אתר in-italy
Iמ Italy website - אתר איטליה

אינאיטלי - פורטל המידע וההמלצות למזמינים חופשה טיול באיטליה.

פיטיגליאנו Pitigliano

עיירה איטלקית קטנה בנפת גרוסטו שבמחוז טוסקנה, בגבול הדרומי של המחוז. העיירה הייתה מאוכלסת עוד מהתקופה האטרוסקית וניתן למצוא בה עד היום מעט שרידים אטרוסקיים כמו גם שרידי קברים אטרוסקיים במצוקי הטופה [סוג של סלע נקבובי עם משקע רך] שעליהם בנויה העיירה. ממרומי הגבעה ניתן לראות נופים מדהימים של האזור המוכר כאדמה של Bianco Di Pitigliano, אחד היינות הלבנים המשובחים של איטליה שמגיע גם בגרסה כשרה. לא מפתיע במיוחד כשמגלים שהעיירה נקראת גם La Piccola Gerusalemme- ירושלים הקטנה. השם ניתן לה גם בגלל הנוף הייחודי לה, נוף ימי הביניים שמזכיר מעט את ירושלים וגם בגלל הקהילה היהודית שהייתה באזור בעבר.

הגעה לפיטיגליאנו

מרומא - עלו על A91 מ- Via Portuense, קחו את E80 ל-SP105/ Strada Provinciale 105, המשיכו ב-105 וב-SS74 ל-Strada Statale 74 Maremmana בפיטיגליאנו.
מפירנצה - עלו על E35/A1 ב- Impruneta, המשיכו ל- SS205/Strada statale 205, צאו ביציאה Orvieto מ- E35/A1, קחו את SS71 ואת SS74 ל-Strada Statale 74 Maremmana בפיטיגליאנו.
ממילאנו - עלו על A1 מ-Corso Di Porta Romana, המשיכו על A1, קחו את E33/A15, E80 ו-SS1 ל-Strada Provinciale S.Donato ב- Maglino in Tuscana, המשיכו ב-S.Donat ו-SS74 ל-Strada Statale 74 Maremmana בפיטיגליאנו.
*שימו לב כי בכל דרכי ההגעה יש נקודות תשלום.
*אין רכבת המגיעה לעיירה אך ישנם אוטובוסים המגיעים מערים אחרות באזור טוסקנה לעיירה.

 
La Piccola Gerusalemme ירושלים הקטנה

 יהודים התיישבו בעיירה במאה ה-13 ועד המאה ה-19 היוו כשליש מתושבי העיירה, במלחמת העולם השנייה רובם ברחו משם. בתקופת המלחמה התושבים בעיירה ובאזור סיכנו את חייהם כדי להסתיר יהודים שניסו להימלט מהטרור הנאצי. הקהילה היהודית באזור תרמה בעבר מספר רב של יתרונות תרבותיים וחברתיים מתקדמים כולל האוניברסיטה היהודית של פיטיגליאנו שנוסדה בימי העבר המשגשגים של הקהילה. קרוב ל-100 שנים המיעוט היהודי שם נקרא "La Nazione Ebrea". כיום חיים בעיירה רק 3 יהודים ואחת מהן אוצרת את כל הסיפורים על הקהילה היהודית. היא עובדת בשיתוף פעולה יחד עם ארכיאולוג מקומי, שניהם לקחו על עצמם לספר את סיפור הקהילה היהודית למען הדורות הבאים.
הדברים בהם ידועה העיירה פיטיגליאנו היא הכבוד לזכרון העבר, כבוד בין אנשים שונים והדרך בה כל אחד מהתושבים תורם לכלכלת העיירה ולהתפתחותה. כהוכחה ניתן לראות כיצד העיירה דאגה לשמר את המורשת היהודית, מורשת שנשארה חלק מהעיירה עוד מאז אירועי 1799. שיקום ושחזור של אתרים יהודים כמו בית הכנסת, "Forno Di Asimo" [התנור הכשר] ובית הקברות היהודי כך שייראו היום כפי שנראו בעבר. כל השיקום והשחזור התבסס על תרומות מהממשל הטוסקני ומתקציב מקומי וממאמצים של חברי העיירה [רובם לא יהודים] והם בנו את הבניינים הראשיים של הגטו העתיק כמו שעשו עם בית הכנסת והתנור הכשר. בעיירה קיים גם מוזיאון יהודי. בית הכנסת הוא מ-1598, הריהוט בו מהמאה ה-17 והמאה ה-18 הוא שופץ ושוקם במהלך השנים מספר פעמים, ב-1970 הוא קרס ושוקם שוב ב- 1995.
 ביקורים בבית הקברות היהודי, בבית הכנסת, בגטו ובמוזיאון: בימות החורף- 10:00-12:30, 15:00-17:30, בימות הקיץ- 10:00-12:30, 16:00-19:00. בימי שבת סגור.

