אתר העיר אתונה
Iמ Italy website - אתר איטליה

סיציליה Sicily

סיציליה Sicily הוא האי הגדול ביותר בים התיכון, מתפרס על פני 25,780 קמ"ר ואוכלוסייתו מונה מעל חמישה מיליון תושבים. ממוקם בקצה הדרומי של איטליה כמעט נגיעה ממחוז קלאבריה Calabria שבקצה המגף, מופרד מיבשת איטליה על ידי מיצר מסינה. האי סיציליה הוא אחד מיעדי הנופש הפופולאריים של איטליה, לא בקרב איטלקים אלא בקרב אירופאים וישראלים. מישראל יוצאות טיסות ישירות בעונת הקיץ. סיציליה היא עולם ומלואו וככזאת היא גם מלאת ניגודים, בין פאר לעוני, בין פסטורליה להמוניות, בין נופים עוצרי נשימה לשכונות קשות יום, בין הסטוריה מפוארת לעמל תושביה. אל לנו לשכוח גם שסיצילה מוכרת לרבים בשל המאפיה האיטלקית המפורסמת שהאי הוא מקום היווסדה, מי לא זוכר את סרטי הסנדק, מקורם בסיציליה. ולמרות שיש בה יופי מרהיב של הטבע, שפע של היסטוריה, עיקר המשיכה אל סיציליה היא דווקא התרבות המסקרנת והבועטת של האי. בזכות כל אלה, סיציליה היא יעד כל כך אטרקטיבי לתיירים. בעמוד זה נרחיב ונפרט מעט על ההסטוריה, הגיאוגרפיה, והרבה על חוויות שניתן לחוות באי בתור תייר סקרן.
האי סיציליה הוא מחוז אוטונומי, אחד מחמישה מחוזות אוטונומיים בריבונות איטלקית והמחוז הגדול ביותר של איטליה.
האי סיציליה מחולק לתשעה תתי מחוז והם: פלרמו Palermo בצפון, שם שוכנת גם בירת סיציליה והעיר הגדולה באי, פלרמו. מסינה Messina בצפון מזרח, נקודת המעבר אל היבשת הקרובה ביותר היא בעיר מסינה, קטאניה Catania במזרח, דרומית למסינה ובה שוכנת העיר הגדולה והמפורסמת קטאניה, בדרום מזרח, דרומית לקטאניה נמצא תת המחוז סירקוזה Siracusa עם עיר נמל גדולה הנושאת את השם הזה, מערבית לסירקוזה ועדיין בדרום מזרח נמצא מחוז רגוזה Ragusa, בדרום, מערבית לרגוזה נמצא המחוז קלטאניסטה Caltanisetta, במרכז האי, גובל במחוזות פלרמו, מסינה, קטאניה וקלטאניסטה שוכן מחוז אנה Enna שהוא היחיד שאין לו רצועת חוף, בדרום מחוז אגריג'נטו Agrigento ובצפון מערב מחוז טרפאני Trapani. אלה מחוזות סיציליה, כפי שניתן לראות במפה מתחת.

הרכבה עצמאי של חופשה בסיצילה, נחיתה בפאלרמו:
להזמנת חבילות נופש בסיציליה Palermo: לחצו כאן
להזמנת טיסה בלבד לסיציליה Palermo: לחצו כאן
להשכרת רכב בפלרמו ללא עמלות הזמנה: לחצו כאן
להזמנת לינה בפלרמו ללא עמלות הזמנה: לחצו כאן

הרכבה עצמאית של חופשה בסיציליה, נחיתה בקטאניה:
להזמנת טיסה בלבד לסיציליה Catania: 
לחצו כאן
להשכרת רכב בקטניה ללא עמלות הזמנה: לחצו כאן
להזמנת מלון ברחבי האי סיציליה ללא עמלות הזמנה: לחצו כאן


מפת סיציליה לפי חלוקה למחוזותיה

היסטוריה על קצה המזלג
מיקומה האסטרטגי של סיציליה בים התיכון, בין אירופה לאפריקה היווה המון מאבקי שליטה ואכן ידיים רבות החליף האי לאורך ההסטוריה, ואלה שהותירו חותם על סיציליה של היום, מבחינה תרבותית, אדריכלית, ומסורתית.
סיציליה קשורה קשר ישיר למיתולוגיה היוונית, וחלק מסיפורי המיתולוגיה מספרים על האירועים באי סיציליה, הומרוס והקיקלופים, אודיסאוס במסעותיו, הרקולס, אבי האלים, הדס אל השאול, וולקן ואלים נוספים מתוארים בסיפורי המיתולוגיה בהקשר של סיציליה.
מקור השם סיצילה הוא בתושביה הראשוניים בני שבט ה-Sikani ובני שבט ה-Sikeloi. המלחמות הפוניות, שלוש במספר, התחוללו במשך שנים בין סיציליה, מאבק  השליטה באי  בין האימפריה הרומית, לבין קרתגו אשר לחופי טוניסיה, עד אשר במלחמה הפונית השלישית נפלה קרתגו ונחרבה כליל בשנת 146 לפניה"ס.

