אתר העיר אתונה
Iמ Italy website - אתר איטליה

פומפי pompei

פומפיי עיר רומית אשר הושמדה ע"י אפר וולקאני של הר הגעש וזוב בשנת 79 לספירה, וזוב משלושת הוולקנים הקטלניים עלי האדמות, הייתה ממוקמת במחוז קמפניה אשר בדרום איטליה,העיר המרכזית של האיזור היא נאפולי. הסיפור על העיר יכול ליהיות מזעזע אם מסתכלים דרך עייניהם של התושבים אשר הושמדו כליל בדקות ספורות, אחת מהדרכים של הטבע להוכיח לנו שהוא השולט באמת ,דאז כידוע לא היו את האמצעים "לחזות" את העתיד באופן טכנולוגי ,כך שלא היה לתושבים את האפשרות לדעת שהר געש הולך להתפרץ.

הזמינו יום סיור מנאפולי לפומפאי [ אתר חובה ] : Pompeii Tour - From Naplesהיום הרבה יותר בטוח ללון בפומפי החדשה 28 בתי מלון להזמנה ישירה באינטרנט בעיר פומפי לחצו כאן

כן היו סימנים פיזים לפני ההתפרצות אשר רמזו על העתיד לבוא אך לא היה לאוכלוסיה את ההבנה ויכולת הפירוש של סממנים אלו. דרך עייניהם של ארכיאולוגים והיסטוריונים הסיפור הזה מרתק.
האוכלוסיה בפומפיי נקטעה באבחה אחת,הזמן בעיר כאילו עצר מלכת,ניתן להבין זאת בממצאים ,אם זה מבנים או גופות אשר נשתמרו (כמובן שאת הגופות מלאו בגבס כדי שלא יתפוררו).
החיים בפומפיי היו די נמרצים והאוכלוסיה אמידה, מקדשים,תאטראות,בתי בושת,מבנים מודרנים,שווקים,מרכזי תרבות, אלו חלק מהמבנים שנתגלו ,אפילו גרפיטי היה באופנה .דוגמאות לגרפיטי:
"סדום ועמורה" "רווח הוא האושר" ועוד...

הרקלונאום היא עיר נוספת אשר הושמדה בעת  ההתפרצות ,זאת התגלתה ב-1710 כוסתה ב-20 מטרים של נחשולים פירקולסטיים.
נחשולים פירקולסטיים-אלו תופעה אשר נובעת מהתפרצות הר געש-גלים של ענן סמיך אשר יורדים על צלע ההר,מורכב מגזים ומטפרה (אפר),הטמפטורה היא כ-1000 מעלות ונע במהירות.
נקודות מסוימות על תולדות העיר:

-העיר הוזכרה לראשונה ב-310 לפנה"ס,צי רומי נחת בנמלה של העיר.
-פומפיי נוסדה במאה ה-6,7 לפנה"ס ע"י שבט שנקרא אוסקאנים ,זה שבט של איכרים אשר התגורר בחבל ארץ קמפניה הלא הוא האיזור המקומי.
-הסאמינטים השטלתו על העיר במאה ה-5 לפנה"ס אז העיר שגשגה.
-במאה ה-4 לפנה"ס מלחמת הסאמנטיות אשר בה הובסו הסאמנטים ע"י הרומאים  העיר קיבלה אוטונומיה מנהלתית ותרבותית.
-בשנת 88-90 לפנה"ס מלחמת בעלות הברית .רפובליקה רומית נגד שבטים איטלקים ,פומפיי נכנע סופית לשלטון הרומאי והעיר הפכה למושבה רומאית.העיר שגשגה שוב.
-25,000 תושבים תחת שלטון הרומאי.