אתרים נוספים בעיירה

העיירה מוקפת חומות ושערים. ברובע העתיק ניתן למצוא את בית הכנסת, בניין העירייה, תיאטרון סאלביני ואתרים נוספים כמו: כנסיית סנטה מריה - נבנתה בימי הביניים על שרידי מקדש פגאני עתיק, שופצה בתקופת הרנסאנס המאוחר. הקתדרלה של פיטיגליאנו - The former Cathedral of s.s. Pietro e Paolo - נבנתה בימי הביניים, במהלך השנים שונתה ושופצה וניתן לראות בה סגנונות בניה נוספים, החלק הפנימי שלה למשל הוא בסגנון הבארוק. את קירות הקתדרלה מעטרות יצירות אומנות מהמאות ה-17 עד ה-19 והיא משקיפה על Piazza San Gregorio. אם תיכנסו לרובע העתיק מהצד המזרחי תוכלו לראות את Palazzo Orsini - מבצר מרשים, מ- 1545 הוא במצבו הנוכחי והוא מאכלס בתוכו כיום את המוזיאון המחוזי ואת המוזיאון הארכיאולוגי הציבורי לתרבות אטרוסקית. יש עוד מספר כנסיות ברובע העתיק אך שווה לבקר גם מחוץ לחומות המקיפות את העיירה. לפני שיוצאים מחוץ לעיירה הציצו בשער Porta Sovana, השער הכי שמור בחומות שנבנה במאה ה-13.
מחוץ לחומות תוכלו למצוא כנסיות נוספות ואת בית הקברות היהודי שהוקם במחצית השניה של המאה ה-16, לידו תמצאו את המוזיאון הפתוח- מוזיאון אלברטו מאנזי Alberto Manzi, מעין ריאה ירוקה בדרום העיירה המשלב בתוכו אומנות, ארכיאולוגיה וטבע. בפיטיגליאנו תוכלו לראות גם את שרידי האקוודוקט המרשים שלהם שנועד להזרים מים ממקורות שונים בסביבה לעיירה. בנייתו התחילה באמצע המאה ה-16 והסתיימה כמאה שנה לאחר מכן. את המזרקות התאומות תוכלו למצוא בצפון ודרום כיכר רפובליק, שתיהן נבנו בתחילת המאה ה-20 ובעלות אלמנטים מתקופת הבארוק.

 אוכל ומסעדות בפיטיגליאנו

חוץ מהיין המוכר שלהם יש להם גם מנה מקומית שנקראת Acqvacotta והיא מרק ירקות על בסיס מנגולד, שעועית, ביצה עלומה ולחם. תוכלו למצוא אותה גם ב-Trattoria Dell Grillo ליד בניין העיריה, מסעדה מקומית קטנה עם שירות לקוחות מצוין שחוץ מהמנה המקומית ומבחר פסטות מגישה גם רביולי שנחשב לאחד מהטעימים בעולם. מקום טוב נוסף לאכול בו הוא Ceccottino Hostaria במרכז העיירה ומציע מבחר אוכל טוסקני מקומי.
מסעדה נוספת מומלצת היא La Rocca הממוקמת בפיאצה דלה רפובליקה ולמעשה גם מסעדה וגם בר יין עם תפריט מגוון של אוכל כפרי מקומי. מאכל מקומי מתוק ואהוב במיוחד תמצאו ב-IL Forno ונקרא "ספראטו", עשוי מדבש ואגוזים, מתוק והולך נהדר עם היין המקומי הידוע.

 

מלונות בפיטיגליאנו

La Casa Del Ghetto
מיקום מעולה ברובע העתיק, דירה בסגנון כפרי מאובזרת כולל מכונת כביסה בבניין בו שוכן בית הכנסת, אינטרנט אלחוטי חינם ומומלצת על ידי כל מי שביקר בה. לפרטים נוספים והזמנה:

 Agriturismo Poggio Al Tufo
מלון הממוקם בחווה מוקפת כרמים ונוף טוסקני נפלא, כ-15 דקות נסיעה ממרכז העיר. המלון מציע בריכה חיצונית, חניה במקום ומסעדה המגישה מאכלים מסורתיים לאזור כולל יין המיוצר במקום. לפרטים נוספים והזמנה:

Cerchio Verde
רק 3 ק"מ מפיטיגליאנו, חדרים מקסימים עם פטיו, בריכה חיצונית, חניה במקום ואינטרנט אלחוטי חינם והם גם מייצרים בעצמם את היין ואת שמן הזית. לפרטים נוספים והזמנה:

La Camere Del Ceccottino
ממוקם במרכז העיר, חדרים נעימים ומפנקים. מציע מסעדה מקומית, אינטרנט אלחוטי ואפילו חדר מיוחד לסובלים מאלרגיות. לפרטים נוספים והזמנה:

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il