באותה עת, מרכז סיציליה היה בעיר סירקוזה, בעיר זאת חי המתמטיקאי והמדען היווני הידוע ארכימדס. סירקוזה שבאותה עת נקראה סירקוסאי, נשרפה קליל במהלך המלחמה הפונית השניה, עת הפנתה עורף לבעלת בריתה, האימפריה הרומית והשליטה בסיציליה עברה לידי האימפריה הביזנטית או בינטיון, וזאת שלטה באי עד לימי הביניים, ובתקופה זאת היתה סיציליה למחוז ביזנטי רב כח.
מסוף המאה השביעית היו נסיונות רבים מצד האימפריה המוסלמית לכיבוש האי סיציליה עד אשר בשנת 965 כבשו האע'לבים, שושלת אמירים מוסלמית ששלטה בצפון אפריקה, את האי סיציליה ושלטו בו במשך יותר ממאה שנים. אמירות סיציליה תחת שלטון האע'לבים ישבה בבירה פלרמו, שלמעשה עד ימנו אנו משמשת כבירת האי. עד אשר במאה ה-11 נכבשה סיציליה בידי הנורמנים, פולשים סקנדינביים שהחלו בכיבוש אירופה, מצפון צרפת, נורמנדי (על שמם) התקדמו לאיטליה וגם לאנגליה. ומנהיגות הנורמים הסתיימה עם הצטרפות סיציליה לאימפריה הרומית הקדושה בשנת 1194, אשר נודעה בשמה הרייך הראשון. שליט סיציליה בעת זאת היה היינריך השישי אשר זכה במעמד עקב נישואיו לביתו של מלך סיציליה, והמשיך את שלטונו בנם פרידריך השני אשר השפעתו על סיציליה היתה רבה אך שנויה במחלוקת. 
ב-1266 נשלטה סיציליה על ידי צרפת ובידי לואי התשיעי, ואחריו עברה לידי ספרד ובשליטת מלך אראגון פדרו השלישי. סיציליה היתה תחת שלטון ספרדי במשך שנים רבות.
מתקציר זה ניתן להבין את חשיבותה של סיציליה בהיסטוריה האיטלקית כולה, היא לב ליבה של איטליה, אמנם לא מבחינה גיאוגרפית אך מבחינת השפעותיה על ההסטוריה של המדינה ועל אירופה בכלל. 
גם במלחמת העולם השניה, ועקב מיקומה האסטרטגי, היתה סיצילה הראשונה להיכבש על ידי כוחות בעלי הברית אשר השתלטו על סיציליה וממנה המשיכו לשאר איטליה.
יחד עם זאת לאורך ההסטוריה ועד ימנו, לתפיסתם של איטלקים רבים, סיציליה מסמלת נחשלות ובורות. כפי שציינו בתחילה, סיציליה היא בליל של ניגודים ולכן היא כל כך מעניינת.
זרקור ההיסטוריה הסיציליאנית בעידן המודרני הוא כמובן על המאפיה האיטלקית וליתר דיוק המאפיה הסיציליאנית. המושג מאפיה התפתח במאה ה-19 בסיציליה עת ארגוני פשע בסיציליה שפעלו על פי קודים של כבוד בעיקר, נלחמו תחילה בשחיטות השלטון המקומי ולאחר מכן זו בזו. 

 


מקומות לבקר בסיציליה

סיציליה היא כאמור עולם ומלואו, ישן וחדש, עשיר ועני, אפור וזהב, פשוטי עם ואצולה, חופים מרהיבים והרים ובעיקר תרבות ייחודית, לפניכם רשימת המקומות שלא כדאי לוותר עליהם בעת ביקור בסיציליה:

