אתר in-italy
Iמ Italy website - אתר איטליה

אינאיטלי - פורטל המידע וההמלצות למזמינים חופשה טיול באיטליה.

מחוז לאציו Lazio

מחוז לאצְיוֹ Lazio במרכז איטליה בו שוכנת הבירה רומא הוא לב ליבה של איטליה, גובל בצפון במחוז טוסקנה, בצפון מזרח במחוז אומבריה, במזרח במחוז אברוצו, בדרום מזרח במחוז מוליזה, בדרום במחוז קמפאניה ובמערב בים הטירני. שטחו של המחוז הוא 17,242 קמ"ר והוא המחוז השני המאוכלס ביותר באיטליה עם קרוב ל-6 מיליון תושבים. המחוז המאוכלס ביותר הוא לומבארדיה בצפון איטליה. מרבית שטחו של מחוז לאציו הוא מישורי מלבד הגבעות אשר ממזרח ומדרום. איזור החוף המערבי נהנה מעיירות חוף וחופים חוליים. נהר הטיבר זורם במחוז וחוצה גם את רומא, ונשפך אל הים באיזור פיומיצ'ינו.
מחוז לאציו נחלק לחמש נפות: מדרום Latina, מדרום מזרח Frosinone, מצפון מזרח Rieti, מצפון Viterbo ובלב Rome לאציו הוא גם שמה של קבוצת הכדורגל המפורסמת ביותר באיטליה שמקורה בעיר רומא. מחוז לאציו מייצג את רומא העתיקה ואת האימפריה הרומית שפה היה מושבה, אשר התפתחה מאחוזות של משפחות האצולה. עד היום עשירי הארץ מקימים את אחוזותיהם במחוז לאציו ובכלל זה גם ביתו של האפיפיור בקסטל גאנדולפ Castello Gandolfo, אשר דרומית מזרחית לרומה על שפת אגם אלבנו Albano.
מחוז לאציו ורומא בכלל זה, ידועים בקולינאריה האיטלקית המשובחת, פשוטה אך איכותית שבסיסה שמן זית איכותי, גבינות איכותיות ויין איכותי. אחת האטרקציות המרכזיות, בכל טיול באיטליה, ובלאציו אף עוד יותר, הוא כמובן הקולינאריה המקומית. המחוז עשיר בהיסטוריה, ארכיאולוגיה, תרבות, ספורט וטבע. לאציו הוא אחד המחוזות המתויירים באיטליה, הרבה בזכות העובדה שרומא היא היעד הכי מתוייר באיטליה ובין המתויירים ביותר באירופה ובעולם בכלל. בעמוד זה נערוך סקירה של עוד יעדים במחוז לאציו שכדאי לבקר בהם.

איך להגיע?
טוב, זה קל. מדי יום יוצאות מספר טיסות סדירות וגם טיסות צ'רטר מישראל לרומא הנוחתות בנמל התעופה הבינלאומי לאונרדו דה וינצ'י, בפיומיצ'ינה Fiumicina אשר כ-30 ק"מ מערבית לבירה.
מנמל התעופה מרבית התיירים נוסעים למרכז רומא באמצעות רכבת, אוטובוס או מונית. אם אתם לא ממשיכים אל רומא, סביר שתרצו לשכור רכב לטיול שלכם באיטליה. כמו כן, טיסות המשך יוצאות מרומא לרחבי איטליה.
להזמנת טיסה לרומא ראו עמוד טיסות להזמנה פשוטה וישירה. לממשיכים מרומא לטיול, ראו עמוד השכרת רכב

.

הערים, העיירות והאטרקציות של מחוז לאציו

רומא

לפני הכל, בראש ובראשונה, העיר רומא, בירת מחוז לאציו ובירת איטליה, העיר שכל כך רבות יש לספר עליה, ערש ההסטוריה, מוזיאון פתוח לטייל בו בעשרות אתרים בין, רחובות עשירים במבנים הסטוריים, האימפריה הרומית בתפארתה. משכן הוותיקן, חיי לילה וקולינאריה משובחת. רומא שוכנת בלב המחוז וממנה יוצאים דרכים לכל רחבי איטליה, וכל הדרכים מובילות אליה.
לא נרחיב פה על רומא כיוון שהכל בהרחבה על אתריה, מסעדותיה ומלונותיה בעמוד רומא באתר.

