרים מפנקים, בריכה מול נוף מלא לים, סביבה יפיפה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Faro Capo Spartivento - בוטיק מיוחד
כשעה נסיעה דרומית ומערבית לקליאגרי, מלון מיוחד ומבודד בספוט יפיפה. המקום הוא בעצם מגדלור ישן שהוסב למלון. העיצוב מוקפד ומסורתי. חוויה של שקט וניתוק מוחלט. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Hotel Delle Rose - בוטיק
באיזור Porto Cervo בצפון מזרח סרדיניה, מלון יפה ומוקפד, כל חדר מעוצב אחרת ובכולם מורגשת אווירה ביתית ונגיעות של הפרטים הקטנים. במלון מסעדה וארוחת בוקר עשירה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

La Ville le Saline - מתחם וילות
מתחם מאד מטופח של וילות בצפון מזרח סרדיניה. מוקף מדשאה גדולה ונוף לים. מיקום שקט ומבודד. וילות מאובזרות במטבח נח ושני חדרי שינה. מתאים מאד למשפחות. ממש על הים ועם חוף פרטי. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Stazzo lu Ciaccaru - אירוח כפרי בוטיק
בצפון סרדיניה, על הגבעות, כחצי שעה נסיעה מפורטו צ'רבו, בית חווה אבל מעוצב עם יחידות אירוח לאקצ'רי שחלקן כוללות בריכה פרטית. בריכה חיצונית משותפת בנוסף, מדשאה מטופחת וטבע מסביב. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Hotel Aristeo - בוטיק אורבני
בעיר קליארי, ממש בנמל עם נוף לים ולנמל, מלון בוטיק מתוק מאד עם חדרים נעימים ומעוצבים בקו מודרני, ארוחת בוקר מצויינת. נהדר לחופשה עם בסיס בעיר. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Hotel Villa Fany - בוטיק
בקליארי הבירה, קילומטר ממרכז העיר ומהנמל, מלון מקסים ומטופח. חדרים מעוצבים - כל חדר קצת אחרת. כולל חצר ירוקה ומקסימה וארוחת בוקר נהדרת. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Relais la Ghinghetta - בוטיק 
מלון קטן ומקסים בפורטוסקוזו בדרום מערב סרדיניה. ממש מעל החוף המתוק של העיירה, מרחק הליכה קצר לכיכר. מעוצב בצבעים בהירים וים תיכוניים. חדרים נעימים ומאווררים וכולל גם בריכה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Gallicantu Stazzo Retreat - כפר נופש מיוחד
אחד המקומות המיוחדים, בצפון סרדיניה כ-40 ק"מ מנמל Olibio. כפר נופש מסוגנן עם יחידות אירוח שהן מעין מערות אבן ובפנים העיצוב יפיפה. חוויה של טבע טהור ואירוח מושלם. תיכנסו להציץ. לפרטים מלאיםו הזמנה לחצו כאן

.

יצירת קשר

זקוקים להמלצות לינה נוספות בסרדיניה?
ספרו לנו מה הדגשים, מה התאריכים ומה הרכב ההחדרים ונשמח לשלוח המלצות לינה להזמנה פשוטה ובטוחה
השירות ללא תשלום

 ראו גם יעדים נוספים באיטליה: קאפרי - פוזיטאנו - ברנדיזי 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il