הר אתנה Etna
הר אתנה הוא ככל הנראה נקודת הציון המפורסמת ביותר של סיציליה, הוא הר הגעש הפעיל והגבוה ביותר באירופה. הר אתנה מתנשא לגובה של 3330 מטר ושוכן בחלקו המזרחי של האי, הערים המפורסמות ששוכנות למרגלותיו הן קטאניה וטראומינה. הוא נמנה על הרי הגעש הפעילים ביותר בעולם, פעילות וולקאנית מתרחשת בו באופן קבוע.
ההר ידע הרבה התפרצויות קשות, אחת מהן בשנת 1169 שהחריבה קליל את העיר קטאניה והביאה למותם של אלפים מתושביה. התפרצות חמורה נוספת התרחשה ב-1669 אך העיר קטאניה המחודשת היתה מוקפת חומה שמנעה מהלבה להיכנס לעיר, בהתפרצות זאת נפגעו כפרים רבים בסביבה והנזק בנפש היה רב. התפרצויות רבות נוספות ידע ההר, חלקן קלות וחלקן חמורות. יחד עם זאת, כפרים פוריים שוכנים למרגלות ההר ולא עולה בדעתם לעזוב, לטענתם האדמה מאד פוריה וטובה לחקלאות.
הר אתנה הוא כאמור אטרקציה מרכזית בסיציליה, רוב התיירים שיגיעו לסיציליה יבקרו בהר. הגישה אל ההר היא בכביש היוצא מן הישוב Nicolosi אשר למרגלות ההר, הכביש מגיע עד לגובה של 1900 מטר, אל הרפיוג' אשר על ההר, Refuge Sapienza. מהרפיוג' ניתן לצאת באחד ממסלולי הטיול על ההר, שם תמצאו גם מפת דרכים עם סימוני השבילים, והדרך הכי חווייתית היא לקחת מהרפיוג' את הרכבל שעולה עד לגובה 2500 מטר, מנקודה זאת ניתן להמשיך רגלית במסלולי הליכה נוספים, אך מחמת הגובה הרב, המסלולים מומלצים למטפסים מנוסים בלבד. מנקודת הרכבל העליונה ועד לוע הר הגעש תידרשו ללפחות שעה וחצי של הליכה בעליה. חשוב לבדוק את לוחות הזמנים של הרכבל על מנת שלא תאחרו לחזור עם הרכב האחרון. כמו כן, כדאי לבדוק מה הם תנאי מזג האויר טרם הגעה, בתנאים של ראות קשה תפספסו הרבה ממטרת הביקור.

העיר פלרמו Palermo
העיר פלרמו, העיר הגדולה, בירתה של סיציליה ובירת מחוז פלרמו שבצפון האי, שוכנת על נמל טבעי והיא עיר עשירה בהיסטוריה, שנוסדה על ידי הפיניקים במאה השמינית לפניה"ס וכמו כל סיציליה ידעה כיבושים רבים ותהפוכות היסטוריות, ונכבשה על ידי הגיבור הלאומי של איטליה ג'וזפה גריבאלדי. ההסטוריה של המקום משתקפת דרך מבניה המרשימים והרבים. בין המבנים ההסטוריים בעיר תמצאו כנסיות ובזיליקות רבות, תיאטראות, ארמונות ומוזיאונים.
היא העיר השישית בגודלה באיטליה, ומונה בקירוב 700 אלף תושבים, היא סואנת, בועטת, תעשייתית, הומה אך מעניינת ומסקרנת וכדאי להקדיש לה לפחות יום ביקור אחד. במרכז ההסטורי של העיר, בין הכיכרות, השווקים האותנטיים וסמטאות העיר, והמבנים ההסטוריים הרבים, תמצאו אתר מסקרן מאד המנזר והקטקומבות הקפוצ'יניות Catacombe dei Cappuccini, אתר קריפי לחלוטין לבעלי לב חזק שבו מוצגות גופות חנותות של אלפי מתים ברובם נזירים קפוצ'יניים, הם בני זרם של מסדר קתולי שהיה אהוד באיטליה בשל צניעותם ועוניים, אך שימו לב, מה שמיוחד בקטקומבות הללו לעומת אתרי קטקומבות רבים ואחרים בעולם הוא שכולם לבושים בחליפות ומיטב המחלצות, מוזר כבר אמרנו, אך גם מסקרן ומספק גם הצצה להיסטוריית האופנה. בין הגופות החנוטות גם נשים וילדים.
אחד המבנים החשובים והבולטים בפלרמו ניצב בכיכר מרכזית במרכז ההסטורי של העיר והוא בזיליקת פלרמו, מבנה ארכיטקטוני מרשים מן המאה ה-12, חזית הבזיליקה פונה לרחוב הראשי Via Bonelo, בתוך המבנה נמצאים גם קבריהם של מלכי סיציליה. סביב לכיכר תפגשו מבנים יפים נוספים, עליהם בהרחבה בעמוד העיר פלרמו Palermo
בעיר פלרמו נמצא גם שדה התעופה הבינלאומי הראשי של סיציליה, אליו מגיעות מרבית הטיסות גם מישראל וגם מאירופה. חלק אחר של הטיסות מגיע אל שדה התעופה של קטאניה.