העיר כנאמר שגשגה ,היית לצומת דרכים במחוז קמפניה,הייתה קרובה לדרך "אפיה"."ויה אפיה"-דרך אשר קישרה בין רומא לקמפניה,זו הדרך הראשונה שנסללה ברומא. לעניניינו ,פומפיי,הר הגעש וההתפרצות:

בשנת 62  לספירה חוותה העיר רעידת אדמה עזה אשר אלו היו שכיחות באיזור עקב המקרה מבנים נפגעו פרטיים וציבוריים ,אמות מים נפגעו ועוד...חלק מהאוכלוסיה נטשה את העיר.הערכה היא שריעדת האדמה מבחינה גיאולוגית גרמה לתזוזה של פלטות תת קרקעיות אשר גרמו להתפרצות.
כפי שנאמר לפני כן היו סממנים לעתיד לבוא ואלו הם (לפחות חלקם):הבארות התייבשו כעשרה ימים לפני ההתפרצות,מספר רעידות אדמה יחבית קלוץ התרחשו באיזור וכמובן החיות התנהגו באופן לא שיגרתי.

הר הגעש וזוב התפרץ ב-24 לאוגוסט ,ב-23 לאוגוסט חגגו תושבי פומפיי לכבוד אל האש-אל הוולקן,יחי האירוניה.
פיליניוס הצעיר-פיליניוס ביב משפטן ,היסוריון,פילוסוף ברומא העתיקה.הצעיר בן ה-17 כתב על המראות הנוראים שראה ושמע בעת ההתפרצות,אולי המקור היחיד לעדות המקרה .הכתבים נשלחו לטקיטוס שהיה בין שאר התארים גם סנאטור רומאי.

"האפר החל ליפול על ראשינו...הבטתי אחורה.ערפל דחוס כהה בעקבותינו..
הלילה ירד האפילה הייתה מוחלטת...יכולת לשמוע את צווחות הנשים,את צרחות הילדים ואת צעקות הגברים..."
זהו חלק מציטטה של פיליניוס הצעיר.
פיליניוס שהה בעיר מינסום ,עיר נמל בקמפניה בדרום איטליה,לא רק זה ,הצעיר האמיץ יצא עם ספינה לכיוון נאפולי בשביל לחקור והציל.
ב24 לאוגוסט כאמור הר הגעש וזוב התפרץ סלעים ואפר הועפו לגבהים של עשרות קילומטרים ,33 ק"מ ליתר דיוק במשך 24 שעות לערך.פיליניוס הצעיר כינה את מה שראה כ"עץ אורן ענקי",האפר והלבה והגזים השמידו כל יצור חי שנקלע בדרכם.
פומפיי נקברה תחת ארבעה מטרים של אפר.
אפלה ורעל שלטו בשמי האיזור ,הלטאה מוחלטת,אפילו דודו של פילניוס הצעיר מצא עצמו ללא רוח חיים עקב משא ומתן לא מוצלח עם האוויר באיזור.
קצת על חפירות וממצאים:
1592-דומינקו פונטנה ארכיטקט אשר עסק בבניה של תעלות מים,בעת אחת החפירות גילה פונטנה אבנים עתיקות באיזור האמפיתאטרון של פומפיי.
האנושות לא התרגשה.
1710-התגלתה הרקולנואם
1738-החלו בחפירות
1748-פומפיי נתגלתה בשנית
1750-חפירות בפומפיי
המאה ה-18 תחת שלטונו של המלך קארלוס ה-3 ,מלך אירופאי,אז החלו רשומים שיטתיים של החפירות (1750-1764).
1793-התגלת כתובת "Rei Publicae Pompeianourum " שם שקיבלה העיר לאחר הכיבוש הרומאי.עקב מציאת הכתובת הנ"ל הבינו שמדובר באמת בעיר פומפיי.
1860-ג'וזפה פיורלי ניהל את החפירות הוא החל בשיטה חדשה ,מספר את החפירות,וגיבס את הממצאים בתוך הלבה כך שיוכל לשחזר את תנוחות המתים.
1951-ארכיאולוג אמדאו מאיורי ניהל את החפירות כעשר שנים ,מצא רחובות נוספים,שער העיר "נוקרה",בתי קברות ועוד...
1990-נתגלו עוד שני שליש מהעיר.
נמצאו : מאפיות,טחנות קמח,תנורי אפיה,מפעלי צמר,שוק מזון.
כתובות גרפיטי ,רשום על ימי שוק,הודעות על קרבות גלדיאטורים,מכתבי אהבה,ציטוטים משירים,כתובות נאצה.
המבנים ברחוב היו בעלי שתי קומות ומרפסת בדרך כלל,חנויות היו לעיתים בקומת הקרקע.
הרחוב היה לעיתים מוצף במים עקב מעיינות שעלו על גדותיהן,המעבר מצד אחד של הרחוב למשנהו היה לעיתים קשה,לכן הניחו אבנים גבוהות שיהיה אפשר לעבור.