טיבולי ווילה ד'אסטה Tivoli, Villa d'Este
טיבולי, השוכנת כ-30 ק"מ מזרחית לרומא, היא ללא ספק אחד מיעדי החובה אליהם מגיעים מרבית המבקרים ברומא ליום טיול. טיבולי ידועה כיעד נופש החביב על אצילי ועשירי רומא. העיר השוכנת למרגלות הרי הסביניים ועל גדות נהר אניין, ירוקה, שופעת מים וגנים ואתרי תיירות. ניתן להגיע לטיבולי באמצעות רכב שכור או בתחבורה ציבורית מרומא, רכבת או אוטובוס כמו גם ביום סיור מאורגן, כאלה יוצאים מרומא מדי יום.
האתר המפורסם והמרשים ביותר בטיבולי הוא וילה ד'אסטה Villa d'Este בעבר שימש כמנזר עד שהפכה לוילה מפוארת במאה ה-16. בחזית הוילה נמצא אחד מגני המים הגדולים באירופה, ובו למעלה מ-500 מזרקות, שכל אחת מהן היא יצירת אמנות בפני עצמה. הבולטות שבהן הן מזרקת הדרקונים המצופה טחב, שהיא יצירתו של ליגוריו, ומזרקת הזכוכית - יצירתו של ברניני. מעל לטיילת שנקראת 'הטרסה של 100 המזרקות', פועלות מאה מזרקות השופכות את מימיהן לבריכה שפסל של נשר שומר עליה. הגן כולו הוא יצירת מופת של טרסות, מערות, בריכות פסלים ומזרקות שניזונות מאמת מים שנבנתה בעבר מתחת לעיירה. בערב המקום מואר בתאורה צבעונית רכה והחוויה מדהימה. ממרפסות הוילה תוכלו להינות מהנופים היפים הנשקפים. וילה ד'אסטה נמנית על אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו.
הוילה פתוחה בחודשים מאי-אוגוסט בין השעות 09:00-19:00  ובחודשים ספטמבר-אפריל מ-09:00 ועד שעה לפני השקיעה. בימי שני סגור למבקרים.
וילה ד'אסטה אינו האתר היחיד בטיבולי, למעשה העיר מלאה באתרים מרשימים ואפשר בקלות להקדיש למקום יום מלא או יומיים, בין המבנים והשרידים ההסטוריים, שפע של מים זורמים בתעלות, במפלים ובמזרקות. במזרח העיר עוד אתרת מקסים, גן ירוק ופראי לטייל בין שביליו, בין השרידים ובין המפלים, הוא וילה גרגוריאנה Vila Gregoriana. 
אם אתם לא מטיילים עצמאית ומגיעים בתחבורה ציבורית, הרעיון של סיור מודרך בטיבולי הוא רעיון טוב גם אם אתם אוהבים לטייל עצמאית.

ויטרבו Viterbo
העיר ויטרבו, בירת נפת ויטרבו שוכנת כ-80 ק"מ צפונית לרומא. היא עיר עתיקה יפה. המרכז ההטורי של ויטרבו מוקף חומות ימי ביניימיות שנבנו במאות ה-11 וה-12 ונותרו שמורות היטב.
יום טיול מומלץ מרומא, ואפשר להגיע עם הרכבת, לטיול רגלי בעיר העתיקה, דרך השערים בחומה העתיקה יובילו אתכם לסמטאות הציוריות והכיכרות, החנויות הקטנות, המגדלים והכנסיות. מקום יפיפה.
המרכז העתיק של ויטרבו הוא אחד השמורים באיטליה, המבנה החשוב בעיר הוא ארמון האפיפיור Palazzo dei Papi בעל הקשתות המעוטרות ובמבנה פנימה פועלת גלריה. כל איזור הארמון מאחר אירועים רבים לאורך השנה. בעבר שימש את אפיפיורי רומא כבית מנוחה ונופש.
אתר מרכזי נוסף הוא הקתדרלה של ויטרבו, הסגנון הוא רומנסקי, נבנתה על ידי הלומברדים וניזוקה מספר פעמים לאורך ההסטוריה. בקתדרלה נמצא הסרקופג של האפיפיור יוחנן ה-21 אשר היה האפיפיור היחיד מפורטוגל וכיהן בסוף המאה ה-13.
יום טיול בויטרבו הוא כאמור מומלץ, האווירה בעיר העתיקה ויופיה, כמו גם הנוף הנשקף ממנה הם מכלול של חוויה מומלצת.

גן המפלצות של בורמצו Gardens of Bormazo
20 ק"מ מזרחית צפונית לויטרבו, או כ-90 ק"מ צפונית לרומא, שוכנת העיירה בומרצו בנפת ויטרבו. בבורמצו נמצאת אחת האטרקציות היפות בלאציו, פארק המפלצות של בורמצו Parco dei Mostri. פארק הפסלים נוצר על ידי Pirro Ligorio, האומן שסיים את הקפלה הסיסטינית לאחר מותו של מיכאלאנג'לו, במאה ה-16. בתוך יער סבוך למרגלות טירת אורסיני Orsini שוכנים פסלים גרוטסקיים עצומים של דמויות מיתולוגיות, של חיות, דרקונים, אלים, נימפות ועוד הפתעות. כולם מפוסלים באבנים ענקיות שנמצאו במקום. טיול מפתיע ומרתק למבוגרים ולילדים כאחד. אל תפספסו.