קטאניה Catania
היא עיר חשובה בסיציליה הממוקמת במזרח האי למרגלות הר הגעש אתנה, ההר שבשנת 1169 החריב את העיר בהתפרצות געשית ולאחר מכן בהתפרצות חמורה יותר ב-1693, מאז העיר ידעה התפרצויות נוספות חמורות פחות, אך היא ממשיכה להתקיים תחת איום ההר. למעשה מסלעי הבזלת שיצרה הלבה שוקמה ונבנתה העיר מחדש, היא העיר המוכרת לנו כיום.
קטאניה הוקמה על ידי יוונים מהאי אביה בשנת 729 לפני הספירה. בסביבות שנת 250 לספירה נכבשה על ידי הרומים והפכה להיות עיר בעלת חשיבות. העיר, כמו כל האי, עברה כיבושים רבים ועברה בין הרומים, הביזנטים, הנורמים, המוסלמים, הספרדים ועוד.
מעפרו ולבתו של הר הגעש נבנתה העיר החדשה, מסלעי הלבה שהתקשתה נבנו קתדרלות, מבנים בסגנון בארוקי ובעיקר רחובות רחבים יותר, מקלטים ודרכי מילוט במקרה של התפרצות נוספת.
אחד המבנים החשובים בעיר הוא הקתדרלה של סיינט אגאתה The Cathedrak of Sant'Agata, אשר בניתה החלהבשנת 1086 לאחר כיבוש הנורמים. הבזיליקה נבנתה עם שלושה מעברים היוצרים צורת צלב. לאחר רעידת האדמה התחדשה הבניה והקתדרלה שופצה, וכיום מומלץ לבקר בקתדרלה המרשימה הכוללת אלמנטים מתקופות שונת. הקתדרלה נמצאת בכיכר הדואמו Piazza del Doumo, כיכר יפה ומרשימה מתקופת הבארוק. מלבד הקתדרלה סביב הכיכר מבנים הסטוריים נוספים, במרכזה ניצב פסל הפיל העשוי גם הוא מלבת הר אתנה. ניתן לסייר בכיכר גם באמצעות רכבת תיירים קטנה.
אתר חשוב נוסף בעיר הוא מבצר אורסינו Castello Ursino, בנוי ארבעה צריחים היוצרים חצר פנימית, המבנה כאמור בנוי לבה ובסגנון ימי הביניים. במקום היה ניצב לצד הנמל אך הלבה החמה סחפה אותו למיקומו כיום.
אתר מעניין נוסף הוא התיאטרון הרומי Teatro Romano השוכן למרגלות האקרופוליס של קטאניה. התיאטרון נבנה במאה השניה לפני הספירה וגם הוא עשוי כולו מלבה כולל המדרגות והבמה, האתר מרשים ביותר.
סביב קטאניה גם כמה חופים פופולאריים, חופ פלאיה Playa, חוף חולי ארוך המתפרס על פני כשלושה קילומטרים ונמצא דרומית לעיר, בחוף תמצאו מגוון אטרקציות של ספורט ימי, ביץ' בר, ומסעדות ובעונת הקיץ גם מסיבות חוף מאד פופולאריות.
חוף נוסף, לא בדיוק חוף טיפוסי אך מקום שתושבי העיר וגם תיירים אוהבים לרדת אליו לטבילה מרעננת בקיץ החם, הוא החוף המתחיל מכיכר אירופה, למעשה מפרצון שנוצר מסלעי לבה ועליו דק עץ שאפשר לקפוץ ממנו למים ולהתחרדן עליו בשמש.
לקטאניה גם שדה תעופה בינלאומי - Fontanarossa, אליו מגיעות טיסות מרחבי אירופה וגם טיסות צ'רטר מישראל בעונת התיירות

Cefalu צ'פלו 
היא עיירת חוף השוכנת בצפון סיציליה, מערבית לפלרמו. היא ללא ספק אחת העיירות היפות והאייקוניות של סיציליה, בנויה ממש על קו המים, בתים ישנים עם גגות אדומים ולצד חוף ים כאשר בגבה ניצב צוק גבוה כמו מגן על העיירה ומקנה לה יופי דרמטי ומיוחד. כבר בימיי קדם היה האיזור לתיירותי ומשגשג. אחד מהמונומנטים הבולטים בעיירה היא הקתדרלה שנבנתה במאה ה-12 ובה יצירות אומנות ופסיפסיים יחודיים, הקתדרלה ניצבת בכיכר המרכזית של העיירה וסביבה בתי קפה, מסעדות וחנויות תיירים, ממנה יוצאות סמטאות ציוריות וביניהן גם חנויות קטנות. נמל הדייגים העתיק, המרינה החדשה, הבתים הישנים על קו המים, הסמטאות הצרות, הכיכר היפה של התקדרלה, הקולינאריה המקומית ומעל הכל הצוק הנישא מעל העיירה, כולם יוצרים מקום יפיפה, ואחד מאתרי הנופש המפורסמים של סיציליה המושך אליו מיליוני תיירים מדי שנה. להזמנת מלון ב Cefalu, 
לחצו כאן