מבנים ואיזורים עיקריים בפומפיי:
הפורום-הפורום היה איזור המרכזי ראשי בעיר רומא העתיקה,הפורום בדרך כלל היה מקום גבוה בו נערכו דיונים למיניהם,בו ישבו מוסדות דת שלטון ומסחר חברתי.
הפורום היה מעוצב ככיכר.בצפונו של הפורום מבנה הקפיטול הוא מקדש לאל יופיטר,הלא הוא ראש האלים האחראי על רומא על שמירת הסדר הציבורי על השמים ועל הרעם.
שער הניצחון-שני שערי ניצחון אחד לכבוד קיסר טיביריוס-14-37 לספירה.קיסר אשר היה שנוי במחלוקת ביחס ליהודים באותה תקופה,מחד רצה בניפוי היהודים כי עסקו בניסיון להמיר את דתם של המקומיים ואף הצליחו באופן חלקי, מאידך הורה להסיר כתובות אשר פוגעות ביהודים אשר היו  מצויות על ארמונו של הורדוס בירושלים.העיר טבריה על שמו.השער השני לכבוד נירון קיסר 54-68 לספירה.היה קיסר אכזר ומהמטורפים שחוו ברומא עד כדי כך שיש הטוענין ומשווים אותו לשטן.

הבזיליקה-מבנה בסגנון יווני מובהק (מלבני עם עמודים) חזיתו לפורום,היה פועל כבית משפט,מועצת העיר ,ישיבת סוחרים ועוד...
מקדש אפולו-מקדש שגם הוא היה בסגנון יווני ,המבנה העתיק בפורום ,אפולו אל האש והאור הנבואה והמוסיקה המכונה גם "אל הפיתוני" .
התיאטרון- מכיל כ-5000 מושבים.ישנם עוד מבנים ציבוריים ופרטיים ("וילת המיסתורין") אשר נתגלו.

אתר פומפי פתוח
נובמבר-מרץ 8:30-17:00
אפריל-אוקטובר 8:30-19:30
כניסה יום אחד 11 יורו
כניסה חמישה ימים 20 יורו.
הצטרפות לקבוצה, ניתן למצוא מדריכים העומדים בכניסה ומציעים את שרותי ההדרכה שלהם [ בהחלט מומלץ], אז הכניסה לאתר צפוייה לעלות בין 20 ל 25 יורו לאדם.

אנו ממליצים על הצטפרות לקבוצה מודרכת בפומפי מאחר ורוב הממצאים המוצגים באתר אינם ממש מוסברים, איש מקצוע בעל ידע והבנה של מה שהיה בפומפי יכול להפוך לכם את החוויה מ "מעניינת" ומרתקת, שווה לשלם עוד 10-15 יורו עבור הדרכה מקצועית בביקור בעיר העתיקה פומפי.

זקוקים להמלצה על מלון באיזור פומפי, נאפולי או הרקולאנו?
השאירו לנו פנייה בטופס הכחול המצורף, ספרו לנו לאיזה תאריכים ועבור כמה אנשים ונשמח להמליץ לכם על מלונות המצויים בקרבת פומפאי או כל איזור אחר באיטליה שתרצו ללון בו, ניתן גם להתייעץ בנושא מלונות על צוות השרות שלנו, השרות ללא תשלום.עוד אתר ארכיאולוגי מהידועים בעולם מצוי בבירת יוון אתונה


 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il