אנציו Anzio
היא עיר נמל השוכנת כ-50 ק"מ דרומית לרומה לחופו של הים הטירני. העיר ידועה בקרב שהתחולל באיזורה בעת מלחמת העולם השניה, קרב אנציו שהוא למעשה סדרה של קרבות שהתרחשו בשנת 1944 החל ב-22 בינואר עם נחיתת הכוחות האמריקאים והבריטים בחוף אנציו במטרה לאגף את הגרמנים שמנעו את הגישה אל רומא. נחיתת כוחות הברית בחוף אנציו אכן הפתיעה את הגרמנים, אך כוחות הברית נקטו משנה זהירות והתקדמו באיטיות שאיפשרה לגרמנים לבסס את ההגנה ולתקוף חזרה וכך נמשכו הקרבות עד 5 ביוני עם הגעת כוחות הברית אל רומא. קרבות אנציו מונצחות במוזיאון ההסטוריה שבעיר, בשדות הזיכרון שבעיר ובבית העלמין הצבאי שבעיר.
לעיר אנציו רצועת חוף ארוכה ולאורכה כמה ספוטים יפים, בחוף במרכז העיר, מערות נרו Caves of Nero שהן חלק מוילה עתיקה מתקופת האימפריה הרומית, לאורך החוף עוד שרידים ארכיאולוגיים ושרידי וילה נוספת, Villa Imperial ומגדלור גבוהה צופה אל הים. בחוף הצפוני על גבעה מעל הים יש שמורת טבע לטיולים רגליים Riserva Naturalle di Tor Caldera, טיול שתענוג לסיים בחוף החולי למרגלות השמורה.
במרכז העיר, סמוך לבית העיריה יש פארק ירוק ויפה המקיף וילה נוספת, כאמור לאציו הוא מחוז מלא וילות עתיקות אשר בנו אצילי איטליה ואירופה.
מנמל אנציו יוצא שייט אל האיים הפונטיים Pontine Islands שהגדול והמיושב ביניהם הוא האי פונזה Ponza יעד נופש פופולארי עבור תושבי רומא.

פרסקאטי Frascati
העיירה פרסקאטי שוכנת 20 ק"מ דרומית מזרחית לרומא. העיירה מפורסמת ביין הלבן והאיכותי הקרוי על שמה. פרסקאטי ידועה במתחם הוילות שלה, בין הוילות נמצאות: וילה אלדובנדיני Villa Aldobrandini מהמהאה ה-16, וילה לנסלוטי Villa Lancellotti, וילה טורלונה Villa Torlona, וילה פלקונרי Villa Falconeri ווילה טברנה פריזי Villa Taverna Parisi וילות נוספות. הוילות מוקפות בגן ענק ומרשים שבו פסלים ומזרקות, בריכות דגים, שבילים ירוקים, צמחיה מרשימה ותצפית לרומא ולים. 
מתאים ליום טיול פסטורלי בין הוילות העתיקות על מבניהן המרשימים והגנים הנפלאים הסובבים אותן. ניתן להגיע לפרסקאטי גם ברכבת או באוטובוס מרומא.

קסטלו גנדולפו Castello Gandolfo
העיירה קסטלו גנדולפו שוכנת במרחק 25 ק"מ דרומית מזרחית לרומא. עיירת נופש ציורית ויפיפיה על שפת אגם אלבנו Lago Albano. לעיירה עבר מיתולוגי מעניין, על פי המיתולוגיה העיירה נוסדה על ידי אינאס. שהיה בנה של האלה ונוס ואחד מגיבורי טרויה, הוא נמלט מטרויה החרבה אל תוניסיה, ובעזרת האלים הגיע לאיטליה ויסד עם בנו את העיר, שנקראה אלבה לונגה. באלבה לונגה נולדו התאומים רמוס ורומולוס - מקימיי העיר רומא.
לפני כ-400 שנה רכש האפיפיור את השטח ובנה את הוילה שלו - ארמון מרשים שהאפיפיור הראשון שהתגורר בו היה אורבן השמיני. שם המקום שונה לקסטל גנדולפו על שם משפחת גנדולפו מגנואה שהגיעה למקום. 
במרכז העיירה מדרחוב מרשים וטיילת הצופה אל האגם ואל הנוף הקסום. בפיאצה ליברטה ניצבת מזרקה יפה של ברניני. 
יום טיול מומלץ ונעים מרומא.