Agrigento אגריג'נטו 
אגריג'נטו, עיר בחוף הדרומי של סיציליה ועיר בירתה של מחוז אגריג'נטו. עיר חוף היסטורית. ההיסטוריה של ארג'ינטו מתחילה ב-581 לפנה"ס, אז עיר יוונית בעלת חשיבות רבה, שגשוג של תרבות, אמנות וארכיטקטורה, מקדש אולימפיה וזאוס נבנה בתקופה זו, תקופה של נהנתנות ופאר. בשנת 406 לפנה"ס העיר נכבשה ע"י חניבעל ובני קרתא אשר אלו בזזו ושרפו את העיר לאחר שתושביה נמלטו על נפשם. העיר מתעוררת בשנית במאה ה-4 לפנה"ס ע"י גנרל טימיליאון, בתקופה זו העיר מחייה את עצמה, התרבות והאמנות ההלנית נעשים יותר דמיננטים. במאה ה-9 אצילות ערבית משתלטת על העיר ובונה את העיר החדשה שעד היום עומדת על תילה. 1087 הנורמנים אנשי הצפון משתלטים על העיר, חידוש הנצרות בעיר עם השפעה רבה על האמנות והתרבות. אגריג'נטו עיר מאוד מעניינת מבחינה היסטורית.
אתר חשוב באגריג'נטו הוא The Valley of the Tempels, שבעה מבנים קדושים שבנו היוונים, מקדש זאוס האולימפי, מקדש יונו, מקדש הרקולס, קברו של תרון, מקדש קסטור ופולקוס, מקדש הפייסטוס, מקדש לאלים הכתוניים, מקדש ההרמוניה. אתר מעניין שמומלץ לבקר בו אם אתם מגיעים אל העיר. כמו כן פועל בעיר המוזיאון המחוזי לארכיאולוגיה.
למידע נוסף ומלונות מומלצים באגריג'נטו לחצו כאן

קורלאונה Corleone
כן, כולנו מכירים את השם קורלאונה בזכות סדרת סרטי הסנדק המבוססים על ספרו של מריו פוזו, המספר את סיפורה של משפחת קורליאונה השולטת במאפיה הסיציליאנית של ניו-יורק. ובכן מקור השם והשראת הסיפור הם בעיר קורליאונה Corleone, שבחבל פלרמו בסיציליה, כחמישים קילומטר דרומית לעיר פלרמו.
סיציליה היא מקום לידתן של משפחות הפשע המאורגן, ובעיר קוליאונה נולדו כמה מראשי המאפיה הסיציליאנית ומפה התפשטו למקומות נוספים בעולם. העיירה קורלאונה היא עיירה חקלאית מוכת עוני ופשע אשר מעט תיירים מגיעים אליה בזכות שמה והקשרו בלבד.
ב-11 באפריל נחגג בקורלאונה יום חג החירות, זהו התאריך בו נתפס ונכלא פרובנצאנו, מראשי הפשע של העיירה שהטיל מורא על כל בעלי העסקים בעיר.
אגב, סצנות בסרטי הסנדק שצולמו בסיציליה, לא צולמו בעיירה קורלאונה אלא במיקומים אחרים בסיציליה בהם העיר היפה טראומינה

טראומינה Taormina
העיירה טראומינה נחשבת ליפה בערי סיציליה, היא שוכנת בחוף המזרחי, צפונית לקטאניה. מומלץ לבקר בעיירה, להגיע עם הרכב לחניון בכניסה עיר ולהיעזר בשאטל האוסף ומחזיר תיירים מהחניון אל מרכז העיר. להיכנס עם רכב לעיר זה חבל על הזמן שלכם ותצטרכו נס כדי למצוא חניה.
בעיר משולבים החדש והישן באופן צילומי יפיפה. נעים לטייל במדרחוב היוצא מהכיכר 9 באפריל Piazza IX Aprile אשר במרכזה ניצב שעון עתיק, וברחובות הסובבים, בין כנסיות עתיקות וסמטאות ציוריות, הרבה חנויות בוטיק וקונדיטוריות המתמחות בקינוחים המסורתיים כמו הקנולי והארנצ'יני.
עוד מומלץ לבקר בתיאטרון היווני Greek Amphitheatre Taorminv, מבנה שמור ומרשים בעל אקוסטיקה מופלאה הצופה אל הים ואל הר אתנה. ממנו ניתן לרדת אל החוף היפיפה Isolla Bella, הכניסה אל החוף כרוכה בתשלום.
לסיכום, טראומינה הוא יעד שלא כדאי לפספס בסיציליה.

גנגי Gangi
הוא יעד נוסף שאסור להחמיץ בסיציליה, , העיירה גנגי ממוקמת כשישים קילומטר דרומית לצ'פלו Cefalou בחלקה המרכזי/צפוני של סיצילה. עיירת ימי ביניים השוכנת בגובה 110 מטרים, המתגאה בתואר המרשים "העיר היפה באיטליה". ואכן מדובר בעיירה ציורית בנויה סבך רב של בתים קטנים וצפופים באופן מדורג על ההר כמו מעין טרסות של בתים וביניהם מבוך של סמטאות ציוריות, וכל אלה בנוף הררי משגע.
בסמוך לעיירה נמצאת שמורת הטבע Madonie המשמשת יעד לחובבי הטבע ובה שלל מסלולי הליכה מרהיבים וגם אתר סקי, כך שבחורף גנגי משמשת גם בסיס לגולשי הסקי באתר.

אצ'יראלה Acireale
עיירה בצד המיזרחי של סיציליה. השם נובע מהמושבה היוונית אשר הייתה באיזור Akus, השם מתייחס לזרימה ולקור של נהר הומונימוס, בשלב מאוחר יותר הייתה היא הלבה אשר זרמה בנהר, הר הגעש אטנה. תקופה הרומית הנהר נקרא אקווילה, 1169 נהרסה ע"י רעידת אדמה. ב 1326 פלש המלך רוברטו מלך נאפולי ולאחר שריפה גדולה נאלצו התושבית לברוח, ברחו לגבעה הסמוכה שם הקימו מרכז המאוכלס עד היום. 1642 העיר הוטבלה ע"י מלך פיליפו הרביעי, העיר הוטבלה כ  Citta Regia העיר המלכותית, נגזרת של השם של היום.  1693 נהרסה אקריאליי אשר בסיציליה מרעידת אדמה אך פרחה זמן קצר מאוחר יותר.והפכה לגדולה יותר.
מלבד להשתזף ואף לדוג אתם יכולים להנות מההיסטוריה של המקום לבקר בנפלאות הארכיטקטורה שקיימת כבר שנים על גבי שנים,  Rome-Gothic Duomo מהמאה ה 13, פאלאצ'ו קומונלה 1659, Basilica del SS Pietro e paolo.

אנה Enna 
העיירה אנה היא בירת מחוז אנה שבמרכז סיציליה, המחוז היחידי שאינו גובל בים. העיר שוכנת על גבעה בגובה של כאלף מטר והנופים הנשקפים ממנה נפלאים. היא העיר הגבוהה בסיציליה ואחת הערים הבודדות שצבאות זרים לא הצליחו לפלוש אליהן ולכובשן. העיר אנה נחשבת לאחת הערים העתיקות באיטליה ועל פי הערכות נוסדה בשנת 1200 לפני הספירה.
סביב העיר אנה מרחבים אדירים של תבואה והיא אחראית מרכזית לתפוצה של פסטה ברחבי איטליה. למרגלותיה בגובה נמוך יותר המוני מטעי זיתים והיא גם יצרנית של שמן זית משובח.
בעיר עצמה מבוך של רחובות צרים וסמטאות ציוריות מתפתלות בין המבנים העתיקים המרשימים לצד הנופים של ההרים סביב.
מבצר לומבארדיה Castello Lombardia שימש כמבנה צבאי והוא אחד המבנים המרשימים בעיר, יש האומרים שהוא אחת הסיבות שהיה קשה כל כך לכבוש את העיר. כיום מזדקרים במבצר שישה צריחים, אלה ששרדו מתוך עשרים הצריחים המקוריים. בחצר המבצר, בעונת הקיץ מתקיימות הצגות ומופעי אבירים.
בסמוך למבצר נמצא סלע ענקי שבעבר שכן שם מקדשו של דמטר, כיום המקום משמש כספוט המקבץ אליו תיירים בשעת שקיעה להינות מתצפית מרהיבה אל הר אתנה בעת שקיעה מרהיבה.
מבנה מרשים נוסף הוא הדואמו של אנה הניצב בכיכר הדואמו אשר מעוטר פסלים ופרסקאות מרשימים.
בין רחובות העיר תמצאו גם הרבה חנויות ומוזיאונים המתמחים בעתיקות.

טרפאני Trapanni
העיר טרפאני ממוקמת בצפון מערב סיציליה, על חוף הים, היא בירת מחוז טרפאני. היא עיר נמל פוריה שעיקר פרנסתה היא דיג ודגה ובעיקר דגי הטונה וכן עיבוד מלח.
העיר כלשון יבשה הנכנסת אל הים, ומנמל העיר יוצאות גם הפלגות אל קליארי בסרדיניה, אל חופי טוניס וכן אל האיים הקנטנים שמול חופי מערב סיציליה.
האגדה מספרת על האלה דמטר Demter היא אלת התבואה שתרה את האי ובידה מגל, כשהיא מחפשת את הבת שלה פרספונה, ובעת חיפושיה נשמט המגל מידה ויצר את רצועת החוף של טרפאני, בועד הבת פרספונה, כהרגלה לא הסתובבה על פני הארץ אלא שרתה מתחת לאדם יחד עם הדס אל השאול. שמה המקורי של העיר הוא Drepana בשיוונית משמעותו מגל.
מעל העיר טרפאני שוכנת העיירה Erica Trapani בגובה 800 מטר, היא עיר עתיקה, ימי ביניימית קטנה ויפה, יעד נפלא לטיול רגלי בין הסמטאות, צריחי המבצרים והחומות עם תצפיות יפיפיות על העיר והנמל. אריקה נבנתה ככל הנראה על ידי תושבי האי הקדומים, ה-Elymanns ונכבשה גם היא על ידי שלל כובשים שכבשו את סיציליה לאורך ההסטוריה, הפיניקים, הרומים, הנורמים, המוסלמים והספרדים, ועם כל כיבוש שונה גם שמה כמה פעמים עד אשר הורה מוסוליני בשנת 1930 להשיב לעיר את שמה המקורי Erica.
הדרך החוויתית להגיע אל אריקה הוא באמצעות הרכבל היוצא מהעיר טרפאני בנסיעה נופית שאורכת כעשר דקות.
באיזור הצפוני לטרפאני יש רצועת חופים נפלאה, חופי San Vito La Capo. ודרומית לטרפאני ממוקמת העיר מרסאלה Marsala הידועה כיצרנית יין המרסלה המפורסם.