טוסקניה Tuscania
היא עיירה יפיפה בצפון מחוז לאציו בנפת ויטרבו, בנויה על ראש גבעה במראה הימי ביניימי, אם כי האתרים בעיר מתקופות מוקדמות יותר וכוללת את כנסיית סאן פייטרו הבנויה בסגנון לומבארדי-רומנסקי, המוזיאון האטרוסקי שבין ממצאיו כמה סרגופגים, כנסיית סנטה מריה מג'ורה היא בזיליקה רומנסקית ובה עמודים מעוטרים המחקים את עמודי מקדש שלמה המלך שבירושלים, כך אומרים.
טיול בעיר העתיקה בין מזרקות ומבנים הסטוריים נוספים. יעד יפה לבקר בו לאוהבי אומנות.

גאאטה Gaeta
עיירת חוף בדרום מחוז לאציו, 120 קילומטר דרומית לרומא, ולמעשה קרובה יותר לנאפולי, השוכנת כ-80 ק"מ דרומית לה.
נהנית מחוף רחב וחולי, טיילת נעימה, טירה מרשימה ועוצמתית ככל הנראה מן המאה ה-6 השוכנת על צוק מעל הים ומרכז הסטורי עם שפע מבנים מרשימים.
גאאטה שימשה תפקיד חשוב במלחמות איטליה לאורך ההסטוריה. היא עיר תיירותית, מיקומה על מפרץ רחב בין הערים הגדולות רומא ונאפולי מושכות אליה תיירים משתי הערים הללו בעונת הקיץ החמה אל החופים שלה. 

אוסטיה Ostia
אוסטיה הוא איזור החוף הקרוב לרומא ויעד בילוי חופים לתושביה. אוסטיה שוכנת דרומית לפיומיצ'ינו, שם נמצא שדה התעופה הבינלאומי לאונרדו דה וינצ'י, ונהר הטיבר החוצה את רומא נשפך אל הים בין אוסטיה לפיומיצ'ינה.
לאוסטיה גם עיר עתיקה למעשה פארק ארכיאולוגי גדול השוכן לגדות נהר הטיבר ונמצא צפונית לעיר אוסטיה ולחופיה.
חופי הים חוליים ורחבים ומסודרים ומספקים יום בילוי על חוף הים לתושבי רומא בימי הקיץ החמים.

אגם בולסנה Lago di Bolsena
הוא אגם טבעי השוכן כ-90 ק"מ צפונית לרומא, האגם הוא תוצר של פעילות געשית וגיאולוגים מעריכים שנוצר לפני יותר מ-370 אלף שנים עם התפרצות הר הגעש וולסיני.
שטחו כ-113 קמ"ר וסביב האגם יעדי תיירות ואתרי קמפינג, מלונות קטנים ומסעדות, מעט פעילויות כשייט, מסלולי הליכה, מצפור. סביב האגם מספר ישובים קטנים ביניהם - בולסנה הידועה בעולם הנוצרי בשל נס לחם הקודש, העיירות: מרטה, ולטנו, גנדולי, סאן לורנצו נואבו ועוד. בהן תוכלו להנות מיינות המיוצרים במקום וטיול בין מבנים הסטוריים ובעיקר מנוף  וקפה על שפת האגם.
בתוך האגם שני איים אליהם ניתן להגיע במעבורת מקאפודימונטה Capodimonte אשר בדרום מערב האגם: האי ביזנטינה Bisentina, אי יפה ומעניין, השייט לרוב כולל גם סיור באי בין שביליו הירוקים, הבזיליקה, הכנסיה ואתרים נוספים, השייט גם מקיף את האי להתרשמות מן הים. האי השני הוא האי מרטנה Martana שהוא כיום רכוש פרטי ואינו פתוח למבקרים.
מי אגם בולסנה מתנקזים אל המרטה, הוא הנהר הזורם דרך העיירה מרטה והעיירה טוסקניה ונשפך אל הים הטירני ואל שמורת הטבע שנוצרה בשפך וקרויה Salina di Tarquinia, שמורה יפה של מאגרי מלח, ביצות ושבילי טיול לצד הים.


.

.

זקוקים להמלצות לינה בלאציו?
ספרו לנו היכן ומה מחפשים, באילו תאריכים ולאיזה הרכב נוסעים ואנו נשמח לשלוח הצעות להזמנה פשוטה ובטוחה.
השירות ללא תשלום

.

.

הזמינו הכל עצמאית באינטרנט, חיסכו זמן וכסף ועמלות הזמנה:
מלון באיטליה > השכרת רכב > הזמנת טיסה > הזמנת אטרקציות > הזמנת וילה בטוסקנה

תגיות: מחוז לאציו, מלון במחוז לאציו, אטרקציות במחוז לאציו, lazio מחוז לאציו גובל בצפונו על מחוז אומבריה

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il