סירקוזה Syracuse
העיר סירקוזה בדרום מזרח סיציליה ובירת מחוז סירקוזה, שוכנת על סיפו הצפוני של מפרץ יחד עם האי אורטיג'יה Ortigia וביניהם מחבר גשר למעבר רכבים והולכי רגל.
העיר יפה ומהנה לטייל בין רחובות העיר העתיקה וכן בטיילת לצד הים ממנה יש גם ירידה לחוף קטן בתוך העיר. בעבר שימשה סירקוזה כבירת סיציליה והיתה למרכז אסטרטגי באי.
העיר העתיקה של סירקוזה נבנתה על ידי יוונים ממפרץ קורינתוס, ואלה השאירו את חותמם בעיר, בולט במיוחד הפארק הארכיאולוגי בעיר. הפארק מחולק לשלושה חלקים, האחד הוא המעבר המכונה האוזן של דיונוסיס, אולי בשל דמיון הפתחים לאוזניים או אולי כי ניתן לשמוע מעין לחישות מבעד לפתחים, החלק השני הוא התיאטרון היווני המרהיב נבנה במאה ה-5 לפניה"ס, כולל 42 שורות מושבים עשויים סלע ונחשב לאחד התיאטראות הגדולים בעולם, בקיץ מעלים באמפיתיאטרון מופעים והצגות. והחלק השלישי הוא האמפיתאטרון הרומי שגם הוא מבנה עצום אשר בעבר שימש לקרבות גלדיאטורים.
במרכז העיר העתיקה ניצבת הקתדרלה של סירקוזה Santa Maris delle Colone מבנה מרשים בעל עמודים, ותוספות בניה שנוספו לה במהלך ההסטוריה לכן הקתדרלה היא בליל של סגנונות מעניין.
בעיר נמצאים שרידי מקדש אפולו, שהיה המבנה העתיק ביותר בסיציליה המתוארך לשנת 580 לפניה"ס. היה זה מבנה מרשים ובעל עמודים בגובה של 8 מטרקים, חלק מתקרות המקדש מעוטרות, ואלו נמצאים במוזיאון הארכיאולוגי של סירקוזה.
סירקוזה ידועה כעירו של ארכימדס, גדול המתמטיקאים. 
העיר היא שילוב מוצלח של מודרניות והסטוריה, ונעים לטייל בה ולהינות מקפה באחת מכיכרותיה.
גשר מחבר את סירקוזה אל האי אורטיג'יה, שגם הוא יפיפה וגם פה תוכלו לטייל בין מוניומנטים היסטוריים לטיילת היפה על הים.

מסינה Messina
היא העיר השלישית בגודלה בסיציליה ובירת מחוז מסינה שבצפון מזרח האי.
העיר מסינה היא עיר נמל השוכנת בנקודה הצפונית מזרחית ביותר של האי והיא נמל הכניסה אל האי למגיעים מהיבשת, מדרום איטליה, חבל קלאבריה.
מיצר מסינה מפריד בין העיר לקצה המגף.
העיר מסינה ידועה בהקשר שלילי כעיר שהיתה השער למגיפה השחורה ושממנה פשטה בכל אירופה וגבתה את חיהם של מליונים.
הקתדרלה של מסינה, הדואמו, נבנתה על ידי הנורמים סביב שנת 1100 לספירה, היא נמצאת בקצה האחד של הכיכר המרכזית, כיכר הדואמו, ומולה ניצבת מזרקת אוריון Orion, אשר הוקמה על ידי מונטוסולי Montosoli, אחד מתלמידיו של מיכאלאנג'לו. 
מחוץ לנמל מסינה ניצבת המדונינה, היא עמוד גבוה (כ-60 מטר) ובראשו פסל מוזהב של מדונה.
מסינה היא בעיקר עיר מסחר, אמנם תמצאו בה מבנים הסטוריים, אך יש ערים יפים ממנה בסיציליה.

האיים האיאוליים Aeolian Islands
קבוצת האיים הגעשיים השוכנים צפונית לסיציליה, גם היא יעד לביקור בעת טיול בסיציליה, בין אם ליום אחד או יותר. איים אלה מכונים גם האיים הליפאריים, זאת על שום שמו של הגדול בקבוצת האיים הזאת, האי ליפארי.
השם איאולי מקורו ביוונית ומשמעו רוח, או אל הרוחות מן המיתולוגיה היוונית. האיים הם יעד מתוייר בעונת הקיץ, אליהם מגיעים איטלקים ואירופאים רבים לנופש נינוח על חופי ים נפלאים.
תנועת מעבורות ורחפות יוצאת מדי יום בעונת הקיץ מנמל מילאזו Milazzo, אשר שוכן בצפון סיציליה, קילומטרים ספורים מערבית למסינה.
האי ליפארי Lipari הוא כאמור הגדול בקבוצת האיים הזאת, לצידו שוכנים האי וולקנו Volcano, האי המפורסם סטרומבולי Stromboli, האי סאלינה Salina והאי פנראה Panare.
למידע בהרחבה על האיים האיאולים בעמוד זה.
מלונות מומלצים בסיציליה
מאתרים קמפינג ועד וילות מפוארות וריזורטים יוקרתיים, בסיציליה תמצאו הכל מהכל. וכיוון שמדובר ביעד תיירותי, במידה ומתכננים להגיע בעונת התיירות, מוטב להזמין מקום לינה מספיק זמן מראש, שימו לב שבאי סיציליה יש את הכי הרבה אפשרויות לינה ביחס למחוז באיטליה מעל 36 אלף מקומות לינה, מלונות, בתי נופש, וילות, אתרי קפנינג ועוד.

ריכזנו עבורכם את מקומות הלינה שהכי אהבנו:

Abbazia Santa Maria del Bosco
חווית אירוח מיוחדת, מומלצת ומקסימה בסיציליה, במנזר עתיק, מבנה יפיפה בעל עיצוב רנסנסי שמור ומופלא. המלון שוכן בשמורת טבע כ-50 ק"מ דרומית לפלרמו. החדרים ענקיים ובעלי תקרה גבוהה, עם מיטת אפיריון וחדר רחצה מרווח. חצר פנימית מוקפת קשתות, ארוחת מלכים ואירוח מלכותי באופן כללי. חוויה מומלצת בסיציליה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

B&B La Casa di Pippinitto
אגרוטוריסמו מומלץ בסיציליה, בית חווה במיקום נח בין קטניה לטראומינה, כעשרים דקות נסיעה לכוון. עיצוב איטלקי סיציליאני קלאסי, פשוט וטוב עם חצר מקסימה תחת סוכה מוצלת מוקפת מטעי הדר. והבית, כל כך איטלקי ונעים ומקסים. המארחים, כמו המקום, מקסימים גם הם וארוחת הבוקר מצויינת ועם מטעמים תוצרת הבית. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Santantonio Resort
מלון ארבעה כוכבים ב-Riposto שבחוף המזרחי, כ-30 ק"מ מקנטיה. המלון מצויין וכולל רחבה חיצונית ירוקה ונעימה, מקום טוב לנוח אחרי יום טיול מול הנוף של הים ושל חוף ריפוסטו שנמצא כ-700 מטר מהמלון. העיצוב מודרני, החדרים נעימים ונוחים ונהנים גם הם מנוף לים. במלון מסעדה טובה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Borgo D'Orlando
מלון ארבעה כוכבים מומלץ בצפון מזרח סיצליה, שוכן על גבעה במרחק של כתשעה ק"מ מ-Capo D'Orlando. המלון מציע בריכה גדולה מוקפת מדשאה רחבה וצופה אל הים ומוקף מטע זיתים. החדרים יפים ומאווררים, בעיצוב מודרני ונעים וכוללים מרפסת. ארוחת בוקר טובה מאד מוגשת במלון. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Bosco Ciancio
מלון בוטיק, בסגנון אגרוטוריסמו, השוכן בבית חווה ישן בשמורת הטבע Parco Dell'Etna במזרח סיצילה וכשעה נסיעה מקטניה. מקום האירוח מקסים ומשפחתי, אווירה כפרית נהדרת החל מהעיצוב הכולל פרטים קטנים שמעשירים את החוויה וכלה בארוחת הבוקר המצויינת שעשויה מחומרי גלם טריים הגדלים במקום. את המלון מקיף יער ערמונים. במקום יש בריכת שחיה משותפת בחצר מקסימה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

למלונות בפלרמו עברו לעמוד פלרמו באתר In-Italyלכל הצעות הלינה בסיציליה היכנסו לעמוד זה

זקוקים להמלצת לינה נוספות בסיציליה?
ספרו לנו מה מחפשים, באילו תאריכים ולאיזה הרכב נוסעים ונשמח לשלוח הצעות להזמנה פשוטה ומהירה
השירות ללא תשלום

 

 

site map in italy  מאמרים  מלונות באיטליה בהנחה
תגיות: סיציליה, מלון בסיציליה, אטרקציות בסיציליה, sicily

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il